هر زمانی ممکن است هارد دیسک کامپیوترتان خراب شده، یا یک نقص نرم افزاری فایل‌های شما را از بین ببرد، بنابراین تهیه نسخه پشتیبان از اهمیت بالایی برخوردار است. اما لازم نیست از همه فایل‌های کامپیوترتان بکاپ بگیرید، در این صورت فضای بیشتری اشغال شده و باعث می‌شود که پروسه پشتیبان‌گیری شما طولانی‌تر شود.

مرتبط : بهترین روش بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر کدام است؟

قائده کلی و مهم بکاپ‌گیری

مهمترین قانون تهیه نسخه پشتیبان این است که هرگونه داده مهم باید همزمان در دو یا چند مکان فیزیکی ذخیره شوند. البته نمی‌توانید نسخه پشتیبان تهیه کرده و نسخه اصلی را حذف کنید. اگر این کار را انجام دهید، دیگر آن یک نسخه پشتیبان نیست. شما فقط یک نسخه از داده‌های خود دارید که به مکان دیگری منتقل کرده‌اید. ممکن است تصور کنید این یک دستورالعمل بدیهی است، اما بعد از خراب شدن درایوتان، واقعا با مشکل مواجه خواهید شد.

چگونه از فایل‌های خود، نسخه پشتیبان تهیه کنیم

روش‌های زیادی برای تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های شما وجود دارد، از تهیه نسخه پشتیبان در درایو اکسترنال گرفته تا بارگذاری بکاپ داده‌ها از طریق اینترنت در یک سرور ریموت.

شما می‌توانید از ابزارهای یکپارچه‌سازی در ویندوز استفاده کنید یا یک ابزار بکاپ ثالث را دانلود کنید. بهترین روش پشتیبان‌گیری را انتخاب کنید که برای شما کارساز باشد، در این مطلب به بررسی برخی از این مطالب می‌پردازیم.

همچنین برای امنیت بیشتر داده‌ها از چندین نسخه پشتیبان استفاده کنید. به عنوان مثال، وقتی درایو پشتیبانتان را فقط در کامپیوتر ذخیره می‌کنید، اگر سخت افزار شما به سرقت برود یا در اثر آتش سوزی آسیب ببیند، همه نسخه‌های فایل های خود را از دست خواهید داد. بنابراین ایده بکاپ در فضای ذخیره‌سازی ابری، به نظر خوب است.

از فایلهای خود پشتیبان بگیرید، نه از کل سیستم خود

در این مطلب به بررسی دو نوع بکاپ می‌پردازیم. رایج‌ترین ابزارهای پشتیبا‌ن‌گیری، از لیست فایل‌ها و پوشه‌هایی که مشخص کرده‌اید بکاپ می‌گیرند. با این ابزار می‌توانید از پرونده‌ها و پوشه‌های مورد نیاز خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و حجم این نسخه پشتیبان خیلی زیاد نیست و به سرعت کامل می‌شود.

همچنین می توانید با استفاده از ابزارهای داخلی کامپیوتر یا شخص ثالث پشتیبان یک ایمیج بکاپ کامل را در هارد دیسک کامپیوتر خود ایجاد کنید. این ابزار از همه چیز بکاپ می‌گیرند. از دایرکتوری سیستم ویندروز گرفته تا فایل‌های برنامه‌های نصب شده و داده‌های شخصی شما نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند. این نسخه پشتیبان‌ها بسیار بزرگتر و ایجاد آنها بسیار بیشتر طول می‌کشد. البته بیشتر توصیه میکنیم از فایل‌ها و پوشه‌های شخصی خود بکاپ بگیرید.

گرفتن ایمیج بکاپ از کل سیستم خیلی خوب به نظر می‌رسد اما باید به چند نکته توجه داشته باشید. به عنوان مثال، شما نمی‌توانید به راحتی ایمیج سیستم را در کامپیوتر دیگری بازیابی کنید، زیرا نصب ویندوز به طور کلی فقط روی سیستم اصلی خود به درستی اجرا می‌شود. بهتر است از ویندوز جدیدی شروع کرده و ‌برنامه‌های خود را دوباره نصب کنید. گرفتن ایمیج بکاپ از کل سیستم خوب است اما همیشه برای همه  لازم نیست مگر اینکه به آن نیاز داشته باشید.

مرتبط : عدم اتصال به Steam و رفع مشکلات مربوط به آن

فایل‌هایی که باید بکاپ بگیرید

کدام فایل‌ها بکاپ

مهمترین کار این است که از فایل‌های شخصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. در کامپیوتر شخصی ویندوزی جدید، این موارد را معمولاً در بخش C: \ Users \ USERNAME پیدا خواهید کرد، جایی که USERNAME نام حساب کاربری شما است.

به طور پیش فرض، این فهرست شامل پوشه‌های داده حساب کاربری شما است. این موارد شامل پوشه Documents که اسناد شما به طور پیش فرض در آن ذخیره می‌شوند، پوشه Pictures که احتمالاً شامل عکس‌های خانوادگی شما است، پوشه Downloads که فایل‌ها در آن دانلود می‌شوند، پوشه Music که احتمالاً  فایل‌های موسیقی شما در آن ذخیره شده و پوشه Videos که در آن فیلم‌ها ذخیره می‌شوند. اگر از iTunes برای فایل‌های موسیقی خود استفاده می‌کنید، آی تیونز، کتابخانه موسیقی خود را به طور پیش‌فرض در پوشه موسیقی ذخیره می‌کند و حتی شامل پوشه دسک‌تاپ شما نیز می‌شود، که در آن بسیاری از فایل‌ها را ذخیره می‌کنید.

همچنین شامل پوشه‌های مهم دیگری مانند OneDrive ، Dropbox و Google Drive است که در صورت استفاده از این سرویس‌ها، کپی آفلاین پرونده‌های فضای ابری شما ذخیره می‌شوند. یک پوشه AppData نیز در اینجا وجود دارد، اما آن را نمی‌بینید مگر اینکه فایل‌ها و پوشه‌های مخفی را آشکار کرده باشید. این جایی است که برنامه‌ها، تنظیمات و داده‌های مخصوص حساب کاربری شما را ذخیره می‌شوند. در صورت نیاز به بازیابی نسخه پشتیبان، ممکن است بتوانید از این داده‌ها برای بازگرداندن تنظیمات برنامه فردی استفاده کنید.

کدام فایل‌ها بکاپ

با توجه به این نکته ‌توصیه می‌کنیم از فهرست راهنمای حساب کاربری خود، از جمله پوشه مخفی AppData، نسخه پشتیبان تهیه کنید. با این کار همه پرونده‌ها و تنظیمات شخصی خود را در اختیار دارید و مجبور نیستید برای پیدا کردنشان زمان زیادی صرف کنید. اگر چند نفر از یک کامپیوتر شخصی استفاده می‌کنند و فایل‌های شخصی خود را دارند، از پوشه هر حساب کاربری نسخه پشتیبان تهیه کنید. می‌توانید پوشه‌های خاصی را برای پشتیبان‌گیری انتخاب کنید.

به عنوان مثال، اگر مجموعه‌ای از فیلم‌های دانلود شده را در پوشه Videos ذخیره می‌کنید و در آینده از آنها استفاده‌ای نمی‌کنید، آن را از نسخه پشتیبان حذف کنید. اگر صدها گیگ فضای اشغال شده توسط دستگاه‌های مجازی دارید و در آینده نمی‌خواهید آنها را راه‌اندازی کنید، این دستگاه‌های مجازی را از نسخه پشتیبان حذف کنید. اما، اگر آن دستگاه‌های مجازی مهم هستند و برای پیکربندی مجدد آنها زمان زیادی لازم است، از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید.

کدام فایل‌ها بکاپ

حتما متوجه شده‌اید که هنگام صحبت از محل ذخیره فایل‌ها، از کلمات زیادی مانند “به طور پیش فرض” ، “احتمالاً” و “شاید” استفاده می‌کنیم. به این دلیل که ویندوز به شما امکان می‌دهد پرونده‌های خود را در هر مکانی که دوست دارید ذخیره کنید. اگر آنها را منتقل کرده باشید، فقط شما می‌دانید که همه فایل‌های شما در کجا ذخیره شده‌اند.

به عنوان مثال، انتقال پوشه‌های Music, Videos, Downloads, Pictures یا Documents به مکان دیگری در کامپیوتر آسان است. این پوشه‌ها ممکن است به عنوان مثال در درایو دیگری ذخیره شوند یا ممکن است به هیچ وجه از پوشه‌های پیش فرض استفاده نکنید و به راحتی فایل‌ها را در پوشه‌ای دیگر هارد درایو کامپیوتر خود ذخیره کنید. اگر فایل‌های خود را در مکان‌های غیر استانداردی ذخیره می‌کنید، بسیار مهم است که پوشه‌های حاوی فایل‌های مهم خود را شناسایی کرده و از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید.

bookmark ها و سایر تنظیمات مرورگر شما در جایی از پوشه AppData قرار دارند، بنابراین تهیه نسخه پشتیبان از کل پوشه کاربر نیز باعث ذخیره این فایل‌ها می‌شود. با این حال، ممکن است بخواهید از ویژگی همگام‌سازی مرورگر خود استفاده کرده و تنظیمات آن را با یک حساب Google ، Firefox یا Microsoft همگام سازی کنید. این شما را از جستجوی پوشه AppData نجات می‌دهد.

اگر از سرویس گیرنده ایمیل دسک تاپ استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید از ایمیل‌های خود نیز نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر از پروتکل مدرن IMAP برای ایمیل خود استفاده می‌کنید، این کار لازم نیست زیرا نسخه اصلی ایمیل‌های شما هنوز در سرور ریموت ذخیره می‌شود. با این حال، اگر ایمیل‌ها را از طریق پروتکل POP3 دانلود کرده‌اید، بسیار مهم است که از ایمیل‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید زیرا ممکن است فقط در کامپیوتر ذخیره شوند.

کدام فایل‌ها بکاپ

خبر خوب این است که ایمیل‌های شما احتمالاً در پوشه AppData حساب کاربری شما ذخیره می‌شوند، بنابراین اگر از تمام پوشه کاربر خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، به طور خودکار از آنها نیز بکاپ می‌گیرید.

هنوز هم ممکن است بخواهید مکان فایلهای ایمیل خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید از آنها نسخه پشتیبان تهیه است یا خیر.

اگر سایر داده‌ها و تنظیمات شخصی دیگر که در پوشه حساب کاربری شما قرار ندارند برایتان مهم هستند، از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید از تنظیمات برنامه‌ای که در پوشه C: \ ProgramData برخی از برنامه‌ها قرار دارند، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مخصوصاً بازی‌های کامپیوتری نیز دارای فایل‌هایی هستند. بسیاری از بازی‌ها با استفاده از Steam Cloud یا سرویس مشابه آن، فایل‌های ذخیره شده خود را بصورت آنلاین همگام سازی می‌کنند، بنابراین نیازی به پشتیبان‌گیری ندارند. بسیاری از آنها بازی‌های ذخیره شده خود را در پوشه‌های Documents یا AppData شما ذخیره می‌کنند، در حالی که برنامه‌های ذخیره بازی‌های خود را در C: \ ProgramData یا مکان دیگری مانند جایی در پوشه Steam شما ذخیره می‌کنند. وب سایت PCGamingWiki دارای یک پایگاه داده خوب از بازی‌ها با اطلاعاتی در مورد اینکه آیا آنها ذخیره بازی‌های خود را همگام سازی می‌کنند یا نه و دقیقا از جایی که فایل‌ها در کامپیوتر شما ذخیره می‌شوند، دارد.

اطمینان حاصل کنید که از داده‌های مورد علاقه خود مانند عکس‌های خانوادگی، تنظیمات یک برنامه مهم برای مأموریت یا ذخیره بازی‌ها برای  RPG ای که ۱۰۰ ساعت بازی کرده‌اید، نسخه پشتیبان تهیه می‌شود.

مرتبط : کاربرد system restore در ویندوز ۱۰

فایل‌هایی که نمی‌توانید از آنها بکاپ بگیرید

هیچ گاه دلیلی برای پشتیبان گیری از پوشه Windows Directory یا Program Files وجود ندارد. این پوشه‌ها را رها کنید. دایرکتوری ویندوز شامل فایل‌های سیستم ویندوز است و آن‌ها قابل‌حمل بین سخت‌افزار کامپیوتر مختلف نیستند. ویندوز این پرونده‌ها را هنگام نصب روی کامپیوتر جدید اجرا می‌کند، بنابراین نیازی به آنها ندارید.

پوشه Program Files شامل پرونده‌هایی برای برنامه‌های نصب شده شما می‌باشد. معمولاً نمی‌توانید این پوشه‌ها را فقط کپی کنید. شاید لازم باشد اکثر برنامه‌ها را از ابتدا دوباره نصب کنید، بنابراین به طور کلی تهیه نسخه پشتیبان از این پوشه‌ها فایده‌ای ندارد.

تعداد انگشت شماری از برنامه‌ها را می توان به سادگی بین کامپیوترهای شخصی منتقل کرد. به عنوان مثال، می‌توانید از دایرکتوری‌های Steam یا Battle.net خود پشتیبان تهیه کرده و آنها را در یک رایانه شخصی جدید کپی کرده و دانلودهای حجیم بازی‌ها را ذخیره کنید. با این حال، حتی این پوشه‌ها برای تهیه نسخه پشتیبان از اهمیت بالایی برخوردار نیستند. آنها در کامپیوتر جدید سریعتر تنظیم شده و در زمان بارگیری صرفه‌جویی می‌کننداین پوشه‌ها حاوی فایل‌های مهمی نیستند که نتوانید آنها را برگردانید. همیشه می‌توانید برنامه‌های خود را دوباره نصب کنید، بنابراین اگر فضای محدودی داشته باشید در اولویت نیستند.

مرتبط : نحوه استفاده از ابزارهای پشتیبان گیری و بازیابی در ویندوز ۱۰

به طور منظم نسخه پشتیبان تهیه کنید

هنگامی که پشتیبان گیری از فایل‌های خود را شروع کردید، باید به صورت منظم این کار را انجام دهید. در صورت امکان روزانه از  فایل‌های خود بکاپ بگیرید. اگر به طور منظم نسخه پشتیبان تهیه کنید، این یک روند سریع خواهد بود، زیرا ابزار پشتیبان شما فقط از چند فایل شخصی که تغییر کرده‌اند نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند. خودکار کردن پشتیبان گیری به شما اطمینان می‌دهد که پشتیبان گیری به طور منظم انجام می‌شود. پشتیبان گیری آنلاین از بهترین روشهاست. می توان این ابزار را طوری تنظیم کرد تا هر روزی که از کامپیوتر خود استفاده نمی‌کنید به طور خودکار از نسخه پشتیبان تهیه کنند.

مرتبط : نحوه ساخت System Image Backup از ویندوز ۷، ۸ یا ۱۰

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید