اگر شما هم به دنبال یک نرم افزار میگردید که برای ادیت آسان عکس مناسب باشد جای درستی آمدید!

اگر شما هم مثل من کار کردن با نرم افزار های حرفه ای ادیت عکس مثل فتوشاپ برایتان سخت است؛ حتما مقاله زیر رو بخوانید تا شما هم بتوانید به راحتی با استفاده از نرم افزار Pain.net عکس های خودتان را ادیت کنید.

ادیت عکس

شاید Paint.net به پای نرم افزار های حرفه ای مثل فتوشاپ یا کورل و افینیتی که صد ها قابلیت دارند نرسد؛ اما قابلیت های زیادی دارد که میتواند پاسخ گوی نیاز های پایه ای شما باشد و به آسانی عکس های خودتان را ویرایش کنید.

حتما روی لینک دانلود نرم افزار Paint.net در اینجا در دسترس است کلیک کنید و Paint.net را دریافت کنید. چون ممکن است با سرچ واژه paint سایت هایی روی صفحه نتایج برایتان نمایش داده شود که به کارتان نیاید.

قابلیت هایی که میتوانید در نرم افزار Paint.net رویش حساب کنید عبارت است از:

از بین بردن قرمزی چشم

افزایش یا کاهش نویز

تند سازی یا ملایم سازی تناژ رنگ ها

هیوستوگرام ورودی و خروجی رنگ ها

تنظیمات میزان روشنایی، کنتراست، نمودار منحنی، رنگ و اشباع رنگ

وارونه سازی رنگ ها

پوستر سازی کردن عکس ها

سیاه و سفید یا قرمز قهوه ای کردن تصویر

ابزار لاسو در Paint.net

ابزار لاسو در در  این نرم افزار  بر خلاف فتوشاپ و نرم افزار های مشابه آن فقط حالت اول را دارد و حالت  Polygonal و Magnetic  در آن وجود ندارد؛ بنابراین انتخاب سوژه مورد نظر، بدون خطا اندکی مشکل است. اما با کمی تمرین و با استفاده از Ctrl و Alt و موس میتوانید به ابزار لاسو تسلط پیدا کنید.

زمانی که سوژه مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید کلید Ctrl را نگه دارید سپس با موس شروع به انتخاب سوژه میکنید و تا زمانی کارتان با موس تمام نشده باید Ctrl را نگه دارید. اگر زمان کشیدن موس دستتان  خارج از مرز مورد نظر حرکت کرد میتوانید به راحتی با استفاده از نگه داشتن کلید Alt و موس قسمت های ناخواسته را انتخاب کنید و به مسیر درست بازگردید.

ادیت عکس

 

از Magiic wand استفاده کنید

با استفاده از Magic wand متوانید سوژه ها یا نواحی بزرگ را انتخاب کنید. سپس ابزار لاسو را برای اصلاح جزئیات بیشتر به کار بگیرید. اگر Wand مساحت زیادی را انتخاب میکرد میتوانید عدد آن را از ۵۰ به ۴۰..۳۰..۲۰ کاهش دهید تا دقت انتخاب سوژه بالا تر برود و کنترل بیشتری روی سوژه داشته باشید. اگر پس زمینه نسبت به جسم پیش زمینه بهم ریخته برای انتخاب پس زمینه از magic wand استفاده کنید سپس از گزینه Edit گزینه Invert Selection را انخاب کنید تا سوژه پیش زمینه را فعال شود.

کار کردن با لایه ها 

اگر شی پیش زمینه را از پس زمینه برش دادید؛ باید قبل از چسباندن شی روی بوم لایه جدید ایجاد کنید (Ctrl+Shift+N). بر خلاف فتوشاپ و نرم افزار های مشابه آن، Paint شما را ملزم میکند که برای هر شی که Cut کردید؛ ابتدا لایه جدید ایجاد کنید و سپس سوژه را Paste  کنید.

برای انتخاب مجدد لایه قبلی روی لایه موجود در پالت کلیک کنید و انتخاب کنید سپس روی هر جای بوم کلیک کنید متوانید با لایه مورد نظر کار کنید. از آن جایی که قسمت انتخاب شده کل بوم را شامل میشود میتوانید از قسمت بالای سمت راست پالت Tools ابزار Move Selected Pixels را انتخاب کنید. هنگامی شکل مکان نما به حالت صلیب تغییر کرد مکان نما را روی هر مکانی قرار دهید، سپس دکمه موس را نگه دارید و سوژه را به محل مورد نظر حود بکشید.

پس زمینه

برای ویرایش Background، تغییر رنگ یا اضافه و حذف کردن طرح از پس زمینه روی لایه پس زمینه در پالت کلیک کنید سپس پس زمینه جدید انتخاب کنید یا از Color picker برای انتخاب یک رنگ از تصویر موجود استفاده کنید. Paint Bucket را از پالت Tools انتخاب کرده و بر روی پس زمینه کلیک کنید تا رنگ جدید در آن پر شود.

توجه کنید که لایه Background یک بوم محکم نیست و هیچ رنگی پشت آن وجود ندارد. اگر میخواهید شی  پیش زمینه را تغییر دهید یا تغییر اندازه دهید، شما باید کل بوم را انتخاب کرده و پر کنید.

ابتدا بر روی لایه Background در پالت layer کلیک کنید. با Ctrl+A همه صفحه را انتخاب کنید و دوباره سطل رنگ را انتخاب کنید و روی زمینه بوم کلیک کنید.

ادیت عکس

تغییر اندازه و ادیت سایز عکس

چگونگی تغیر دادن اندازه یک شی به طوری که اندازه کل عکس دست نخورده باقی بماند مشابه نرم افزارهای ویرایشی دیگر است.

ابتدا باید لایه مورد نظر را در پالت لایه ها انتخاب کنید. سپس با استفاده از ابزار انتخاب مستطیلی یک دورچین به دور شی مورد نظر ایجاد کنید.

با انتخاب ابزار جابه جا کردن پیکسل های انتخاب شده (move selected pixels)، هشت دستگیره دایره ای در گوشه ها و قسمت های میانی بخشی که انتخاب کرده اید ظاهر میشود. فلش موس به شکل دست می شود، آن را به سمت یکی از گوشه ها حرکت بدهید. سپس کلیک کنید و شی را به به سمت بالا و پایین بکشید تا اندازه آن را کوچک تر یا بزرگتر کنید.

کار با متن

متن هم یک چالش است. قبل از اینکه یک لایه جدید ایجاد کنید نمیتواند تایپ کردن را شروع کنید.

در غیر این صورت نوشته شما قسمتی از آن لایه ای میشود که انتخاب شده است. اگر متن روی لایه اختصاصی خودش ایجاد شود میتوان تغییراتی از قبیل اندازه، چرخش، وارونه سازی و همانند سازی را روی ان اعمال کرد اما امکان تغییر رنگ و فونت یا اصلاح برای نوشته ای که ایجاد شده میسر نیست و به این منظور باید آن را حذف کرده و از ابتدا نوشته جدیدی با تنظیمات دلخواه ایجاد کنید.
برای پیشرفته سازی متن میتوانید لایه آن را انتخاب کرده و از فیلتر های ویژه استفاده کنید. برای نمونه این مسیر را امتحان کنید Efect>distort>Bulge

همچنین میتواند پس از ایجاد نوشته حالت آمیختگی(blending mode) آن را تغییر دهید. لایه را از پالت لایه ها انتخاب کنید، روی دکمه خصوصیات (properties ) کلیک کنید(سمت راست قسمت انتهایی پنل لایه ها ). سپس از لیست کشویی یکی از حالت های آمیختگی مثل color burn, reflect, overlayو.. را انتخاب کنید.

به طور کلی اگر نمیخواهید برای ادیت عکس هایتان زیادی به زحمت نیفتید و نرم افزار ها سنگین فضای کامپیوترتان را پایین نیاورد پیشنهاد میکنم حتما نرم افزار Paint.net را دانلود کنید.

مقاله ما در رابطه با عکاسی با دوربین و دانستن نکات طلایی لازم را نیز مطالعه نمایید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید