نصب نسخه iOS بتا یا iPadOS بتا بر روی آیفون یا آیپد شما کار راحتی است، اما آیا نصب نسخه بتا کار درستی است؟ در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل نصب نرم افزار iOS پیش از انتشار رسمی، آنها را سنجید.

مقاله مرتبط: آیفون ها و آیپدهایی که iOS 16 و iPadOS 16 را دریافت می کنند!

از نسخه های آینده iOS و iPadOS لذت ببرید

اپل هر سال سیستم عامل اصلی خود را برای آیفون، آی پد و مک به روز می کند. این به‌روزرسانی‌های رایگان در پاییز منتشر می شوند و معمولاً اعلام اولیه در WWDC در ماه ژوئن ارائه می‌شود. اما بین اعلام و انتشار نهایی، یک مرحله بتا وجود دارد که می توانید نسخه های پیش از انتشار نرم افزار آینده را نصب کنید.

این ممکن است برای شما جالب باشد اگر در مورد چیزهایی که قرار است هیجان زده باشید. نرم‌افزار پیش از انتشار معمولاً شامل اکثریت قریب به اتفاق ویژگی‌های جدیدی است که اپل در WWDC به نمایش می‌گذارد، به این معنی که شما می‌توانید قبل از دیگران مزه آنچه را که برای آیفون و آیپد می‌آیند، بچشید.

مقاله مرتیط: روش آپدیت iOS به آخرین ورژن در آیفون

علاوه بر اعلامیه‌های بزرگ مانند نسخه‌های بازطراحی‌شده قدیمی، بهینه‌سازی در صفحه اصلی یا صفحه قفل، و سایر اطلاعیه‌های «بلیت بزرگ». احتمالاً متوجه انواع ترفندهای کوچکتر نیز خواهید شد. اینها شامل مواردی است که در طول ارائه اصلی به طور گذرا ذکر شد یا مواردی که اپل اصلاً در مورد آنها صحبت نکرده است.

همچنین نصب نسخه iOS بتا یا iPadOS بتا به شما امکان می دهد تغییرات را به طور عملی انجام دهید. ممکن است سخت باشد که بدانید یک ویژگی جدید دقیقاً چگونه کار می کند یا چگونه بر سایر جنبه های سیستم عامل تأثیر می گذارد، بدون اینکه دستان خود را کثیف کرده و از آن استفاده کنید. اگر کنجکاو هستید، می‌توانید نسخه بتا را نصب کنید و یک بازی داشته باشید.

نرم افزار بتا اشکالات بیشتری دارد

مشکل بزرگ نرم افزار پیش از انتشار این است که هنوز در حال انجام است. همان سطح بررسی دقیقی که برای انتشار «نهایی» اعمال می‌شود، در اینجا دیده نمی‌شود. انتظار می رود نرم افزار بتا دارای اشکالات، ویژگی های از دست رفته و سایر مشکلات باشد. برای مشاهده چند نمونه به ساب ردیت r/iOSBeta نگاهی بیندازید.

 

این مشکلات می توانند تقریباً به تمام جنبه های سیستم عامل ضربه بزنند. ممکن است متوجه شوید که ویژگی‌های اصلی مانند اعلان‌ها به طور قابل اعتماد کار نمی‌کنند، یا ویژگی‌ای که سال‌ها از آن استفاده کرده‌اید (مانند AirPlay) کاملاً خراب شده است. این می‌تواند روی سرویس‌های اصلی مانند همگام‌سازی نشدن برنامه یادداشت‌ها یا امتناع برنامه پادکست از دانلود آخرین قسمت‌های نمایش‌های مورد علاقه‌تان تأثیر بگذارد.

 

نرم افزار بتا نیز ممکن است به شدت بر عملکرد دستگاه شما تأثیر بگذارد. کارها نه تنها می توانند بسیار کندتر کار کنند، بلکه ممکن است متوجه شوید که عمر باتری شما آن چیزی نیست که انتظار دارید و خیلی سریعتر از گذشته تخلیه می شود. ممکن است با مشکلات Wi-Fi یا بلوتوث یا ویژگی هایی مانند AirDrop آنطور که باید کار نکند، مواجه شوید.

 

علاوه بر این، برخی از ویژگی هایی که انتظار دارید مشاهده کنید ممکن است به طور کامل وجود نداشته باشند. ممکن است اشکالات بصری را ببینید که قبلاً هرگز متوجه آن نشده اید، چه در ویژگی های جدید (مانند صفحه قفل یا تغییرات صفحه اصلی) و چه در موارد قدیمی (مثل Apple Maps که مسیرها را به درستی در حالت CarPlay نمایش نمی دهد).

 

همه چیز می تواند به طور قابل توجهی از یک بتا به نسخه بعدی تغییر کند و نرم افزار معمولاً با گذشت زمان بهبود می یابد. با این حال، گاهی اوقات، درست مانند نسخه های نهایی، یک نسخه جدید ممکن است برخی چیزها را اصلاح کند و برخی دیگر را خراب کند. این ریسکی است که شما می پذیرید.

بتای توسعه دهنده در مقابل بتای عمومی

زمانی بود که نسخه‌های iOS بتا و iPadOS بتا اپل به توسعه‌دهندگان محدود می‌شد. برای ورود به هواپیما، به یک اشتراک برنامه توسعه دهنده اپل (پرداختی) نیاز دارید که به شما امکان می دهد دستگاه خود را ثبت نام کنید و بتا را به طور قانونی با استفاده از iTunes نصب کنید.

 

هدف از بتای توسعه دهندگان این است که به توسعه دهندگان شخص ثالث اجازه دهد برنامه های خود را آزمایش کنند و همه چیز را برای نسخه نهایی آماده کنند. این نسخه‌های بتا توسعه‌دهنده هنوز وجود دارند و تقریباً بلافاصله پس از اعلام نرم‌افزار جدید در WWDC می‌رسند.

 

اپل از آن زمان برنامه نرم افزار بتا خود را برای هر کسی که می خواهد در آن شرکت کند باز کرده است. با ثبت‌نام در برنامه نرم‌افزار بتا اپل، این شرکت از کاربران خود دعوت می‌کند «نرم‌افزار، قبل از‌ انتشار امتحان کنند و بازخورد خود را ارائه دهند تا به ما کمک کند تا آن را بهتر کنیم». این نسخه‌ها هفته‌ها پس از انتشار نسخه بتا اولیه توسعه‌دهنده می‌آیند و معمولاً پایدارتر و دارای ویژگی‌های بهتر و بالاتری  هستند

سیستم عامل های اپل که به زودی منتشر می شوند

بهتر است از نسخه‌های بتای توسعه‌دهنده به‌کلی اجتناب کنید (مگر اینکه برنامه‌ای را نگهداری می‌کنید)، به‌خصوص اگر از قبل اشتراک برنامه توسعه‌دهنده اپل را ندارید که هزینه آن ۹۹ دلار است. اگر کنجکاو هستید، می توانید به صورت رایگان به نسخه بتا عمومی بپیوندید و همچنان مزه سیستم عامل های بعدی اپل را بچشید.

 

به طور کلی، هر چه دیرتر برای نصب بتا صبر کنید، بهتر است. نسخه‌های بعدی دارای اصلاحات بیشتر، پایداری بهتر و ویژگی‌های کامل‌تر خواهند بود. این یک علم دقیق نیست که بدانیم هیچ نرم‌افزار پیش‌نشر کاملی نخواهد بود. حتی اکثر نسخه‌های نهایی iOS  و iPadOS با اشکالاتی وارد می‌شوند و به سرعت با وصله‌های کوچک دنبال می‌شوند.

 

از نصب نرم افزار بتا در دستگاه اصلی خود اجتناب کنید

اگر هنوز وسوسه می‌شوید که نرم‌افزار بتای اپل را امتحان کنید، باید این کار را در دستگاه ثانویه انجام دهید. ممکن است ایده خوبی نباشد که نسخه بتای iOS را روی آیفونی که برای ناوبری در محل کار یا داخل ماشین به آن اعتماد دارید، اجرا کنید. همین امر در مورد آی‌پدی که به‌عنوان وسیله اصلی یادداشت‌برداری در مدرسه یا برای چت کردن با همکاران در تماس‌های کنفرانسی استفاده می‌کنید، صادق است.

 

اگر آیفون قدیمی‌تری دارید ، می‌تواند کاندیدای عالی برای آزمایش بتا باشد البته به شرطی که با نسخه آینده iOS سازگار باشد). اگر iPad شما یک وسیله سرگرمی در اطراف خانه است که از آن برای تماشای ویدیوها و انجام بازی های عجیب و غریب استفاده می کنید، ممکن است برای اجرای نسخه بعدی iPadOS، بهتر باشد.

مقاله مرتبط: موارد جدید در WatchOS 9

نحوه نصب نرم افزار بتا بر روی آیفون یا آیپد (و حذف آن)

پس از در دسترس قرار گرفتن نسخه بتا عمومی، می‌توانید نسخه‌های iOS بتا یا iPadOS بتا را نصب کنید. برای نصب سیستم عامل بتای اپل، با استفاده از دستگاهی که می خواهید این نرم افزار بتا را روی آن نصب کنید، از سایت بتای اپل بازدید کنید و دستورالعمل های لازم برای این کار را دنبال کنید.

 

اگر بعداً تصمیم گرفتید که نرم افزار پیش از انتشار مناسب شما نیست، می توانید نسخه بتا را حذف کرده و به آخرین نسخه پایدار ارتقا دهید.

howtogeek

۱. مقاله مرتبط: آیا شارژ کردن گوشی در طول شب برای باتری مضر است؟

۲. مقاله مرتبط: انتقال مخاطبین (Contacts) از اندروید به آیفون

۳. مقاله مرتبط: نحوه بررسی وضعیت AppleCare در دستگاه های اپل

۴. مقاله مرتبط: آموزش ریست فکتوری (بازگشت به کارخانه) کامپیوتری با ویندوز ۱۱

۵. مقاله مرتبط: مقایسه مصرف انرژی کامپیوتر روی حالت hibernate (خواب زمستانی) و اسلیپ

 

سایر مقالات ما را در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

برای اطلاع از قیمت لپ تاپ دل کلیک کنید

مانیتور دل | تبلت دل | لوازم جانبی دل

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید