۵ ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه ؟ انتخاب های شما از نصب RAM بیشتر تا ساخت سفارشی یک کیسی که برای سیستم خنک کننده مایع طراحی شده باشد، قابل تغییر است. کدام یک از این ارتقاها برای رایانه شما بهترین گزینه است؟ رایانه شما در حال حاضر چه مشخصاتی دارد؟ بازی می کنید، ویدئوهای ۴K را ویرایش می کنید یا فقط در وب جستجو می کنید؟

در اینجا پنج تا از ارتقاهای رایج رایانه و این که چه سیستم هایی بیشترین بهبود را از آنها دریافت می کنند، ارائه شده است. همچنین سطح سختی این ارتقاها نیز به صورت مجزا ذکر شده است. غالبا انجام این ارتقاها بسیار آسان است، اگرچه ممکن است برخی از آنها کمی بیشتر از بقیه نیاز به صرف وقت داشته باشد.

 

یک درایو حالت-جامد (SSD) اضافه نمایید

5 ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه

سطح سختی ارتقا: آسان

نوع دستگاه: کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ

یکی از ۵ ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه ، اضافه کردن SSD است . این به روزرسانی ابتدایی و کلاسیک است که تفاوت شگرفی را، به ویژه برای سیستم های قدیمی ایجاد می نماید. اگر لپ تاپ یا کامپیوتر رو میزی شما در حال پس زدن هارد دیسک است، ارتقا به یک SSD 2.5 اینچی تفاوت چشمگیری را ایجاد خواهد کرد. رایانه شما سریعتر خواهد شد و زمان راه اندازی آن به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. با توجه به حالت فعلی ذخیره سازی آنی، احتمالاً با یک درایو سلولی سه سطحی (TLC) نسبت به سلول چهار سطحی(QLC)  خیالتان راحت تر خواهد بود.

اگر از یک SSD 2.5 اینچی برپایه SSDA استفاده می کنید، قدم بعدی ارتقاء به یک درایو NVMe M.2 است. همچنین این ارتقا باعث افزایش سرعت کلی و زمان راه اندازی سیستم، اما نه به اندازه ای که با ارتقا به هارد دیسک حاصل می گردد، می شود.

نکته ای در مورد درایوهای M.2: رایانه شما به یک شکاف ویژه M.2 PCIe احتیاج دارد. بیشتر مادربردهای سیستم های رو میزی مدرن باید این شکاف را داشته باشند، اما قابلیت های لپ تاپ ها کاملا متغیر خواهد بود. دفترچه راهنمای مادربرد یا دستگاه خود را بررسی کنید تا ببینید سیستم شما از این درایو ها پشتیبانی می کند یا خیر.

 

RAM را افزایش دهید

5 ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه

سطح سختی ارتقا: آسان

نوع دستگاه: سیستم رومیزی یا لپ تاپ

اضافه کردن RAM هم یکی از ۵ ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه است . آیا باید RAM بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید یا این که این کار بی فایده خواهد بود؟ اضافه نمودن RAM به مقدار زیادی به کاری که شما به رایانه خود انجام می دهید، بستگی دارد. اگر از رایانه خود برای پخش فیلم استفاده می کنید، اسنادتان را در مایکروسافت ورد می نویسید و گاها عکسی را ویرایش می نمایید، احتمالا ۸ گیگ بایت RAM برای شما کافی خواهد بود. گیمرها حداقل به ۱۶ گیگابایت، مخصوصاً هنگام بازی کردن  با بازی های ویدیویی مدرن AAA، احتیاج خواهد داشت.

علاوه بر اینها کارهایی وجود دارند که با رسانه ها به مقدار زیادی سرکار دارند. اما اگر برای سرگرمی به ویرایش فیلم می پردازید، شاید ۳۲ گیگابایت RAM برای شما ایده آل باشد.

نکته قابل توجه این است که مقدار بهینه ای برای RAM وجود دارد که سیستم شما برای انجام کارهای خود به آن نیاز دارد. اگر بیش تر از مقدار بهینه RAM  اضافه کنید، بهبود زیادی در عملکرد سیستم ایجاد نخواهد شد.

با استفاده از این رهنمودهای کلی، باید بتوانید میزان RAM مورد نیاز خود را تخمین بزنید. اگر مقدار RAM ای که پیش بینی کرده اید کافی نیست، آن را دو برابر کرده تا تغییر عملکرد سیستم خود را ببینید.

همچنین محدودیت های مادربرد و CPU خود را در نظر داشته باشید. مادربرد و CPU تنها قادر به کنترل مقدار مشخصی از RAM  هستند. به یاد داشته باشید که هنگام خرید RAM جدید، باید با همان سرعت (اندازه گیری شده در بعد MHz) باشند. در مورد جایگزینی RAM رایانه خود با مطالعه راهنمای ما اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

پس از فراهم کردن همه چیز، تغییر RAM روی یک سیستم رومیزی به سادگی چفت کردن ماژول های RAM جدید و روشن کردن دستگاه است. لپ تاپ ها کمی پیچیده تر هستند و معمولاً به باز کردن پنل دسترسی در زیر دستگاه یا بعضی اوقات برداشتن صفحه کلید نیاز دارند. توجه داشته باشید که در بعضی لپ تاپ ها نمی توان به هیچ وجهRAM  را ارتقاء داد چرا که RAM روی PCB  مادربرد لحیم شده است.

 

کارت گرافیک خود را تعویض کنید

سطح سختی ارتقا: آسان

نوع دستگاه: رایانه های رومیزی

ساده ترین مورد از بین ۵ ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه ، تعویض کارت گرافیک است . اگر مقدارRAM  ای که روی سیستم خود دارید، به حد کافی باشد و بازی هایی که نصب نموده ایدSSD  را دفع می کنند، قدم بعدی برای بهبود عملکرد، ارتقای کارت گرافیک است. قبل از تعویض پردازنده گرافیکی خود، از خود بپرسید مانیتور شما چه وضعی دارد. اگر کارت گرافیکی دارید که روی بازی های ۴K  به خوبی عمل می کند ولی شما روی ۱۰۸۰p بازی می کنید، پس می توانید با کارت گرافیکی بسیار ارزانتر کار کنید.

اگر CPU سیستم شما قدیمی است، ممکن است قبل از ارتقای کارت گرافیک، به نسخه جدیدی از CPU نیاز داشته باشید. با این حال ممکن است با یک پردازنده قدیمی که با یک کارت گرافیک جدید ترکیب شده است، عملکرد سیستم شما به طرز شگفت آوری افزایش یابد. علاوه بر این، اگر می خواهید CPU  خود را ارتقا دهید، زمان آن فرا رسیده است که یک تعمیرات اساسی در کل سیستم انجام شود.

پس از دریافت کارت گرافیک جدید، ضامن قفل شکاف را باز کنید، کابل برق کارت قدیمی را بردارید و آن را خارج کنید، کارت جدید را وارد کنید و در صورت نیاز کابل برق را دوباره وصل کنید. سپس فقط کافی است درایورهای جدید کارت را نصب کنید تا کار کند. برای نگاه دقیق تر به روند به این ارتقا، آموزش ما در مورد نحوه به ارتقا و نصب کارت گرافیک جدید در رایانه را بررسی کنید.

 

CPU  خود را ارتقا دهید

5 ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه

سطح سختی ارتقا: متوسط

نوع دستگاه: رایانه های رومیزی

ارتقا CPU دشوار نیست، اما نسبت به وارد کردن ماژول های RAM جدید یا تغییر کارت گرافیک سخت تر است. قبل از تصمیم گیری برای دریافت یک CPU جدید، بررسی کنید که کدام مدل ها با مادربرد شما سازگار هستند. سوکت (سوکت، فضایی است که CPU  روی مادربرد قرار می گیرد) مادربرد CPU باید با پردازنده مورد نظر شما سازگار باشد.

با این حال، مراقب باشید که سازندگان CPU (به ویژه اینتل) می توانند نسخه های مختلفی از نوع سوکت مشابه داشته باشند. برای مثال، یک سوکت LGA 1151 سازگار با SkyLake، با سوکت های LGA 1151 که پردازنده های Cafe Lake از آن استفاده می کنند، سازگار نیست.

به طور کلی، بهتر است همزمان مادربرد و CPU خود را ارتقا دهید. با این وجود، در بعضی مواقع صرفاً ارتقاء CPU منطقی خواهد بود. مثلا شاید فقط بتوانیدCPU  ای با قیمت مناسب بخرید.

اگر هنگام تغییرCPU، مادربرد خود را به روز نکرده اید، لازم است که به نکاتی توجه کنید – به ویژه اگر CPU جدید از ویژگی های پیشرفته تری برخوردار باشد. به عنوان مثال، روی هر سیستمی با مادربردAMD X470 ، می توان از یک پردازنده Ryzen 3000 استفاده نمود. با این حال، در مورد مادربردPCIe 4.0 ، CPU و مادربرد باید یکدیگر را پشتیبانی کنند.

بسته به اینکه مادربرد AMD یا Intel داشته باشید، تعویض CPU کمی متفاوت است. با این حال اساساً تمام کاری که باید انجام می دهید این است که CPU قدیمی را خارج نمایید، به آرامی CPU جدید را وارد کنید و آن را محکم کنید. سپس تنها باید فن خنک کننده CPU یا محلول خنک کننده مایع را متصل نمایید.

 

یک خنک کننده مایع همه کاره (All-in-One) اضافه نمایید

5 ارتقا برای بهبود عملکرد رایانه

سطح سختی ارتقاء: متوسط

نوع دستگاه: رایانه رومیزی

گرما: گرم شدن سیستم و چگومگی پایین آوردن درجه حرارت رایانه، چیزی است که خواب را از چشمان سازندگان رایانه ها گرفته است. خنک نگه داشتن کامپیوتر به ماندگاری بیشتر اجزای کمک می کند و اورکلاک سیستم شما را راحت تر می کند.

فن های خنک کننده استاندارد هوا فوق العاده هستند، اما اگر بخواهید مساله اورکلاک را جدی بگیرید، هیچ چیزی مثل سیستم خنک کننده مایع مفید نخواهد بود، در غیر این صورت رایانه شما همیشه داغ خواهد بود. خنک کننده همه کاره (AIO) برای شروع خوب است. این نوع خنک کننده ها دستگاه هایی از پیش ساخته شده هستند که مایع را از قسمت رادیاتور به بلوکی در بالای CPU  می چرخانند. نصب خنک کننده AIO در یک رایانه موجود، شما را ملزم به حذف فن خنک کننده فعلی و سپس خلاص شدن از شر هر ترکیب حرارتی موجود در CPU می کند. در مرحله بعد، رادیاتور را درون کیس خود نصب کرده و بلوک خنک کننده را روی CPU قرار دهید- جسم مرکب گرمایی معمولاً از قبل در بلوک به کار رفته است. سپس، کابل ها را روی مادربرد یا منبع تغذیه خود تطبیق دهید.

مطمئن شوید که کیس شما می تواند خنک کننده AIO شما را نگه دارد. چهار اندازه متداولAIO  ۱۲۰میلی متر، ۱۴۰ میلی متر، ۲۴۰ میلی متر و ۲۸۰ میلی متر است. همه اینها بر اساس اندازه فن رادیاتور هستند. AIO 120 میلی متری دارای یک فن ۱۲۰ میلی متر، یک فن ۱۴۰ میلی متری دارای یک فن ۱۴۰ میلی متر، یک فن ۲۴۰ میلی متری دارای دو فن ۱۲۰ میلی متر و مدل ۲۸۰ میلی متر دارای دو فن ۱۴۰ میلی متر است.

اینکه یک خنک کننده مایع برای رایانه شما مناسب است یا نه، بستگی به این دارد که دستگاه شما چقدر گرم می شود. اگر می توانید یک AIO را در حراج خریداری نمایید، می توان گفت سیستم خنک کننده مایع علاوه بر عملکرد فوق العاده زیبایی چشمگیری، به خصوص اگر بسته بندی آنRGB  براق باشد، دارد.

ارتقاهای بیشتری را می توانید روی رایانه خود پیاده کنید، اما مواردی که در بالا به آنها پرداختیم، از رایج ترین موارد ارتقا هستند که انجام آنها نیاز به تخصص زیادی ندارد.

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید