خطای ۴۰۳ Forbidden Error زمانی رخ می دهد که سروری شما را از دسترسی به وبگاهی از طریق مرورگرتان منع می کند. اغلب اوقات، کار زیادی از شما بر نمی آید اما بعضی مواقع، ممکن است مشکل از سمت شما باشد. در اینجا چند ترفند برای رد کردن این خطا را پیشنهاد می دهیم.

خطای ۴۰۳ Forbidden Error چیست؟

خطای ۴۰۳ Forbidden Error زمانی رخ می دهد که شما سعی در دسترسی به وبگاه یا منبعی را توسط مرورگر خود را دارید که اجازه ی استفاده از آن را ندارید. عدد ۴۰۳ هم کد وضعیتی است که HTTP برای توصیف چنین مشکلی استفاده می کند.

عموما ۲ دلیل برای مشاهده این خطا وجود دارد: در حالت اول مسئولین وب سرور مجوزهای دسترسی را به درستی تنظیم کرده اند و شما واقعا حق دسترسی به منبع مورد نظر را ندارید. حالت دوم این است که مسئولین وب مجوزهای دسترسی را به درستی تنظیم نکرده اند و باعث اختلال در دسترسی شما به منبع شدند.

درست همانند خطاهای ۴۰۴ و ۵۰۲، طراحان وب نیز می توانند ظاهر خطای ۴۰۳ را سفارشی سازی کنند. بنابراین ممکن است صفحات متفاوت ۴۰۳ را در در وبسایت های مختلف مشاهده کنید. همچنین ممکن است وب سایت ها از نام های کمی متفاوت برای این خطا استفاده کنند. به عنوان مثال، شما احتمالا با مواردی مانند موارد زیر رو به رو خواهید شد:

۴۰۳ Forbidden

HTTP 403

Forbidden

HTTP Error 403 – Forbidden

HTTP Error 403.14 – Forbidden

Error 403

Forbidden: You don’t have permission to access [directory] on this server

Error 403 – Forbidden

در بیشتر موقع، کار زیادی نمی توانید در مقابل این خطا انجام دهید. یا واقعا اجازه ی دسترسی به منبع را ندارید، یا سرور دچار اختلال شده است. گاهی اوقات، این یک اشتباه موقتی است؛ بعضی وقت ها هم اینطور نیست. ولی این امکان وجود دارد تا با امتحان چند ترفند این مشکل را حل کنید.

مرتبط: آموزش رفع خطای Windows could not find a driver for your network adapter

صفحه را Refresh کنید.

بی خطر ترین و ساده ترین کار Refresh کردن صفحه است. در بسیاری از مواقع، خطای ۴۰۳ موقتی است و با یک Refresh ساده مشکل برطرف می شود. اکثر مرورگر ها برای Refresh کردن از میانبرهای Ctrl+R (برای Windows) یا Cmd+R (برای MacOS) استفاده می کنند. البته گزینه ی Refresh عموما در نقطه ای از نوار آدرس وجود دارد.

خطای 403 Forbidden Error

شاید بیشتر اوقات مشکل را برطرف نکند، اما انجام آن لحظه بیشتر طول نمی کشد.

آدرس وارد شده را دوباره بررسی کنید.

رایج ترین دلیل مواجه با خطای ۴۰۳، URL اشتباه است. اطمینان حاصل کنید که آدرسی که وارد کرده اید مربوط به یک فهرست (Directory) نیست و برای یک صفحه ی وب یا فایل است. یک آدرس اینترنتی عادی عموما با .com، .php، .org یا .html ختم می شود و یا دارای یک پسوند دیگر است، در حالی که URL یک فهرست (Category) معمولا با “/” خاتمه می یابد.

خطای 403 Forbidden Error

اکثر سرورها، به دلایل امنیتی، به نوعی تنظیم شده اند تا امکان مرور فهرست ها را نداشته باشید. در صورت پیکربندی درست سرور، شما به صفحه ی دیگری هدایت می شود، در غیر اینصورت، ممکن است با خطای ۴۰۳ مواجه شوید.

کوکی و حافظه ی پنهان مرورگر خود را پاک کنید.

این احتمال ممکن است صفحه ی با خطا در مرورگر شما ذخیره شده باشد، در صورتی که لینک اصلی در وبسایت تغییر کرده است. برای آزمایش و اطمینان از این امکان، شما باید کوکی ها و حافظه ی پنهان (Cache) مرورگر خود را پاک کنید.

پاک کردن حافظه ی پنهان تاثیر چندانی در تجربه ی وبگردی شما نخواهد داشت، اما بالا آمدن بعضی از صفحات وب به دلیل بارگیری مجدد داده های ذخیره شده، کمی طول خواهد کشید. پاکسازی کوکی ها به این معناست که شما باید دوباره به وب سایت های دارای حساب کاربری وارد شوید.

خطای 403 Forbidden Error

برای پاک کردن حافظه پنهان در مرورگر خود، شما می توانید از این راهنمای کامل استفاده کنید که به شما به طور دقیق آموزش می دهد که چگونه حافظه ی پنهان مرورگر های رایج در رایانه یا تلفن همراه از جمله Microsoft Edge، Google Chrome، Firefox و Safari را پاک کنید.

مجوز دسترسی با آدرس اینترنتی وارد شده را بررسی کنید.

اگر در تلاش برای دسترسی به وب سایتی هستید که قبل از مشاهده محتوای آن نیاز به ورود به سیستم دارید، ممکن است با مشکل رو به رو شوید. البته به طور معمول، سرورها به شکلی پیکربندی شده اند تا خطایی را به شما نشان بدهد که شما برای دسترسی به محتوای مد نظر باید وارد سیستم شوید.

خطای 403 Forbidden Error

اما بعضی سرورها با پیکربندی نامناسب ممکن است در عوض خطای ۴۰۳ را نمایش دهند. سعی کنید در صورت امکان با ساخت حساب کاربری وارد وبسایت شوید و ببینید آیا مشکل برطرف می شود یا خیر.

بعدا تلاش کنید.

اگر هیچ کدام راه حل های ساده این که تا کنون مطرح کردیم موفقیت آمیز نبود، همیشه می توانید مدتی صبر کنید و بعدا دوباره تلاش کنید. از آنجا که بیشتر اوقات، خطای ۴۰۳ ناشی از مشکلاتی در وبسایت مورد نظر است. و احتمالا صاحبان وبسایت در حال رفع مشکل پیش آمده هستند.

با صاحبان وب سایت تماس بگیرید.

گزینه دیگر این است که مستقیما با صاحب وب سایت تماس بگیرید. در صورت نبود فرم تماس، می توانید از طریق شبکه های اجتماعی وارد وبسایت آنها بشوید.

با ارائه دهنده ی سرویس اینترنت تماس بگیرید.

اگر می توانید تایید کنید که وبسایت مورد نظر برای دیگران به درستی کار می کند ئ مشکل صرفا از سمت شماست، احتمال می رود که IP عمومی که سرویس دهنده اینترنت به شما ارائه داده است (یا در شرایطی کل شبکه سرویس دهنده اینترنت) به دلایلی مسدود شده باشد. می توانید با آنها تماس بگیرید و آنها را از مشکل مطلع کنید. این راه چندان محتمل نیست، اما این امکان وجود دارد که بتوانند به شما کمک کنند.

مرتبط: چگونه پسوردی قوی انتخاب کنیم تا از هک شدن مان جلوگیری شود؟

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید