NFT‌ ها چیز جدید در دنیای بلاک چین و ارز‌های دیجیتالی هستند. یک NFT را مانند یک کلکسیون دیجیتالی در نظر بگیرید. این یک شی دیجیتال منحصر به فرد است و NFT‌ها در حال افزایش محبوبیت در بین مردم هستند و اما NFT چیست؟

NFT‌ها “توکن‌های غیر قابل تعویض” هستند.

NFT مخفف “Non fungible token” است. NFT یک توکن در یک بلاک چین است ولی در خلاف ارز‌های دیگر غیر قابل تعویض نیست. بلاک چین محیط بسیار امن و مشترک است که مشخص می‌کند چه کسی مالک چه چیزی است.

“غیر قابل تعویض” به چه معناست؟

وقتی چیزی قابل تعویض است، یعنی عوض می‌شود. به عنوان مثال پول قابل تعویض است. هیچ فرقی بین یک دلار آمریکا با یک دلار دیگر آمریکای وجود ندارد.

طلا هم یک کالا قابل تعویض است. سهام یک شر کت مثلاً “Facebook” هم قابل تعویض است. ارزدیجیتال بیت کوین هم قابل تعویض است.

وقتی چیزی غیر قابل تعویض است، قابل تعویض نیست. مثال تابلو مونالیزای داوینچی غیر قابل تعویض است و تنها یک نسخه اصلی از آن در جهان وجود دارد.

کپی کارت معاملاتی نیز غیر قابل تعویض است. این یک کلکسیون نسخه محدود است. این همان چیزی است که NFT‌ها هستند.

NFT‌ ها چگونه کار می‌کنند. (Cryptokitties) را یادتان هست؟

“این گربه به قیمت ۱۱۰. ۷۰۷ هزار دلار فروخته شد”

Cryptokitties” یکی از اولین NFT‌ های بزرگ بود. هریک بچه گربه منحر به فرد است. Cryptokitty یک دارای دیجیتالی است که روی یک بلاک چین ذخیره می‌شود. به جای این که بلاک چین شما بر بستر یک ارز دیتیجال مانند بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) را ثبت شود، مالکیت شما بر یک توکن خاص و منحصر به فرد ثبت می‌کند.

مالکیت کریپتو کیتی مانند مالکیت یک بیت کوین یا رمزارز دیگری عمل می‌کند. شما مالک این دارایی دیجیتال هستید زیرا بلاک چین مشترک می‌گوید هر کسی که کلید‌های خصوصی شما را دارد مالک آن است. می‌توانید از کلید‌های خصوصی خود برای مخارج یک ارز دیجیتال استفاده کنید و در ازای دریافت پول نقد یا خدمات، مالکیت آن را به شخص دیگری واگذار کنید.

بیشتر NFT‌ ها از بستر بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند.

اکثر NFT‌ ها شامل CrypoKitties از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند. اتریوم یک ارز دیجیتال است، اما بلاک چین آن می‌تواند داده‌های دیگری مانند NFT را نیز ذخیره کند. CryptoKitties از نظر فنی توکن‌های ERC-۷۲۱ (استاندارد توکن) هستند که در بلاک چین اتریوم ذخیره می‌شوند.

“بلاک چین‌های دیگر نیز می‌توانند از NFT‌ها پشتیبانی کنند.”

چند توضیح دیگر از NFT‌ ها

پس بیایید خلاصه کنیم: NFT یک توکن منحصر به فرد است که در بستر یک بلاک چین ذخیره می‌شود. این مانند یک بیت کوین یا یک آلت کوین است، اما به جای اینکه یک ارز قابل تعویض باشد، یک آیتم دیجیتال منحصر به فرد است(غیر قابل تعویض). به همان مفهومی که بیت کوین یک کالای دیجیتال است.

بیایید نگاهی به چند نمونه‌ای از NFT‌ های فروخته شده، بیاندازیم:

– جک دورسی، مدیرعامل Twitter، اولین توییت خود را به عنوان NFT می‌فروشد. شخصی برای خریداری مالکیت آن توییت، ۲.۵ میلیون دلار پیشنهاد داده است.

– NBA با سازنده CryptoKitties برای راه‌اندازی NBA Top Shot (ویدیو‌های خلاصه از بهترین شوت‌ها) همکاری کرد. می‌توانید ویدیو‌های هایلایت بازی‌های NBA را به صورت NFT خریداری کنید. به عنوان مثال، یک بار برجسته لبرون جیمز به قیمت ۲۰۰.۰۰۰ دلار فروخته شد.

– گرایمز (همسر سابق ایلان ماسک) انواع ویدئو‌ها را در مجموع ۵.۱۸ میلیون دلار فروخت. یک ویدیوی منحصر به فرد به نام «مرگ پیر» به قیمت ۳۸۹۰۰۰ دلار فروخته شد، در حالی که نزدیک به ۷۰۰ نسخه از ویدیو‌های کوتاه‌تر به نام «زمین» و «مریخ» هر کدام به قیمت ۷۵۰۰ دلار فروخته شد.

کلکسیونی بی‌نظیر گربه (Nyan) حدود ۵۸۰۰۰۰ دلار فروخته شد.

این‌ها فقط چند نمونه از فروش NFT‌ها بودند و تعداد بسیار بیشتر وجود دارد.

ایا کسی می‌تواند یک NFT را کپی کند؟

NFT

ممکن است به این فکر کنید که این موضوع مهم چیست. آیا کسی نمی‌تواند از اولین توییت جک دورسی اسکرین شات بگیرد یا فقط آن را در توییتر بخواند؟ آیا کسی نمی‌تواند آن کلیپ‌های NBA را به صورت آنلاین تماشا کند یا کپی‌هایی از ویدیو‌های Grimes را با یک کلیک روی یک صفحه وب دانلود کند؟

در جواب بله، البته! یک نفر همچنین می‌تواند یک عکس با وضوح بالا از مونالیزا بگیرد. در واقع، علیرغم اینکه ارزش مونالیزا نزدیک به یک میلیارد دلار است، می‌توانید مونالیزا را به صورت رایگان در مرورگر وب خود مشاهده کنید.

چیزی که واقعاً برای آن پول می‌پردازید یک گواهی اصالت دیجیتالی است که می‌گوید شما صاحب نسخه اصلی هستید. بلاک چین، یک دفتر کل عمومی که ثبت می‌کند چه کسی مالک چه چیزی است، تضمین می‌کند که مردم نمی‌توانند این گواهی اصالت را جعل کنند.

هنگامی که صاحب اولین نسخه از اولین توییت جک دورسی هستید، اگر در آینده آن را به دیگری بفروشید، آن شخص مالک آن خواهد شد. آن‌ها می‌توانند در مهمانی‌های نوشیدنی بنوشند و بگویند: “می دانید، من صاحب نسخه اصلی اولین توییت جک دورسی هستم.”

چگونه یک شئ دیجیتالی می‌تواند “کلکسیونی” باشد؟

البته که، درک اینکه چگونه یک کپی از توییت جک دورسی ۲. ۵ میلیون دلار ارزش دارد کمی سخت و دشوار است. چگونه این یک “کلکسیونی” است، و ارزش آن چقدر پول است؟

در اصل، ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که کارت‌های “Charizard”از بازی کارت‌های تجاری پوکمون می‌توانند بیش از ۳۵۰.۰۰۰ دلار به فروش برسند. یک کپی از کارت لوتوس سیاه از Magic: The Gathering که توسط هنرمند اصلی امضا شده بود، زمانی به قیمت ۵۱۱.۱۰۰ دلار فروخته شد.

ولی همانطور که NFT‌ ها بیت‌های داده در یک بلاک چین هستند.

مثل آن کپی امضا شده کارت لوتوس سیاه، آن توییت جک دورسی در اصل کپی توییت جک دورسی است که توسط جک دورسی امضا شده است. این یک کپی دیجیتال به جای یک کپی کاغذی است.

اما چگونه کلکسیون‌های دیجیتال می‌توانند ارزش داشته باشند؟

ارزش آن توییت جک دورسی ۲. ۵ میلیون دلار است زیرا کسی حاضر است این مقدار پول نقد را برای آن تحویل دهد. آن شخص ممکن است از طرفداران پر و پا قرص توییتر و جک دورسی باشد، یا ممکن است شرط ببندد که ارزش NFT‌ ها افزایش می‌یابد و مردم در آینده حاضر خواهند بود حتی پول بیشتری را برای خرید آن توییت امضا شده منحصر به فرد خرج کنند.

با این حال، این مجموعه در نوع خود بی‌نظیر است. حتی اگر جک دورسی هزار نسخه دیگر از توییت خود را بفروشد، اولین نفر همیشه آن نسخه اصلی و اولین نسخه توییت را خواهد داشت. می‌توانند آن را بفروشند و هرکس آن را بخرد، صاحب اصل شناخته می‌شود.

۱. مقاله مرتبط: چگونه دمای CPU را بر روی ویندوز ۱۰ چک کنیم؟

۲. مقاله مرتبط: تفاوت پردازنده مرکزی CPU و پردازنده گرافیکی GPU

۳. مقاله مرتبط: با شبکه بی سیم Li-Fi سرعتی ۱۰۰ برابر بیشتر از Wi-Fi را تجربه کنید

۴. مقاله مرتبط: ۱۱ راهکار برای افزایش سرعت لپ تاپ

۵. مقاله مرتبط: تفاوت بین CPU و GPU در چیست؟

 

سایر مقالات ما در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید