لپ‌تاپ‌های جدید غالباً دارای درگاهی هستند که از پلاگ دو رو و سرعت انتقال بسیار بالا پشتیبانی می‌کند. آیا میدانید این درگاه چه چیزی می‌باشد؟ اگر حدس شما درگاه Thunderbolt 3 یا USB 3.1 است، درست حدس زده اید.

هر دو پروتکل انتقال داده از یک اتصال‌دهنده مشابه استفاده می‌کنند، اما کاربردهای بالقوه آن‌ها متفاوت است. فهمیدن تفاوت بین این دو درگاه و اینکه لپ تاپ شما کدام‌یک از این دو درگاه را دارد، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

بااین‌وجود، وقتی تفاوت این دو را فهمیدید، به‌راحتی می‌توان دریافت که هرکدام از درگاه‌ها از چه نوعی هستند و چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

Thunderbolt 3 چیست؟

Thunderbolt 3 پروتکل انتقال داده و ویدئوی اختصاصی (در حال حاضر) است که توسط اینتل ساخته‌شده است. برای استفاده از آن، سازندگان کامپیوتر نیاز به اخذ مجوز از اینتل دارند. همه شرکت‌ها تمایلی به انجام این کار ندارند.

خیلی بد است که همه سازندگان کامپیوترها از این درگاه استفاده نمی‌کنند زیرا Thunderbolt 3 بسیار سریع‌تر از حداکثر سرعت فعلی برای USB است. نسخه برتر فعلی USB، USB 3.1 Gen 2 می‌باشد که حداکثر سرعت آن ۱۰ گیگابایت بر ثانیه (Gbps) است. این تنها یک‌چهارم حداکثر سرعت Thunderbolt 3، سرعتش ۴۰ گیگابایت بر ثانیه، است.

تفاوت Thunderbolt و USB 3.1 در چیست؟

 

تفاوت Thunderbolt 3 و USB-C

قبل از اینکه به آنچه Thunderbolt 3 در مقایسه با USB 3.1 می‌تواند انجام دهد، بپردازیم، بگذارید درباره آنچه به نظر می‌رسد صحبت کنیم. Thunderbolt 3 و USB 3.1 هر دو از اتصال‌دهنده و درگاه USB نوع C استفاده می‌کنند.

برای بیان تفاوت، درگاه‌ها، کابل‌ها و دنده‌های Thunderbolt 3 معمولاً با علامتی به شکل پیکان، شبیه یک صاعقه شکسته، برچسب زده می‌شوند. درگاه‌های USB همچنین می‌توانند نماد صاعقه داشته باشند که این نشان می‌دهد درگاه USB حتی در هنگام خاموش بودن لپ‌تاپ قادر به شارژ موارد جزئی، مانند تلفن‌های هوشمند، است. اگر درگاه Thunderbolt 3 باشد، علامت صاعقه همان‌طور که در بالا مشاهده می‌کنید، معلوم خواهد بود.

نکته مهم در مورد تفاوت Thunderbolt 3 و USB این است که یک درگاه Thunderbolt 3 می‌تواند به‌عنوان یک درگاه USB نیز کار کند، اما یک درگاه USB نمی‌تواند به‌عنوان Thunderbolt 3 عمل کند.

Thunderbolt 3 گزینه “fallback” دارد، درصورتی‌که نتواند با دستگاهی که به آن متصل شده، به‌عنوان واحد Thunderbolt ارتباط برقرار کند، پروتکل USB را امتحان می‌کند. در هنگام استفاده از USB، سرعت درگاه Thunderbolt 3، محدود به‌سرعت USB دستگاهی که به آن متصل شده است، نه سرعت سریع چشمگیر Thunderbolt، می‌گردد.

سرعت بالایThunderbolt  فقط به این معنی نیست که می‌توانید یک فیلم ۴ ساعته ۴K  را خیلی سریع‌تر به یک درایو خارجی، انتقال دهید. علاوه بر این، می‌توانید دو عدد نمایشگر ۴K  در ۶۰Hz  را روی DisplayPort به یکدیگر متصل کنید. USB 3.1 Gen 2 همچنین از ویدئو پشتیبانی می‌کند که اصطلاحا “Alt Mode” نامیده می‌شود که می‌توانید از طریق آن مستقیماً به یک مانیتور DisplayPort متصل شوید – HDMI نیز امکان‌پذیر است. بااین‌حال، Alt Mode یک ویژگی اختیاری است که تولیدکننده‌های اصلی تجهیزات باید آن را فعال کنند. در مقایسه، Thunderbolt 3، از ویدئو در خارج از باکس، پشتیبانی می‌کند.

با استفاده از Thunderbolt 3، همچنین می‌توانید زنجیره اتصال را تا شش دستگاه به دستگاه منبع خود ادامه دهید؛ یعنی شما دستگاه A را به درگاه Thunderbolt 3 در لپ‌تاپ خود وصل کرده و سپس دستگاه A را به دستگاه B و غیره وصل می‌کنید. همه دستگاه‌ها باید از Thunderbolt 3 استفاده کنند. اگر به‌عنوان‌مثال از یک دستگاه USB 3.1 به‌عنوان دستگاه C استفاده می‌کنید، زنجیره اتصال در آن نقطه متوقف می‌شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که لپ‌تاپ شما برای مقابله با تمام دستگاه‌های متصل به Thunderbolt، به منابع محاسباتی نیاز دارد. زنجیر اتصال به‌طورمعمول برای اتصال چندین نمایشگر مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما می‌تواند برای زنجیره اتصال چندین مانیتور و هارد اکسترنال از یک درگاه واحد نیز استفاده شود.

سامسونگ برای مانیتورهایی با USB 3.1 از زنجیره اتصال پشتیبانی می‌کند، اما به‌طورکلی، این ویژگی، به‌خوبی Thunderbolt 3 پشتیبانی نمی‌شود.

سرانجام، Thunderbolt 3 می‌تواند از دستگاه‌های PCIe مانند dock های کارت گرافیک خارجی پشتیبانی کند، درحالی‌که USB 3.1 نمی‌تواند از این دستگاه‌ها پشتیبانی کند. پشتیبانی PCIe به گیمرها اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به پشتیبانی زیاد گرافیکی، یک لپ‌تاپ را به یک دستگاه بازی بسیار خوب تبدیل کنند. سازندگان کامپیوترها باید از این ویژگی در لپ‌تاپ‌های خود پشتیبانی کنند زیرا از کارت‌های گرافیکی PCIe به‌صورت خودکار پشتیبانی نمی‌شود.

کدام کامپیوترها دارای Thunderbolt 3 هستند؟

 

تفاوت Thunderbolt 3 و USB-C

ساده‌ترین راه برای اطمینان از داشتن Thunderbolt 3 خرید مک است. اپل این درگاه را بر روی تمام دستگاه‌های فعلی خود، ازجمله لپ‌تاپ، دسک تاپ‌ها و همه دستگاه‌های all-in-one قرار می‌دهد.

در دستگاه‌های با سیستم‌عامل ویندوز، اگر دنبال درگاه Thunderbolt 3 هستید، فقط در لپ‌تاپ‌ها می‌توانید آن را بیابید. بعضی از دسک تاپ‌های از پیش‌ساخته Thunderbolt 3 را پشتیبانی می‌کنند، اما به‌طورمعمول برای اضافه کردن Thunderbolt 3 به دسک تاپ ویندوز، نیاز به خرید کارت توسعه دارید.

لپ‌تاپ‌ها با مدل‌های منتخب (و اغلب پرهزینه‌تر) که دارای درگاه Thunderbolt 3 هستند، داستانی متفاوت دارند. برخی از نمونه‌های دارای این درگاه،Alienware M17، Asus ZenBook S UX391 و Lenovo ThinkPad X390 Yoga هستند.

آینده Thunderbolt چیست؟

هنوز مشخص نشده است که آیا اینتل می‌خواهد Thunderbolt را به نسخه ۴ به‌روزرسانی کند، اما آینده Thunderbolt 3 کاملاً واضح است. پروتکل Thunderbolt اینتل در USB4 در حال ادغام است. مشخصات USB4 در تابستان سال ۲۰۱۹ اعلام شد که محصولات مبتنی بر USB4 در سال‌های ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ عرضه می‌شوند.

حداکثر سرعت انتقال USB4 برابر ۴۰Gbps مشابه با Thunderbolt 3 است و همچنین توانایی یکسان برای نمایش ویدئو و اتصال زنجیره‌ای دستگاه‌ها دارد. وقتی‌که دستگاه‌های USB4 شروع به کار کنند، انتظار داریم که Thunderbolt 3 از رده خارج شود.

شرکت‌ها می‌توانند دستگاه‌هایی را با همان توانایی Thunderbolt 3 بدون نیاز به مجوز از اینتل تولید کنند. پشتیبانی از Thunderbolt 3 گزینه‌ای با USB4 است که خبر بزرگی برای دستگاه‌های قدیمی می‌باشد، اما در صورت وجود USB4، دلایل زیادی برای ساخت دستگاه‌های جدید با Thunderbolt 3 نمی‌ماند.

درنهایت، ممکن است دنیایی را ببینیم که تنها USB4 با اتصال نوع C آن، به‌خوبی حکمرانی کند و تقریباً همه‌چیز بتواند از طریق این درگاه، ازجمله دستگاه‌های ذخیره‌سازی، مانیتورها، کلیدهای امنیتی و موارد دیگر، وصل شود.

البته آن آینده، سال‌های زیادی را در پیش رو دارد تا از راه برسد. سازندگان کامپیوتر به‌احتمال‌زیاد همچنان درگاه‌های USB استاندارد را در لپ‌تاپ‌ها می‌گذارند تا از تجهیزات قدیمی کاربران خانگی و شرکت‌ها بدون نیاز به آداپتور، پشتیبانی کنند.

باوجود آینده درخشان USB4، هنوز هم باید در مورد تفاوت بین درگاه USB نوع C و Thunderbolt 3 بدانیم.

How-To-Geek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید