بچه های مدرن و امروزی جامعه از هر زمانی استفاده کرده و از طریق اینترنت و فضای مجازی با تمام دنیا ارتباط برقرار می کنند. در حقیقت، آنها مطمئناً بیشتر از والدین خود زمان خود را در در این فضا آنلاین می گذرانند. اگر شما هم والدین بوده و دارای فرزند هستید، این مسئله می تواند مشکل ساز باشد. زیرا وب سایت ها یا برنامه های نامناسب و غیر قانونی وجود دارند که به احتمال زیاد نمی خواهید فرزندانتان با آنها رو به رو شوند. نرم افزار های کنترل فرزندان برای والدین می توانند در این موضوع به شما در مدیریت روز افزون دستگاه های هوشمند مورد استفاده توسط فرزندانتان کمک کنند.

این ابزار های های نرم افزاری و سخت افزاری به شما این امکان را می دهند تا محتواهای ناخواسته وب سایت ها را مسدود کنید، زمان بودن در یک وب سایت را محدود کنید و همچنین استفاده از برنامه های مخاطره آمیز و موارد دیگر را کنترل کنید. در اصل آنها راهی برای کمک به ایمن تر نگه داشتن فرزندان حین استفاده از رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه خود هستند. قبل از اجرای هر یک از این گزینه ها با بچه های خود مشورت کرده و آن ها را از این موضوه با خبر کنید، زیرا مهم است که آنها احساس کنند شما به حریم خصوصی آنها احترام می گذارید.

در غیر این صورت آنها به دنبال راهی برای خارج شدن از این محدودیت ها می گردند. همچنین از آنجا که اعتیاد به فناوری به طرز چشمگیری در حال رشد بوده و به یک مشکل تبدیل شده است، مهم است که کودکان ارزش استفاده های درست از این دستگاه های هوشمند را بیاموزند.

نظارت بر دستگاه های هوشمند مورد استفاده توسط فرزندانتان

مدت طولانی است که نرم افزار های کنترل فرزندان برای والدین بر روی رایانه ها برای حفظ امنیت فرزندان شما ایجاد شده است. بچه های امروزی از انواع دستگاه های هوشمند متصل به اینترنت استفاده کرده و سیستم های کنترل والدین باید از این وضعیت خودداری کنند.

قبل از استفاده از یک ابزار کنترل والدین، ​​باید مطمئن شوید که آن برنامه از کلیه دستگاه های موجود در خانه شما پشتیبانی می کند. در حالی که بیشتر محصولات موجود از سیسام های ویندوز و اندروید پشتیبانی می کنند، باز هم باید سازگاری آن ها با سیستم های مک macOS و iOS را بررسی کنید. یکسری از قابلیت های سیستم عامل iOS مانند Screen Time و Restrictions دارای مزایای هستند که می توانید از آن ها برای کنترل فعالیت فرزندان خودتان استفاده کنید.

نکته

به این نکته هم توجه داشته باشید که برخی از نرم افزار های کنترل فرزندان برای والدین نیاز به فیلتر شکن و فناوری VPN می باشد تا اتصالات اینترنتی را از طریق یک برنامه محلی برای فیلتر کردن محتوا ها برقرار کنند. بنابرین وجود نماد VPN را هنگام فعال بودن چنین ابزارهایی مشاهده خواهید کرد؛ اما این موضوع بدان معنا نیست که اتصال فرزند شما به اینترنت توسط یک شبکه خصوصی مجازی انجام شده یا اینکه آدرس IP دستگاه آن مخفی شود.

اگر نصب برنامه های کنترل والدین روی هرکدام از دستگاه های خانه کار دشواری به نظر می رسد، راه حل های دیگری در زمینه شبکه مانند Circle Home Plus یا Open DNS را در نظر بگیرید. این سیستم ها فیلترینگ محتوا را در سطح روتر انجام می دهند، بنابراین تنظیمات روی هر دستگاه موجود در شبکه تأثیر می گذارد. البته واضح است این روش ها به همان اندازه امکان کنترل و نظارت دقیقی را به شما نمی دهند، اما یک راه حل بسیار گسترده تر ساده تری هستند.

فیلترهای وب، محدودیت های زمانی و برنامه ها

یک ابزار کنترل والدین باید حداقل دارای یک فیلتر مناسب برای محتوا بوده و  امکان مسدود کردن دسترسی به وب سایت هایی که حاوی محتواهای خشن و پورن هستند را داشته باشد. این نوع فیلتر تنها در صورتی کار می‌ کند که مرورگر مستقل بوده و با شاخص ‌های ایمنی (HTTPS) فعالیت کند. همانطور که می دانید استفاده از یک VPN یا مرورگر Tor اغلب حتی قوی ترین سایت های محافظت و فیلتر شده را در دسترس فرزندانتان قرار می دهد. اکثر این سایت ها دارای گزینه فعال کردن دائمی SafeSearch هستند، هر چند که این تنظیمات اغلب به موتور های جستجو گوگا، بینگ و گاهی اوقات یوتیوب محدود می شوند. معمولاً ابزار DuckDuckGo با محوریت حفظ حریم خصوصی افراد، برای خنثی کردن تنظیمات SafeSearch مناسب است.

قابلیت Access scheduling یکی دیگر از ابزار های بسیار رایج است. برخی از خدمات به والدین اجازه می دهند یک برنامه روزانه یا هفتگی را برای استفاده از دستگاه های هوشمند مورد استفاده توسط فرزندانشان تنظیم کنند. برخی دیگر به طور خاصی میزان زمانی را که فرزند شما در اینترنت می گذرد را محدود می کند. برای مثال Qustodio به شما امکان می دهد محدودیت های زمانی را برای برنامه های شخصی موبایل و دسک تاپ تعیین کنید. این ابزار برای کودکانی که عادت دارند زیاد بازی کرده یا از رسانه های اجتماعی به میزان زیادی استفاده می کنند بسیار مفید می باشد.

پیام رسان ها و رسانه های اجتماعی

با بزرگتر شدن بچه ها تقریبا فیلترینگ محتوا بی معنی به نظر می رسد. در بیشتر موارد شما نگران تعامل آنها با جهان گسترده‌تر مجازی هستید. مطمئناً اگر دوستانشان را به صورت حضوری شناخته و آنها را ملاقات کنید نگرانی خاصی ندارید؛ اما دوستان آن ها در رسانه های اجتماعی و سایر افرادی که شاید فرزندتان هرگز آنها را معرفی کنند چه می شود؟ آنها واقعاً چه کسی هستند و فرزندان شما در مورد چه چیزهایی با آنها گفتگو دارند؟ اگر چه برخی نظارت ها در این زمینه منطقی و قابل قبول است، اما در نهایت شما باید به جای استفاده از نرم افزار های کنترل والدین به حقوق اساسی فرزندتان احترام بگذارید.

بسیاری از خدمات به شما این امکان را می دهند تا مخاطبین و پیام ها را تحت نظر داشته و از موقعیت های خطرناک یا غیرمترقبه جلوگیری کنید. حتی می توانید مخاطبین جدید را مسدود کرده یا محتوای پیام را با برخی از نرم افزارهای کنترل والدین مشاهده کنید. به خاطر داشته باشید که این امکان در درجه اول در مورد متون پیام کوتاه کاربرد دارد. برنامه های پیام رسانی مانند WhatsApp ، Snapchat و Signal در این دسته قرار نمی گیرند. امکان محدود کردن فرزندانتان در رسانه های اجتماعی مانند Facebook کار آسانی نیست. این نوع نظارت ها معمولاً مستلزم آن است که شما رمز ورود به اکانت فرزند خود را بدانید یا آنها را متقاعد کنید که وارد سیستم شده و برنامه ردیاب را نصب کنند.

pcmag

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید