خیلی جالب است که ما همیشه مینی کامپیوترهای را در جیب خود داریم. چیزهای زیادی وجود دارد که باعث می شود تلفن های هوشمند به خوبی کار کنند. بیایید نگاهی به تعدادی از سنسور (حسگرهای موبایل) هایی که در داخل گوشی شما هستنند، بیندازیم.

چگونه صفحه نمایش شما به طور خودکار روشنایی صفحه را تنظیم می کند؟ وقتی گوشی را می چرخانید چگونه می داند که صفحه نمایش را به کدام طرف بچرخاند؟ همه اینها به لطف کلی سنسور پنهان در داخل گوشی شما است. ما چند مورد از مهمترین حسگر ها را در اینجا توضیح خواهیم داد.

سنسور نور محیط

سنسور نور محیط ، مسئول یک ویژگی مشترک در گوشی آیفون و دستگاه‌های اندرویدی به نام  “Auto brightness”است. این سنسوربه شما این امکان را برای گوشی شما فراهم می کند تا شرایط نوری اطراف شما را تشخیص داده و بر اساس آن نور صفحه را تنظیم وتغییرکند.

این سنسور اساساً تمام نور موجود در اطراف شما را می گیرد و از آن برای محاسبه شرایط نور محیط استفاده می کند. سپس این اطلاعات به صفحه نمایش فرستاده می شود که برای مطابقت با آن نور، کم و زیاد می شود. این یک مفهوم ساده است، اما بسیار راحت است. دیگر نیازی به تنظیم روشنایی صفحه به صورت دستی ندارید.

شتاب سنج

شتاب سنج یکی از سنسورهای شناخته شده در گوشی های هوشمند شما است. بسیاری از مردم تصور می کنند که شتاب سنج مسئول دانستن زمان چرخاندن صفحه است، اما در واقع این یک کار از کاری است که انجام می دهد.

شتاب سنج به تنهایی حرکت را تشخیص می دهد. این حرکت را در سه جهت پهلو به پهلو، بالا به پایین و جلوعقب تشخیص می دهد. در اصل، هر زمان که تلفن شما حرکت می کند، شتاب سنج متوجه آن می شود. بدین ترتیب می توان از تلفن ها به عنوان گام شمار استفاده کرد.

شتاب سنج حرکت گرانش را تشخیص می دهد. در گرفتن هر حرکتی واقعا خوب است، اما در دانستن موقعیت دقیق گوشی شما عالی نیست.

سنسور اثرانگشت

سنسور های موبایل

سه نوع اصلی سنسور اثر انگشت وجود دارد – نوری”Optical”، خازنی”Capacitive” و اولتراسونیک”Ultrasonic”. یک سنسور نوری در اصل یک دوربین است، از نور برای اسکن انگشت شما استفاده می کند. اینها به راحتی گول می خورند.

یک سنسور خازنی از خازن های الکترونیکی برای اسکن انگشت شما استفاده می کند. این همان فناوری است که در کلید های خازنی یافت می شود که می توانند لمس را بدون فشار دادن تشخیص دهند. این سنسور از سنسور نوری بهتر هستنند اما ایده ال نستند.

ایمن ترین نوع یک سنسور اثرانگشت ،سنسور اولتراسونیک است.این نوع از امواج صوتی برای تشخیص کل برجستگی انگست شما استفاده می کند.فریب دادن این نوع سنسور بسیار دشوار و سخت است ولی غیر ممکن نیست.به همین علت است که در اکثر گوشی های هوشمند رده بالا استفاده می شود.

سنسور جی پی اس (GPS)

GPS به معنی (Global positioning System) شناخته شده ترین نوع حسگر در گوشی های شما است. این سنسور وظیفه شناخت مکان دقیق شما را بر عهده دارد.این سنسور توسط برنامه های نقشه یابی و بسیاری دیگر استفاده می شود.

نحوه کار کردن GPS به چه صورت است؟ GPS گوشی شما پینگ را از چندین ماهواره برای تعیین موقیت دقیق شما استفاده می کند. برای همین است که بعضی از وقت ها سیگنال در خانه ها ضعیف می شود. اتفاقاً همه اینها بدون استفاده از داده ها اتفاق می افتد.

سنسور ژیروسکوپ

اشاره کردیم که شتاب سنج برای  این است که بداند چه زمانی گوشی خود را می چرخانید به کمک نیاز دارد. ژیروسکوپ دومین قطعه از آن پازل است. این اندازه گیری می کند که تلفن شما چقدر چرخیده است و در کدام جهت است.

به هر حال، ژیروسکوپ نیز به کمک نیاز دارد. هر چرخش با دفعه قبل که تلفن خود را چرخانده اید مقایسه می شود. و تلفن شما همیشه کمی چرخانده می شود. این باعث “رانش” در طول زمان می شود و اطلاعات را نادرست می کند.

شتاب سنج این مشکل رانش را تصحیح می کند و همچنین اطلاعاتی در مورد حرکت دستگاه ارائه می دهد. آنها با هم می توانند شتاب واقعی را اندازه گیری کنند، اما یک قطعه دیگر دراین پازل نیاز است.

سنسور تشخیص چهره (مادون قرمز)

حسگر مادون قرمز

اگر گوشی شما سنسور اثر انگشت ندارد، به احتمال زیاد دارای سنسور مادون قرمز برای تشخیص چهره است. این همان سنسوری است که آیفون برای تشخیص چهره “Face ID” استفاده می کند.

یک سنسور مادون قرمز از نور مادون قرمز برای رسم سه بعدی صورت شما از یک سری نقطه استفاده می کند. نور مادون قرمز بسیار مهم است زیرا بر خلاف دوربین های معمولی به آن اجازه می دهد در هر شرایط نوری کار کند.

هر بار که سعی می کنید قفل گوشی خود را باز کنید، سنسور صورت شما را اسکن می کند و آن را با تصاویری که می داند شما هستید مقایسه می کند. اگر مطابقت داشت، حسگر به گوشی می‌گوید قفل را باز کند.

سنسور لیدار (LiDAR)

سنسور لیدار

LiDAR سنسوری است که در سری های جدید آیفون ها و آیپدهای یافت می شود. هدف آن تعیین فاصله بین خود و اشیاء دیگر است. این کار را با اندازه‌ گیری، مدت زمانی که طول می‌کشد تا پالس‌های نور به عقب برگردند، انجام می‌دهد. مانند رادار است، اما به جای امواج رادیویی از نور استفاده می کند.

مزیت LiDAR نسبت به رادار این است که در محیط های کوچک مانند خانه شما بهتر عمل می کند. داده های جمع آوری شده توسط حسگر “LiDAR” برای ایجاد مدل های سه بعدی، بهبود واقعیت افزوده و یافتن “AirTag” شما استفاده می شود. شما می توانید کارهای زیادی را با LiDAR در iPhone یا iPad خود انجام دهید.

سنسور مغناطیس سنج

آخرین قطعه پازلی که گوشی شما در زمان چرخاندن آن متوجه می شود، مغناطیس سنج است. این حسگر در اصل یک قطب نما است و به شما می گوید شمال کدام جهت است. اگر تا به حال از یک برنامه قطب نما استفاده کرده اید، از این سنسور به کمک شما می آید.

مغناطیس سنج تشخیص می دهد که دستگاه نسبت به زمین در کدام جهت حرکت می کند. آن را با اطلاعات شتاب سنج و ژیروسکوپ ترکیب کنید و تصویر کاملی از جهت گیری دستگاه دریافت کنید. هر سه با هم کار می کنند و یکدیگر را تصحیح می کنند.

سنسور القایی (Proximity Sensor)

یک حسگر مجاورت دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که انتظار دارید یعنی فاصله  نزدیک را اندازه گیری می کند. مشابه LiDAR، پرتویی از نور ساطع می‌کند (که با چشم قابل مشاهده نیست) و سپس نحوه برگشت آن را اندازه‌گیری می‌کند.

سنسور القایی بیشتر برای اطلاع از زمان خاموش کردن صفحه نمایش استفاده می شود. این سنسوری است که وقتی تلفن خود را برای تماس تلفنی به صورت خود می گیرید یا در حالی که صفحه روشن است در جیب خود قرار می دهید، صفحه نمایش را خاموش می کند.

سنسورهای بیشتر

حسگرهای موبایل

این سنسورها تنها تعداد انگشت شماری از رایج ترین سنسور ها هستند که در گوشی های هوشمند پیدا می کنید. تعداد زیادی حسگر دیگر نیز کارهای مهمی را انجام می دهند. همانطور که می بینید، بسیاری از آنها همراه با سنسورهای دیگر برای انجام کارهای پیچیده کار می کنند. گوشی در جیب شما شبکه پیچیده ای از فرآیندها و محاسبات است که آنها واقعاً گوشی های هوشمند هستند.

 

سایر مقالات ما در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید