Home معرفی و بررسی سیستم خنک کننده آبی “Water Cooling” در گوشی چگونه کار می‌کند

سیستم خنک کننده آبی “Water Cooling” در گوشی چگونه کار می‌کند

0
1263
Water Cooling

هرچه گوشی‌ها قدرتمندتر باشند، گرمای بیشتری نیز تولید می‌کنند. امروزه برای بیشتر خنک نگه داشتن گوشی از سیستم خنک‌کننده water cooling استفاده می‌کنند.  اما این به چه معناست؟

گوشی‌های هوشمند مدرن کامپیوترهای کوچکی در جیب شما هستند، بسیار قدرتمندند و CPU ها و GPU های قوی‌تری نسبت به کامپیوترهای رومیزی قدیمی دارند. به این ترتیب با جا دادن این همه قدرت در چنین فضای کوچکی حرارت زیادی تولید خواهد شد و خنک نگه داشتن سخت افزار برای تولیدکنندگان دستگاه‌ها تبدیل به چالش شده است.

بیشتر سازندگان تلفن مجبور شده‌اند راه حل مناسبی برای خنک نگه داشتن تلفن ها و افزایش عملکردشان پیدا کنند و به نظر می‌رسد خنک کننده آب یکی از این راه حل‌ها باشد. اما مثل جریان آب سردی که در لپ تاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیست؛ مایع واقعی در گوشی جریان پیدا نمی‌کند.

صحبت از “خنک کننده آبی” اخیرا بیشتر شده و در گوشی‌های اخیر مانند Galaxy Note 9 و Pocophone از این ویژگی برای خنک نگه داشتن گوشی استفاه کرده‌اند. اما اینها اولین گوشی‌هایی نیستند که از چنین سیستمی استفاده می‌کنند سامسونگ یک سیستم خنک کننده با آب را در Galaxy S7 معرفی کرده بود.

مرتبط : اتصال ایرپادها به کامپیوتر شخصی، مک، تلفن اندروید یا دستگاه‌های دیگر

سیستم خنک کننده water cooling چگونه کار می‌کند؟

با Galaxy S7، سامسونگ روش خنک کننده آبی را معرفی کرد که از یک لوله حرارتی مسی برای پراکنده کردن گرما از CPU استفاده می‌کند، زیرا که تراشه‌ها در این قسمت فعالیت بیشتری دارند. کمی مایع در این لوله وجود دارد البته نه به اندازه‌ای که با چشم دیده شود (وقتی که این گوشی اولین بار معرفی شد بسیاری از مردم این ویژگی را آزمایش کردند).

در عوض، فرآیند خنک سازی آب با تراکم صورت می‌گیرد. مایع با گرم شدن پردازنده، بخار می‌شود و CPU را خنک نگه می‌دارد. سپس بخار به انتهای مخالف لوله حرارتی حرکت می‌کند که سردتر است و در آنجا با خنک شدن دوباره به مایع تبدیل می‌شود. این فرایند با یک فیبر کربن TIM (مواد رابط حرارتی) جفت می‌شود و یک روش بسیار موثر برای خنک کردن سخت افزار گوشی است.

گوشی‌های هوشمند فعلی از یک سیستم مشابه استفاده می‌کنند، اما سامسونگ ایده اصلی آن را با “سیستم خنک کننده کربن آب” در نوت ۹ گسترش می‌دهد.

با توجه به قدرت نوت۹، سامسونگ می‌دانست که نیاز به قدرت خنک سازی بیشتری  نسبت به S7 دارد. سامسونگ این کار را به دو طریق ممکن ساخت: با استفاده از یک لوله گرمایی عریض‌تر و افزودن یک لایه مس در بین دو پخش کننده حرارتی برای انتقال گرمای بیشتر.

Water Cooling

کل سیستم خنک کننده به صورت لایه لایه کار می‌کند. درست بالای پردازنده، لایه‌ای از الیاف کربن (که عالی است و انتقال گرمای خوبی دارد) در زیر یک قطعه نازک مس قرار دارد. بالاتر از آن، نوع دیگری از مواد انتقال حرارت نامشخص وجود دارد (که حدس می زنیم نوعی سیلیکون باشد) و سپس لوله حرارتی مسی قرار داده شده است. درست بالای لوله یک پخش کننده حرارتی وجود دارد تا گرما را پخش کند.

گوشی‌های دیگر از سیستم‌های مشابهی استفاده می‌کنند که شاید به این شدت پیچیده نباشند اما اصول باید تقریبا یکسان باشد. به طور کلی در بیشتر موارد آب چیزی جز بخار نیست، بنابراین کمتر شبیه یک سیستم “آب سرد” است و بیشتر شبیه یک سیستم “بخار سرد” است.

مرتبط : چگونه نام بلوتوث دستگاه اندرویدی خود را تغییر دهیم

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here