هدفون های بی سیم امروزه بسیار محبوب شده اند و به زودی هم گسترده تر هم می شوند. بلوتوث LE نیز قابلیتی است که یک کدک صوتی با قدرت بالا و مصرف کم را به شما ارائه می دهد. با بلوتوث LE باتری وسایل شما عمر طولانی تری داشته و امکان وصل شدن همزمان به چندین هدفون فراهم می شود.

مرتبط :‌ از بین هدست های معرفی شده در سال ۲۰۱۹ کدام مدل را باید بخرید؟

بلوتوث LE چیست؟

بلوتوث LE audio مخفف عبارت Low Energy می باشد که یک استاندارد جدید برای انتقال کم مصرف فایل های صوتی محسوب می شود. این بلوتوث هیچ شباهتی با بلوتوث های نسل ۵ و ۵٫۱ ندارد.
گروه SIG که متشکل از ۳۴۰۰۰ شرکت تولیدکننده و طراح محصولات فناوری بی سیم می باشد، فناوری بلوتوث LE در CES 2020 را معرفی کرد.

Low Energy
این فناوری علاوه بر اینکه از انرژی بسیار کمی استفاده می کند، بهبودهایی هم در کیفیت صدا آن نسبت به کدگذاری بلوتوث SBC وجود دارد.
مانفرد لوتسکی از fraunhofer IIS گفته است که تست های فراوان و مختلف نشان داده اند که LC3 باعث افزایش کیفیت صدا نسبت به کدک SBS و classic audio می شود.

Low Energy
بلوتوث LE ویژگی های دیگری از جمله پخش صدا چند منظوره، امکان پخش از طریق چندین دستگاه و سازگاری با سمعک را دارد.

آیا بلوتوث LE در گذشته معرفی و استفاده نشده است؟

بلوتوث کم مصرف یا low energy یک فناوری جدید نیست و مدتی است که ارائه شده است. اما بلوتوث low energy audio فناوری کاملا جدیدی بوده که سال ۲۰۲۰ معرفی شده است. مدارهای مجتمع (integretad circuit) های کم انرژی در اوایل سال ۲۰۰۹ معرفی شدند، اما برای غلبه بر پهنای باند مورد نیاز عملکرد انتقال صدا، هنوز جای پیشرفت و توسعه دارد.
بسیاری از محصولات موجود در بازار مانند هدفون ها، تلفن های هوشمند و دستگاه های پزشکی از بلوتوث LE استفاده می کنند. با این حال این دستگاه ها نمی توانند مقادیر داده آنچنانی انتقال دهند.
کدک LC3 درون خود بلوتوث LE audio جاسازی شده است.
اکنون که دستگاه ها با بلوتوث LE تولید گروه توسعه استانداردهای بلوتوث یا SIG کار می کنند،. این انتظار می رود که با بلوتوث LE audio هم سازگار باشند.

ویژگی های بلوتوث LE

قابلیت بلوتوث LE فقط مصرف کمتر انرژی آن نیست. این فناوری ضمن بهبود استاندارهای صوتی موجود، برخی از ویژگی های جالب دیگری را هم به شما ارائه می دهد. در ادامه به بررسی این ویژگی ها میپردازیم.

اتصال همزمان به چند دستگاه با بلوتوث LE

بلوتوث LE

با این بلوتوث می توانید همزمان یک جفت هدفون را به چندین دستگاه وصل کنید. این قابلیت به شما این امکان را می دهد تا صدا را بدون هیچ نویز و مشکلی از چندین منبع دریافت کنید.
این امکان به خاطر وجود multiple stream در بلوتوث LE می باشد. در حال حاضر سازندگان دستگاه ها هنگام طراحی هدفون های بی سیم، روی موضوع محدودیت های جریان (single stream) تمرکز بیشتری می کنند. به عنوان مثال یکی از این محدودیت ها در مورد هدفون های بی سیم، امکان اتصال آنها به یک منبع می باشد.

این حالت باعث افزایش تاخیر و اختلالاتی می شود، چرا که هر دو هدفون مجبور هستند از یک کانال استفاده کنند. با این حال بسیاری از ترفند ها و قابلیت های voice_activated و two_way audio با وجود قابلیت multistream audio دیگر کاربرد چندانی ندارند.
به علاوه این قابلیت به شما امکان می دهد کارهایی مثل گوش دادن به ویدو و آهنگ در لپ تاپ، برقراری تماس تلفنی، استفاده از یک دستیار هوشمند گوگل را از طریق یک هدفون بلوتوث انجام دهید.

اتصال یک منبع به چندین دستگاه بلوتوث

در این حالت شما قادر خواهید بود از یک منبع واحد به تعداد نامحدودی از دستگاه های درون برد متصل شوید. این ویژگی مشابه و حتی پیشرفته تر از قابلیت “اشتراک صوتی” اپل می باشد. در نتیجه افراد می توانند یک منبع صدا را با هدفون گوش کنند.
به دلیل طراحی استاندارد بلوتوث LE هنگام اتصال یک دستگاه جدید به منبع صوت، صدا قطع نمی شود و افراد می توانند هر زمان که خواستند اتصال را برقرار یا قطع کنند.

پخش صوتی مانند وای فای با بلوتوث

با استفاده از امکان ارائه منابع صوتی به چندین دستگاه بلوتوثی، می توانید ویژگی “پخش (broadcast)” را با استفاده از وای فای داشته باشید. درست مانند زمانی که در یک مکان عمومی شبکه های وای فای را اسکن و. جستجو می کنید، بلوتوث LE هم به شما این امکان را می دهد تا stream ها را پیدا کرده و به آنها گوش دهید.
اگر خواستید به این stream ها فقط خودتان به صورت خصوصی دسترسی داشته باشید، می توانید آنها را با رمز عبور محافظت کنید.
با این جریان یا stream ها می توانید به صدای تلویزیونی که در فرودگاه وجود دارد یا صدای راهنماهای توری که پخش می شود گوش کنید.

کاربرد بلوتوث LE برای افراد کم شنوا

این بلوتوث کاملا از دستگاه هایی که برای افراد کم شنوا طراحی می شوند پشتیبانی می کند. در نتیجه می تواند صدا را مستقیم از یک منبع به یک یا تعداد زیادی سمعک منتقل کند.
طی دهه آینده، بیشتر تلویزیون ها به سمعک های مدرن مجهز شده تا افراد کم شنوا بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

سازگاری دستگاه های مختلف با بلوتوث LE

از آنجایی که بلوتوث LE با استفاده از کدک LC3 دو برابر کدک های SBC قدرت صدا دارد، برای دستگاه هایی که از این فناوری پشتیبانی می کنند دو قابلیت ایجاد می شود.
اول اینکه طراحی دستگاه ها بدون آسیب رساندن به زمان اجرا کوچکتر می شود. دوم اینکه عمر باتری به میزان قابل توجهی بهبود می یابد.

بلوتوث LE
به علاوه بلوتوث LE با استاندارد classic audio هم سازگار می باشد.

چه زمانی فناوری بلوتوث LE قابل دسترس خواهد بود؟

از آنجایی که این استاندارد بلوتوث جدید در اوایل ژانویه اعلام شد، هنوز هیچ دستگاهی در بازار وجود ندارد که از بلوتوث LE بطور کامل پشتیبانی کند. البته به گفته SIG این امر در سال ۲۰۲۰ تغییر کرده و سازندگان دستگاه های خود را با قابلیت پشتیبانی از بلوتوث LE به بازار ارائه می دهند.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید