هدست ها جزء اساسی ترین ابزارهای برقراری ارتباط هستند، به ویژه هنگامی که از درون خانه کار می کنید و یا زمانی که لازم است برای تمرکز بیشتر در حین انجام کاری سر و صدای اطراف خود را کاهش دهید. هدست ها به طور خاصی مورد علاقه گیمرها هستند، تا بتوانند در جو ایجاد شده توسط توسعه دهندگان بازی های رایانه ای قرار گرفته و با هم تیمی های خود صحبت کنند. خوشبختانه مایکروسافت همیشه استفاده از هدست را برای سیستم های خود، بسیار آسان کرده و قابلیت کار کردن این ابزارها در فضای ویندوز را نیز فراهم کرده است. اکنون با توجه به ویژگی های ویندوز ۱۰، بهترین زمان برای استفاده از این ابزارها همراه با رایانه می باشد. ما در این مقاله نحوه تنظیم و استفاده از هدست در ویندوز ۱۰ را به شما آموزش می دهیم.

تنظیم و استفاده از هدست در ویندوز 10

نحوه تنظیم هدست در ویندوز ۱۰

برای استفاده از یک هدست، باید آن را به سیستم خود وصل کنید. اگر چه که اتصال یک هدست خیلی ساده به نظر می رسد، اما اگر با پورت های صدای موجود در رایانه خود آشنا نباشید، مراحل اتصال را اشتباه انجام خواهید داد. این امر می تواند با اتصال انتهای کابل هدست به پورت موجود در رایانه شما و یا اتصال هدست به صورت بی سیم حاصل شود. در اینجا گزینه های موجود برای دارندگان هدست توضیح داده شده است:

جک ۳.۵ میلی متری

 • هدفون های قدیمی تر و مقرون به صرفه تر معمولاً در انتهای خود دارای یک کابل تقسیم با دو جک ۳.۵ میلی متری هستند که یک جک برای انتقال صدا مورد استفاده قرار می گیرد و جک دیگر برای میکروفون می باشد. (جک صورتی برای میکروفون و جک سبز رنگ برای هدست می باشد.)

USB

 • هدفون های USB به لطف آمپرهای داخلی، کنترل ها و سایر ویژگی ها، قابلیت های پیشرفته ای را ارائه می دهند، اما از نظر کیفیت تفاوت زیادی بین جک های USB و جک های ۳.۵ میلی متری وجود ندارد.

بی سیم

 • اگر هدست شما بلوتوثی باشد و یا به یک گیرنده بی سیم USB اختصاصی نیاز داشته باشد، این هدست ها به هیچ کابلی بین رایانه و خود هدست احتیاج ندارند و به شما این امکان را می دهند تا با خیال راحت تری، بدون فکر آشفتگی ایجاد شده بخاطر تعداد زیادی کابل در هم پیچیده، از تجربه استفاده از این هدست لذت ببرید.

بسته به کیس و مادربرد نصب شده بر روی رایانه رومیزی، درگاه هایی در نزدیکی جلوی شاسی کیس و یا روی آن  وجود دارند که در صورت کوتاه بودن کابل یا نداشتن درگاه خالی در قسمت پشت کیس، مفید واقع می شوند. مهمترین عامل اثر گذار روی کیفیت صدا، کارت صدا در مادربرد و مقایسه آن با مبدل اختصاصی دیجیتال به آنالوگ (DAC) می باشد.

بررسی خروجی صدا در ویندوز ۱۰

پس از اتصال هدست به رایانه، باید از سطح صدا در ویندوز و تنظیم و پیکربندی درست آن مطمئن شوید. در مرحله اول، بررسی می کنیم که ویندوز، هدست را به عنوان دستگاه خروجی پیش فرض انتخاب کند.

 1. روی آیکون صدا در نوار وظیفه کلیک چپ کنید.
 2. دستگاه صوتی را از فهرست کشویی انتخاب کنید.

تنظیم و استفاده از هدست در ویندوز 10

 1. هدست متصل شده را انتخاب کنید.

در براکت جلوی هدست، ممکن است USB یا برند و مدل مادربرد صوتی نصب شده لحاظ شده باشد – عبارت ذکر شده در داخل براکت به این بستگی دارد که هدست شما از کدام نوع اتصال استفاده می کند. تغییر نام هر ورودی در این لیست امکان پذیر است تا شناسایی هر کدام از این موارد برای شما راحت تر شود. (در زیر نحوه تغییر نام یک خروجی صدای متصل شده را مشاهده خواهید نمود.)

حالا باید خروجی را آزمایش کنیم تا مطمئن شویم که دستگاه صحیح را انتخاب کرده ایم و همه چیز به طور کامل کار می کند.

تست عملکرد در ویندوز

برای بررسی درست کار کردن این دستگاه از یک مدیا بر روی رایانه خود کمک بگیرید و یا از تست عملکرد در ویندوز استفاده نمایید.

 1. بر روی آیکون صدا در نوار وظیفه راست کلیک کنید.
 2. Open sound settings را انتخاب نمایید.
 3. Sound control panel را در سمت راست انتخاب کنید.
 4. headphones را انتخاب نمایید (باید تیک سبز داشته باشد).

تنظیم و استفاده از هدست در ویندوز 10

 1. روی Properties ضربه بزنید. (می توانید نام این خروجی صدا را در اینجا تغییر دهید تا در تغییر به خروجی دیگر، تشخیص آن راحت تر باشد.)
 2. زبانه Advanced را انتخاب کنید.
 3. روی test button ضربه بزنید.

اگر از گوشی های هدست خود صدایی می شنوید، همه چیز رو به راه است. اما اگر صدایی نمی شنوید، انتخاب صحیح دستگاه خروجی صدا را بررسی کنید و از اتصال هدست نیز مطمئن شوید (همه ما در موقعیتی بوده ایم که دستگاهی به دلیل عدم اتصال فیزیکی درست، کار نکرده است).

صدای خود را ضبط کنید

پس از اینکه موفق به شنیدن صدا با هدست خود شدید، باید میکروفون را به عنوان دستگاه ورودی پیش فرض انتخاب کنیم و مطمئن شویم که صدای ضبط آن روی حالت زیاد است. برای انجام این کار، مراحل مشابه آنچه که برای تنظیم هدست انجام دادیم را انجام می دهیم.

 1. بر روی آیکون صدا در نوار وظیفه راست کلیک کنید.
 2. Open sound settings را انتخاب کنید.
 3. Sound control panel را در سمت راست انتخاب کنید.
 4. زبانه Recording را انتخاب کنید.
 5. microphone را انتخاب کنید.

تنظیم و استفاده از هدست در ویندوز 10

 1. روی Set as default ضربه بزنید.
 2. پنجره Properties را باز کنید.

تنظیم و استفاده از هدست در ویندوز 10

 1. زبانه Levels را انتخاب کنید.
 2. حجم صدا را متناسب با شکل تنظیم کنید.

حتماً برنامه VoIP مورد علاقه خود را اجرا کنید (Discord گزینه خوبی می باشد) و یا از نرم افزار ضبط صدا برای آزمایش میکروفون استفاده کنید. برخی از برنامه ها کنترل کامل میکروفون را به دست می گیرند و حجم صدا را بر همین اساس تنظیم می کنند، در حالی که برخی دیگر از نرم افزار ها به شما این امکان را می دهند تا میزان صدا را در درون مجموعه نرم افزار دستکاری کنید تا شما را از باز کردن هر باره پنجره ضبط صدا خلاص کنند.

عیب یابی ایرادات هدست در ویندوز

ویندوز 10

حتما از درگاه های مناسب استفاده کنید

آیا هدست شما متصل است؟ آیا از درگاه صحیحی استفاده نموده اید؟ برای جک های ۳.۵ میلی متری، بسته به کارت صدای موجود، عموماً رنگ سبز برای خروجی و رنگ صورتی برای ورودی می باشد. اگر این دو رنگ را جابجا بزنید، هیچ اتفاقی نمی افتد و هدست شما کار نمی کند. مادربردهای جدیدتر دارای درگاه های زیادی برای صدای فراگیر هستند، بنابراین برای اطلاع از جزئیات بیشتر لازم است که کتابچه راهنمای کاربر را به دقت مطالعه نمایید.

شاید مشکل از تشخیص خودکار صدا باشد

شاید مشکل از مداخله نرم افزار OEM باشد. اگر نرم افزاری مانند Realtek’s HD Audio Manager دارید، جک تشخیص خودکار را غیرفعال کنید تا ببینید که آیا غیر فعال کردن این جک کمکی به کار کردن هدست شما می کند یا خیر.

درایورها را مجددا نصب کنید

شاید مشکل کار نکردن هدست شما در درایورها نهفته باشد. به قسمت Device Manager بروید و درایور های مربوط به هدست متصل شده را حذف کنید. رایانه را مجدداً راه اندازی کنید و هدست را یک بار دیگر متصل کنید تا ویندوز مجدداً آنها را نصب کند. بله، این فرایند مطمئن و واقعی “خاموش کردن و مجددا روشن نمودن” اکثرا مشکلات این چنینی را حل می کند.

فرمت های مختلف را انتخاب کنید

اگر هنوز هم نمی توانید از هدست خود استفاده کنید، فرمت دیگری را برای ورودی / خروجی در پنجره property انتخاب کنید (از مراحل تنظیم هدست که در بالا گفته شد، استفاده کنید).

بی صدا نباشید

بسته به برند و مدل هدست، ممکن است این هدست از دکمه های کنترلی مستقر روی کابل پشتیبانی کند. دکمه های لغزنده صدا و قطع صدا که روی کابل قرار دارند، به راحتی در دسترس هستند و ممکن است تنظیم اشتباه این دکمه ها، مانع از پخش صدا شود.

هدست / دستگاه دیگری را امتحان کنید

برای بررسی اینکه مشکل از هدست شماست (و نه از رایانه شما)، از این هدست روی رایانه یا دستگاه دیگری استفاده کنید. اگر امکان اتصال هدست دیگری به رایانه خود را دارید، یک هدست دیگر را روی رایانه خود امتحان کنید.

پیشنهادات ما در رابطه با برترین هدست ها

ویندوز 10

Cloud Alpha مانند یک میکروفون نویزگیر جدا شدنی عمل می کند و کابل آن با تعدادی از کنترل های درون سیمی بافته شده است. کنترل ها کاملاً شل و آزاد هستند، اما حداقل برای دسترسی سریع در حین بازی مناسبند. در کل، با توجه به قیمت، هدست قابل قبولی می باشد.

ویندوز 10

درایورهایی که در داخل کاپ های SteelSeries Arctis Pro + GameDAC قرار داده شده اند، بیش از حد برای بازی های رایانه ای عالی هستند و میکروفون این هدست نیز ارتباط با هم تیمی ها را برقرار می کند. این هدست با کیفیت دارای گواهینامه Hi-Res، مناسب گیمرهاست و کاملا ارزش در نظرگیری را دارد.

تنظیم و استفاده از هدست در ویندوز 10

این طرح با کاپ های بزرگی که گوش ها را می پوشاند و بالشتک های زیبای بزرگ و راحت مموری فوم، در خانواده Astro جای می گیرد. میکروفون این طرح قابل تا شدن یا جدا شدن نیست اما با یک ترفند مرتب و تر و تمیز، وقتی آن را از روی سر خود به سمت دیگر می چرخانید، صدا را قطع می کند.

WindowsCentral

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید