اگر ویندوز شما به درستی بالا نمی‌آید ، می توانید از ابزار “startup repair” برای رفع این مشکل استفاده کنید. این ابزار بازیابی سیستم شما را برای پیدا کردن مشکلاتی مانند فایل های گم شده یا آسیب دیده اسکن می کند. این ابزار نمی‌ تواند مشکلات سخت افزاری یا مشکلات نصب ویندوز را برطرف کند، اما اگر در بوت شدن ویندوز مشکلی دارید، اولین راه حل مناسب می باشد.

این ابزار در ویندوز ۷ ، ۸ و ۱۰ موجود بوده و شما می توانید از طریق ابزارهای بازیابی داخلی ویندوز، مدیا بازیابی یا دیسک نصب ویندوز به آن دسترسی داشته باشید.

راه اندازی Startup Repair از منوی بوت ویندوز

در ویندوز ۸ یا ۱۰، اگر ویندوز نتواند به درستی بوت شود شما منو گزینه‌های بوت پیشرفته را خواهید دید. با کلیک روی گزینه Troubleshoot و سپس رفتن به بخش  Advanced Options  می توانید گزینه Startup Repair  را پیدا کرده و از آن استفاده کنید.

با فعال کردن این گزینه ویندوز رمز عبور سیستم را از شما درخواست کرده و سعی می کند به طور خودکار مشکل سیستم را برطرف کند.

در ویندوز ۷ اگر ویندوز نتواند به درستی بوت شود، شما اغلب صفحه بازیابی خطای ویندوز را خواهید دید. در این موقع گزینه

“Launch Startup repair) Recommended)” را انتخاب کنید تا رفع خطا و راه اندازی مجدد اجرا شود.

ویندوز نام کاربری و رمز عبور را از شما درخواست می کند. پس از انجام این کار گزینه  “Launch Startup repair) Recommended)” را انتخاب کنید تا ویندوز مشکلاتی را که می تواند مانع از بوت شدن رایانه شما شود، پیدا کرده و برطرف کند.

Startup Repair

اگر ویندوز ۷ به درستی راه‌اندازی نشود و صفحه بازیابی خطا را به شما نشان ندهد، می‌توانید به صورت دستی وارد آن شوید. اول، کامپیوتر را کاملا خاموش کنید. سپس آن را روشن کرده و کلید F۸ را فشار دهید. در این زمان روی صفحه گزینه‌های پیشرفته بوت را خواهید دید که در آن می توانید حالت ایمن را راه‌ اندازی کنید. سپس گزینه “Repair Your Computer”  را انتخاب کرده و تعمیر راه اندازی را اجرا کنید.

Startup Repair

در بعضی موارد ممکن است گزینه تعمیر راه اندازی در ویندوز ۷ در دسترس نباشد. در این موارد به شما گفته می شود که باید از دیسک نصب ویندوز برای رفع مشکل استفاده کنید.

Startup Repair

راه اندازی Startup Repair با استفاده از System Repair Disc یا درایو بازیابی

اگر ویندوز به درستی راه‌اندازی نمی‌ شود و حتی به شما اجازه نمی ‌دهد تا گزینه تعمیر را هنگام بوت استفاده کنید، می ‌توانید سیستم را از طریق یک System Repair Disc یا درایو بازیابی راه‌اندازی کنید.

اگر قبلاً System Repair Disc یا درایو بازیابی ایجاد نکرده اید، می توانید این کار را از طریق رایانه دیگری که نسخه ویندوز مشابه شما را دارد انجام دهید. به عنوان مثال اگر رایانه با ویندوز ۷ به درستی بوت نمی شود، می توانید یک درایو بازیابی را در رایانه دیگری که ویندوز ۷  اجرا می کند ایجاد کرده  و از آن برای رفع مشکل استفاده کنید.

در ویندوز ۷ می توانید یک درایو بازیابی را فقط از طریق یک سی‌دی یا دی وی دی ایجاد کنید. در ویندوز ۸ و ۱۰ می توانید یک درایو بازیابی USB  یا یک دیسک بازیابی ایجاد کنید.

پس از ایجاد System Repair Disc  یا درایو بازیابی، آن را در رایانه شخصی که به طور صحیح راه اندازی نمی شود وارد کرده و از طریق دیسک یا درایو USB بوت شوید. پس از آن از شما خواسته می شود نسخه نصب شده ویندوز را انتخاب کنید. سپس همان ابزارهایی که به طور معمول می توانید از منوی بوت به آن ها دسترسی پیدا کنید برای شما نمایش داده می شود. برای شروع راه اندازی سیستم گزینه ” Startup Repair” را انتخاب کنید.

مدیا بازیابی هم به شما این امکان را می دهد تا از System Restore استفاده کنید. یعنی رایانه خود را با استفاده از نسخه پشتیبان تهیه تصویر از سیستمی که قبلاً ایجاد کرده اید بازیابی کنید و در آخر یک Windows Memory Diagnostic را برای بررسی رم کامپیوتر و یافتن مشکلات اجرا کنید.

Startup Repair

راه اندازی Startup Repair از طریق Windows Installation Media

برای انجام این کار می توانید از دیسک نصب ویندوز یا درایو USB استفاده کنید. اگر Windows installation media را ندارید، می توانید ویندوز ۷ ، ۸ یا ۱۰ ایزو را از مایکروسافت بارگیری کرده و آن را روی دیسک ریخته یا در درایو USB کپی کنید.

حتما از مدیا استفاده کنید که مطابق با نسخه ویندوز مورد نظر شما برای بازیابی باشد. به عنوان مثال برای نصب ویندوز ۱۰ از مدیا ویندوز ۱۰ استفاده کنید.

درایو دیسک یا درایو USB را در رایانه ای قرار دهید که نمی تواند به درستی بوت شود.

در ویندوز ۸ یا ۱۰ به جای ” Install now” ، روی گزینه ” Repair your computer” در صفحه نصب کلیک کنید. سپس از بخش Troubleshoot  گزینه Startup Repair را انتخاب کنید تا راه اندازی آغاز شود.

Startup Repair

در ویندوز ۷، یک لینک”Repair your computer” را در همان قسمت خواهید دید. روی این لینک کلیک کنید تا ویندوز ابزارstartup repair  را اجرا کند.

Startup Repair

این ابزار هر مشکلی را حل نمی‌کند. در برخی موارد نصب ویندوز شما به حدی آسیب می‌بیند که نصب ویندوز جدید تنها گزینه است. در موارد دیگر حتی reinstalling  هم ممکن است مشکل شما را حل نکند، چون ممکن است مشکل مربوط به سخت‌افزار کامپیوتر شما باشد.

برای تعمیرات تخصصی لپ تاپ خود به سایت کندل مراجعه بفرمایید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید