در حالی که دست به کار شدن برای تعمیر لپ تاپ ، تلفن یا تبلت ، می تواند وسوسه کننده باشد ، بعضی وقت ها  می توانید آن ها را تعمیر کنید … و خیلی وقت های دیگر بهتر است از این کار منصرف شوید.

هر بار که یکی از تجهیزات فنی ام به مشکلی برخورد ، وسوسه شدم که پیچ گوشتی به دست شوم و دستگاه را باز کنم. متأسفانه هر بار که به گزینه ها نگاه کردم ، فهمیدم که این کار ایده خوبی نیست. بگذارید در مورد اینکه چه زمانی (و چرا) نباید این کار را انجام دهیم، صحبت کنیم.

مرتبط:‌ چگونه لپ تاپ خود را تعمیر کنیم برای تعمیرات لپ تاپ به کجا مراجعه کنم؟

تعمیر دستگاه ممکن است ضمانت آن را باطل کند

قبل از شروع کار ، بگذارید یک چیزی را بررسی کنیم. شما می توانید پشت اکثر لپ تاپ ها را بدون باطل کردن ضمانت آن، باز کنید ، اما این امر در مورد موبایل ها و تبلت ها صدق نمی کند. و وقتی که اجزای داخلی دستگاه خود را تعویض می کنید و یا بیرون می آورید ، قطعا ضمانت آن را باطل می کنید – اگر از باطل شدن ضمانت دستگاه خود مطمئن نیستید ، برای دریافت  اطلاعات بیشتر ضمانت نامه دستگاه خود را بررسی کنید.

متن زیر را به عنوان مثال از گارانتی مک اپل بخوانید:

مواردی که این ضمانت نامه کاربردی ندارد: … (و) در مورد خسارتهای ناشی از خدماتی (از جمله ارتقاءها و افزونه ها) که توسط هر کسی که نماینده اپل یا ارائه دهنده خدمات مجاز اپل نباشد (“AASP”)، انجام شود. (ز) به یک محصولی که برای تغییر عملکرد یا قابلیت، بدون اجازه کتبی از اپل، اصلاح شده است.

به لحاظ نظری ، اگر اجزا را دقیقاً همانطور که در ابتدا بوده است، کنار هم بگذارید ، بعید است که سازنده دستگاه بفهمد که شما کاری با دستگاه خود انجام داده اید ، اما اکثر ضمانت نامه ها به روشنی بیان می کنند که تغییر اجزا می تواند ضمانت شما را باطل کند. اگر هنوز دستگاه شما تحت پوشش ضمانت نامه است ، بهتر است این ریسک را انجام ندهید. که ما را به وضعیت اول سوق می دهد.

آیا دستگاه شما ضمانت دارد؟

تلفن یا لپ تاپ خود را تعمیر کنید

اگر دستگاه شما تحت ضمانت است و مشکل آن به جای خطای کاربر، ناشی از خرابی سخت افزار است ، سازنده دستگاه باید این مشکل را به صورت رایگان برطرف کند. با سازنده دستگاه خود تماس بگیرید ، مشکل را توضیح دهید و آنها در مورد نحوه ادامه کار به شما توصیه های لازم را خواهند نمود.

اکثر تولیدکنندگان یک سال ضمانت ارائه می دهند ، اما در برخی از کشورها، ممکن است دستگاه شما شامل ضمانت طولانی تری شود. به عنوان مثال ، در ایرلند و انگلیس ، مشتریان تا شش سال پس از خرید محصول حق دارند از ضمانت درخواست بازپرداخت، تعمیر و یا جایگزینی هر محصول معیوبی استفاده کنند.

مرتبط: نمایندگی مجاز تعمیرات لپ تاپ دل ( Dell ) – خدمات پس از فروش دل

آیا دستگاه شما شامل تمدید ضمانت یا بیمه دیگری است؟

بسیاری از فروشگاه ها و تولید کنندگان ضمانت نامه های تمدید شده  ارائه می دهند (اگرچه که معمولاً چیز خاصی نیستند). با پرداخت هزینه، می توانید ضمانت نامه خود را از یک سال تا دو یا سه سال تمدید کنید. همچنین ممکن است در تعمیرات خسارت های تصادفی، مانند انچه که AppleCare + اپل ارائه می دهد، تخفیف بگیرید.

اگر هزینه ضمانت تمدید شده را پرداخت کرده اید و مشکل دستگاه شما نقص سخت افزاری است ، بگذارید سازنده دستگاه این مشکل را حل کند. هزینه این مشکلات را از قبل پرداخت کرده اید.

اگر این مشکل جز آسیب های تصادفی باشد ، ماجرا کمی پیچیده تر می شود. هزینه های تعمیر آسیب تصادفی ممکن است خیلی زیاد (حتی با ضمانت تمدید شده) باشد ، و مشکلات رایانه ای زیادی وجود دارد که خودتان می توانید آنها را با هزینه کمتر برطرف کنید. اگرچه ، انجام این کار توسط خودتان احتمالاً ضمانت نامه تمدید شده شما را که برای آن هزینه پرداخت کرده اید ، باطل خواهد کرد. این تصمیمی است که شما باید بگیرید، اگرچه من بشخصه، ترجیح می دهم که سازنده دستگاه این مشکلات را برطرف کند ، چرا که اگر عیب سخت افزاری دیگری ایجاد شود و ضمانت طولانی مدت خود را از دست داده باشید ، خودتان را سرزنش خواهید کرد.

علاوه بر این

به خاطر داشته باشید که برخی از کارتهای اعتباری، ضمانت طولانی مدت برای هر وسیله خریداری شده با آنها ارائه می دهند. برای تعمیرات باید هزینه پرداخت کنید اما در صورتی که واجد شرایط ضمانت نامه شوید، هزینه پرداخت شده به شما بازپرداخت می شود. لپ تاپ یا تلفن شما ممکن است تحت پوشش بیمه نامه منزل، تحت عنوان آسیب تصادفی و سرقت، نیز باشد. قبل از دستکاری کردن دستگاه خود به این گزینه ها نیز نگاه کنید – حتی اگر ضمانتی طولانی مدت ندارید ، ممکن است بتوانید پس پرداخت هزینه تعمیر آنها، بازپرداخت بگیرد.

هزینه تعمیر در حالت نداشتن ضمانت نامه  چقدر است؟

تلفن یا لپ تاپ خود را تعمیر کنید

اگر ضمانت نامه ندارید ، هنوز می خواهید بدانید که تعمیر دستگاهتان توسط یک متخصص چقدر هزینه خواهد داشت – غالبا ، با توجه به هزینه قطعات، کمی بیشتر از هزینه تعویض قطعات توسط خودتان خواهد بود. به عنوان مثال ، تعمیر صفحه نمایش Galaxy S7 برای شما ۱۵۷ دلار با توجه به قیمت قطعات، هزینه خواهد داشت. یا فقط با صرف هزینه کمی بیشتر – ۱۹۰ دلار از UBREAKIFIX ، یک مرکز خدمات محلی مجاز سامسونگ در لس آنجلس، یا ۲۰۰ دلار در Best Buy ، گوشی خود را به صورت حرفه ای تعمیر می کنید. (توجه داشته باشید که در صورت عدم استفاده از ضمانت نامه ، لازم نیست به یک مرکز تعمیر مجاز مراجعه کنید ، اما قطعاً باید مطمئن باشید که تعمیرگاه معتبر و با تجربه است. وب سایت سازنده دستگاه خود را برای مراکز تعمیراتی که توصیه می کنند، بررسی کنید.)

این که شما می خواهید خودتان آن را تعمیر کنید یا اجازه دهید متخصصان این کار را انجام دهند ، بستگی به تصمیم شما دارد. شرایطی را که پیشنهادات مثبت ارائه می دهند بررسی کنید. غالباً ، تعمیرگاه ها برای قطعه ای که تعویض کرده اند، یک سال ضمانت ارائه می دهند. با تفاوت کمتر از ۵۰ دلار برای این تعمیر صفحه فرضی ، با توجه به جوانب مثبت کار، مانند آرامش خاطر و ضمانت، می گذارم تعمیر توسط فرد متخصص انجام شود. اگر در محدودیت قرار گرفته اید ، سخنان دیگران را بشنوید و سپس تصمیم بگیرید.

آیا شما توانایی تعمیر دستگاه خود را دارید؟

تلفن یا لپ تاپ خود را تعمیر کنید

آخرین سؤالی که باید پرسید این است که آیا شما خودتان قادر به تعمیر این دستگاه هستید یا خیر. اگر بیش از یک دهه است که رایانه های بازی خود را می سازید ، خیلی راحت تر از کسی که برای اولین بار کیس را باز می کند، با داخل سیستم های برخورد می کنید. توانایی های خود را بیش از حد بالا نگیرید. در حالی که اکثر قطعات را می توان در لپ تاپ های مدرن جایگزین کرد ، انجام این کار بسیار ناشایست است. رقابت برای تجهیزات نازک تر و سبک تر از همیشه، بدان معنی است که ممکن است برای تعمیر یک درگاه، نیاز به جایگزین کردن پنج درگاه داشته باشید.

بهترین راه برای بررسی اینکه آیا می توانید دستگاه های خود را تعمیر کنید ، رفتن به iFixit و بررسی راهنمای مربوطه برای مشکل خودتان است. آنها یکی را برای جایگزینی هر جزء اصلی در هر دستگاه اصلی مدرن دارند. همچنین آنها ابزارها و قطعات مورد نیاز خود را برای انجام کار به فروش می رسانند.

راهنمای خود را جستجو کنید ، هزینه قطعات و ابزارها را بررسی کنید و صادقانه از خود بپرسید که آیا ارزش این کار را دارد؟ جواب ممکن است بله باشد! اما در موارد دیگر ، ریسک ایجاد شده ممکن است، ارزشش را نداشته باشد.

برای مثال ، Galaxy S7 فوق الذکر ، در iFixit دارای رتبه تعمیر”خیلی دشوار” است. به نظر می رسد با قیمت کمتر از ۵۰ دلار ، خدمات حرفه ای خوبی صورت می گیرد.جایگزینی باتری در مک بوک چطور؟ خیلی راحت است.

بدانید که کی باید دستگاه خود راکنار بگذارید و یک دستگاه جدید بخرید

بعضی مواقع ، بهتر است دستگاه خود را بازیافت کنید به جای آنکه آن را تعمیر نمایید. اگر لپ تاپ شش ساله شما همه نشانه های خرابی صفحه منطق را نشان می دهد ، احتمالاً وقت آن رسیده که تسلیم شوید. می توانید یک مدل قدیمی که صفحه نمایش آن خراب شده است را خریداری کنید و از صفحه منطق آن استفاده کنید. رایانه ها و گوشی های موبایل برای همیشه سالم نمی مانند و در بعضی مواقع هزینه تعمیر آن ها بیش تر از ارزش دستگاه می شود – مخصوصاً با توجه به اینکه به زودی قدیمی خواهند شد.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید