این روزها زندگی بدون داشتن یک تلفن همراه هوشمند بسیار دشوار است. حتی بسیاری از ما در زندگی به این وسیله کوچک نیاز ضروری داشته و نمی خواهیم که آنها در شرایط مهم، غیر قابل استفاده و به عبارتی باتری تلفن خالی از شارژ شود.

طبق آزمایشی که انجام شده بیشترین میزان طول عمر باتری مربوط به آیفون ۱۱ پرو می باشد. بنابرین مدل های قدیمی‌تر حتی کمتر از این زمان دوام می آورند. شما می توانید بسته به نوع مدل آیفون، مبلغ ۴۹ تا ۶۹ دلار برای تعویض باتری تلفن همراه خود هزینه کنید. اما اگر ترجیح می دهید مدت زمان بیشتری از باتری آنها استفاده کرده و هزینه‌ای برای یک باتری جدید ندهید، در ادامه مواردی است که پیشنهاد می کنیم آنها امتحان کنید.

بهترین اقدامات پایه

قبل از اینکه برای افزایش عمر باتری خود به روش های کوتاه مدت خود روی بیاورید، مهم است که بدانید چه کاری می توانید انجام دهید تا کارایی باتری خود را بهبود ببخشید. از جمله انجام دادن موارد زیر:

  • هنگام استفاده یا ذخیره باتری های لیتیوم-یونی، از افراط دما چه پایین و چه بالا و پایین خودداری کنید.
  • اجازه ندهید میزان شارژ باتری به ۱۰۰٪ یا ۰٪ برسد، زیرا درهر دو حالت باتری “حالت شارژ بسیار بالا یا پایین” دارد که مناسب نیست.
  • از “شارژرهای سریع” استفاده نکنید. چرا که اگر باتری های لیتیوم یونی را سریعتر از میزان استاندارد شارژ کنیم، به مرور زمان تخریب می شوند.

اگر می خواهید کارهای بیشتری انجام دهید، تنظیمات متغیری وجود دارد که می توانید برای صرفه جویی در مصرف باتری از آنها استفاده کنید. در ادامه این مقاله کارهایی است که در حال حاضر می توانید برای افزایش عمر باتری آیفون خود انجام داده و بدون نیاز به شارژ مجدد در طول روز، از آن استفاده کنید.

حالت کم مصرف (Low Power) را فعال کنید

یکی از قوی ترین سلاح های شما در برابر تخلیه سریع باتری، حالت کم مصرف می باشد. با فعال کردن این گزین ، تلفن همراه شما فقط مهمترین برنامه ها را فعال گذاشته و آنها را انجام می دهد. بنابراین فعالیت های پس زمینه مانند دانلود ها و سرویس ایمیل غیرفعال می شوند.

با رسیدن شارژ باتری به زیر ۲۰ درصد، حالت کم مصرف به طور خودکار شروع به کار می کند. البته شما می توانید آن را به صورت دستی نیز فعال کنید تا تلفن شما به مدت طولانی تری در مصرف انرژی باتری صرفه جویی کند. (البته این گزینه تنها در شرایطی کار می کند که میزان شارژ باتری تلفن همراه شما زیر ۸۰ درصد باشد)

برای فعال کردن این قابلیت از مسیر تنظیمات Settings))> باتری (Battery)> حالت کم مصرف (Lower Power Mode) این گزینه را فعال کنید. زمانی که این ویژگی فعال شده باشد، نماد باتری در گوشه بالا سمت راست صفحه زرد می شود.

روشنایی صفحه نمایش را تنظیم کنید

نمایشگرهای هوشمند این روزها نسبت به تلفن های قدیمی بزرگتر و درخشان‌تر هستند. اما همین صفحه نمایش ها به اصطلاح قاتل عمر باتری شما محسوب می شوند. پرا که برای ارائه این میزان روشنایی، میزان زیادی از شارژ باتری تلفن را استفاده می کنند. اما خبر خوب این است که شما می توانید به راحتی این روشنایی را کمتر کنید.

برای این کار ابتدا قابلیت روشنایی خودکار (auto-brightness) را فعال کنید. این کار را می توانید با رفتن به قسمت تنظیمات (Settings)> قابلیت دسترسی (Accessibility)> نمایش و اندازه متن (Display & Text Size)> روشنایی خودکار (auto-brightness) انجام دهید. با فعال شدن این گزینه تلفن همراه شما روشنایی صفحه را بر اساس وضعیت فعلی روشنایی تنظیم می کند. به این صورت که اگر در محیط نور کافی برای دیدن صفحه وجود داشته باشد، میزان نور صفحه را کاهش داده و باعث صرقه جویی در مصرف باتری می شود.

همچنین می توانید سطح روشنایی را به صورت دستی از طریق تنظیمات (Settings)> نمایش و روشنایی (Display & Brightnes) تنظیم کنید. در صورت داشتن مدل iOS 13 می توانید از این طریق حالت تاریک (dark mode) را نیز فعال کنید. اسلایدر موجود برای تنظیم روشنایی از طریق کنترل پنل نیز قابل دسترسی است. برای رفتن به کنترل پنل بسته به مدل آیفون خود باید صفحه را به سمت پایین یا بالا بکشید. سپس روی نماد روشنایی ضربه زده و نوار لغزنده را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید.

موقعیت مکانی (Location) را غیر فعال کنید

موقعیت مکانی برای برنامه هایی مانند Google Maps یا Yelp مفید است، اما پینگ های GPS آن می تواند سریع شارژ باتری را خالی کند. خاموش کردن سرویس های موقعیت مکانی از طریق منو تنظیمات> حریم خصوصی> خدمات موقعیت مکانی و تلفن، مانع از دادن اطلاعات مکانی به این سرویس ها و کاهش مصرف باتری می شود.

با این وجود انجام این کار تعدادی از برنامه های مفید کار را متوقف می کند. برنامه هواشناسی شما غیر فعال شده و نمی توانید از گوگل براساس مکان فعلی خود راهنمایی بخواهید. به این ترتیب، تلفن همراه آیفون گزینه‌ای را برای سفارشی کردن نحوه استفاده بیشتر برنامه ها از داده های موقعیت مکانی ارائه می دهد. به عنوان مثال با انتخاب گزینه “در حال استفاده از برنامه (While Using the App)” برای برنامه Google Maps، بانری فقط هنگام باز بودن برنامه مصرف شده و مکان شما را پیدا و به اصطلاح پینگ می کند.

قابلیت Background App Refresh را غیرفعال کنید

هنگامی که یک برنامه iOS را می بندید، آن برنامه تا وارد شدن به حالت تعلیق برای مدت کمی همچنان در پس زمینه اجرا می شود. با وجود قابلیت Background App Refresh، برنامه های در حالت تعلیق این توانایی را دارند تا به روزرسانی شده و محتواهای جدیدی را به برنامه اضافه کنند. فرآیندی که می تواند باعث کاهش عمر باتری شود.

شما می توانید تمام برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می شوند را به طور کامل یا فقط یکسری برنامه های خاص را غیر فعال کنید. برای این کار به قسمت تنظیمات (Settings)> عمومی (General)> Background App Refresh  بروید. سپس روی گزینهBackground App Refresh  ضربه بزنید تا خاموش شود. همچنین می توانید تنظیم کنید که این برنامه ها فقط هنگام متصل بودن وای فای اجرا شوند.

برای غیرفعال کردن تکی یک برنامه، به منوی قبلی برگردید و برنامه هایی با حجم سنگین، مانند ایمیل یا شبکه های اجتماعی را غیر فعال کنید. معمولا این کار تأثیری در نحوه عملکرد برنامه ندارد، اما ممکن است باز شدن برنامه و خواندن مجدد اطلاعات آن، مدت زمان بیشتری طول بکشد.

قابلیت Fetch New Data یا زمانبندی به روز رسانی‌ها را تنظیم کنید

دسترسی به ایمیل در تلفن همراه می تواند بسیار کاربردی باشد. Fetch New Data به این معنی است که صندوق ورودی پیام های ایمیل شما همیشه جدیدترین پیام ها را نشان می دهد. اما شما می توانید این به روزرسانی ها را طوری تنظیم کنید که باتری تلفن همراه با جستجوی مداوم برای پیام های جدید تخلیه نشود.

با رفتن به بخش تنظیمات (Settings)> پسوورد و حساب ها (Passwords & Accounts) > Fetch New Data  این قابلیت را غیر فعال کنید. البته در این قسمت می توانید داده های Push را به طور کامل غیر فعال کرده و یا تنظیم کنید که تلفن همراه شما محتوای جدید برای هر برنامه را در چه بازه های زمانی به روز رسانی کند.

کاهش اعلان ها (Notifications)

اگر صفحه نمایش شما با هر اعلانی که دریافت می کنید؛ از جمله پیام، هشدار های مختلف و یا پست های توییتر روشن می شود بدانید که در حال مصرف باتری است. از بین بردن این وقفه ها باعث افزایش سلامت باتری و صرفه جویی در مصرف آن شود.

یکی از روش های حل این مشکل، رفتن به برنامه‌ای است که می خواهید اعلان های آن روی حالت سکوت باشد. در آن برنامه انگشت خود را به سمت چپ کشیده و گزینه مدیریت (Manage) را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید اعلان ها را روی حالت سکوت دریافت کنید. به این معنی که اعلان ها به قسمتNotification Center  تلفن شما می رود، اما در صفحه قفل هیچ نماد و بنری نمایش داده نمی شود. البته شما می توانید در صورت تمایل اعلان های یک برنامه را به طور کامل خاموش و غیر فعال کنید.

یا اینکه به قسمت تنظیمات (Settings)> اعلان ها (Notifications) بروید و آنجا مشخص کنید که اعلان های یک برنامه چطور و در چه زمان هایی نمایش داده شود.

وای فای را خاموش کنید

استفاده از وای فای یک روش عالی برای کاهش میزان داده هایی است که تلفن همراهتان استفاده می کند. اما این فناوری برای باتری شما چندان مناسب نیست. چرا که با روشن بودن وای فای، تلفن شما به طور مداوم در جستجوی شبکه های وای فای نزدیک خودش بوده و به همین دلیل لیست شبکه های موجود به طور مداوم تغییر می کند.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

سریعترین راه خاموش کردن وای فای رفتن به قسمت تنظیمات(Settings)> وای فای (Wi-Fi) می باشد. شما همچنین می توانید این کار را از طریق منو کشویی مرکز کنترل نیز انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید که هنگام بازگشت به خانه یا مکانی که دارای وای فای است، آن را دوباره روشن کرده و از داده تلفن همراه خود استفاده نکنید.

خاموش کردن بلوتوث و  AirDrop

هر دو قابلیت بلوتوث و AirDrop به طور مداوم به دنبال منبعی برای اتصال هستند، اما هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای فعال بودن مداوم آنها وجود ندارد.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

برای خاموش کردن بلوتوث می توانید به قسمت تنظیمات (Settings)> بلوتوث (Bluetooth) رفته و آن را غیر فعال کنید. AirDrop نیز از طریق رفتن به بخش تنظیمات (Settings)> عمومی (General)> AirDrop > Receiving Off خاموش می شود.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

همچنین می توانید AirDrop را از مرکز کنترل نیز غیر فعال کنید. برای این کار در مرکز کنترل روی گزینه های منو موجود در بالا سمت چپ ضربه بزنید. سپس در منوی ظاهر شده، روی  گزینه AirDrop ضربه زده و Receiving Off را انتخاب کنید.

قرار دادن تلفن همراه روی حالت هواپیما (Airplane Mode)

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از خالی شدن سریع باتری، این است که تلفن همراه خود را در حالت هواپیما قرار دهید تا تمام ویژگی های بی سیم تلفن شما غیر فعال شود. لازم است بدانید در این حالت شما تمامی تماس و پیام های خود را دریافت می کنید، اما در صورت لزوم برای برنامه هایی مانند iMessages و کارهای دیگر می توانید موقت حالت هواپیما را غیر فعال کنید. ساده ترین روش برای فعال کردن این حالت، جستجوی آیکون هواپیما در کنترل پنل و ضربه زدن بر روی آن است. این گزینه در تنظیمات نیز قابل دسترسی می باشد.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

در صورتی که به درستی آن را فعال کرده باشید، نماد هواپیما در گوشه سمت راست بالای صفحه نشان داده می شود.

پیشنهادات سیری (Siri Suggestions) را خاموش کنید

وظیفه سیری به عنوان “دستیار دیجیتال” شما این است که بر اساس فعالیت شما در تلفن همراهتان، پیشنهاداتی را ارائه می دهد. به عنوان مثال اگر بیشتر روزها قهوه سفارش داده و درباره آن در اینترنت زیاد جستجو می کنید، سیری ممکن است سفارش قهوه شما را تقریباً در همان زمان هایی که معمولا درخواست می دهید برای شما آنلاین خریداری کند. این قابلیت عالی است، اما سیری برای انجام این کار باید کار هایی را در قسمت پس زمینه انجام دهد. همانظور که تا الان حدس زده‌اید این فرآیند ها باتری را سریعا تخلیه می کند.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

برای غیر فعال کردن این قابلیت به بخش به تنظیمات (Settings)> Siri & Search بروید. در پایین قسمت Siri Suggestions، می توانید این پیشنهاد ها را در قسمت جستجو،Look Up و صفحه قفل فعال یا غیر فعال کنید.

قابلیت Active Listening را غیر فعال کنید

تمامی دستگاه های iOS از قابلیتhands-free  سیری پشتیبانی می کنند، به این معنی که شما می توانید با گفتن عبارت “هی، سیری” و بدون نیاز به لمس آیفون خود، یک سؤال بپرسید. نحوه کار این قابلیت به این صورت که دستگاه همواره در انتظار فرمان شما بوده و به عبارتی فعال است. بنابراین اگر از Siri استفاده نمی کنید، غیر فعال کردن قابلیتhands-free  می تواند از تخلیه باتری جلوگیری کند.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

برای غیر فعال کردن این قابلیت به بخش به تنظیمات (Settings)> Siri & Search بروید. در این قسمت می توانید گزینه ” Listen for Hey Siri”را غیرفعال کنید. البته در عوض می توانید گزینه” Press Side Button for Siri”را فعال کرده و فقط با فشار دکمه، با دستیار اپل ارتباط برقرار کرده و از آن کمک بگیرید.

به ‌روزرسانی خودکار برنامه ها را غیر فعال کنید

همیشه ایده خوبی است که برنامه ها و سیستم عامل های خود را به روز کنید. برخی از به روز رسانی ها می توانند به برنامه های شما کمک کنند تا سریع‌تر و بهتر عمل کنند.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

از نسخه iOS 7 به بعد، اپل از قابلیت به روزرسانی های خودکار برنامه استفاده کرده است. به این صورت که وقتی به روزرسانی یک برنامه ارائه می شود ، تلفن همراه شما آن را خودکار در پس زمینه نصب می کند. این فرآیند نیز می تواند باتری را سریع‌تر تخلیه کند. برای غیر فعال کردن موقت این به روز رسانی ها، به تنظیمات (Settings)> iTunes & App Store رفته و روی سوئیچ کنار Updates ضربه بزنید.

Motion Effects را حذف کنید

در تلفن های همراه آیفون تعدادی جلوه های حرکتی مانند آیکون ها و والپیپر های متحرک وجود دارد. اما این جلوه ها به مرور باتری را خالی می کنند.

با رفتن به قسمت تنظیمات (Settings)> قابلیت دسترسی (Accessibility)> Motion> Reduce Motion می توانید جلوه های حرکتی را خاموش کنید. برای فعال کردن مجدد آنها، سوئیچ را تغییر دهید تا قابلیت فعال شود. توجه داشته باشید که با غیر فعال شدن این قابلیت، تمامی جلوه های حرکتی مانند هشدار ها نیز از کار می افتد.

لرزش ها و یا همان ویبره را مدیریت کنید

آیا می دانید مکانیزم موجود در تلفن همراه که مسئول ویبره های ناشی از هشدار یا پیام هاست، در واقع عمر باتری را کاهش می دهد؟ از آنجایی که موتور کوچک داخل دستگاه برای ایجاد این لرزش ها نیاز به انرژی دارد، از باتری استفاده می کند.

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

برای غیرفعال کردن این ویژگی به قسمت تنظیمات (Settings)> Sounds & Haptics رفته و گزینه Vibrate on Sound یا Vibrate on Silent را غیر فعال کنید.

متوقف کردن قابلیت iCloud 

قابلیت iCloud Photos تلفن های آیفون، عکس های شما را به فضای ابری ارسال می کند، بنابراین می توانید در تلفن و دستگاه های دیگر نیز به آنها دسترسی پیدا کنید. این ویژگی بسیار کاربردی و خوب است، به خصوص اگر تلفن شما سرقت شده یا آسیب دیده باشد. اما نکته اینجاست که ارسال این عکس ها به فضای ابری نیاز به انرژی باتری دارد.

 

صرفه جویی در مصرف باتری تلفن های همراه آیفون

اگر در شرایط ضروری بوده و تلفنتان فقط شارژ کمی داشت، پیشنهاد می کنیم این قابلیت را از طریق تنظیمات (Settings)> عکس ها (Photos)> iCloud Photos غیر فعال کنید.

pcmag

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید