تقریباً هر بازی ویدئویی منتشر شده اورجینالی دارای نوعی DLC است. منظور از DLC در بازی‌ های ویدئویی محتوایی می باشد که می توانید به یک بازی اضافه کنید. در ادامه به اشکال مختلف موجود از DLC نگاهی انداخته و علت رایج بودن آن را بررسی می کنیم.

DLC  چیست؟

DLC مخفف عبارت “downloadable content” به معنی محتوای قابل دانلود می باشد. این محتوای دیجیتالی به نوعی است که یک بازیکن می ‌تواند آن را در یک بازی ویدئویی نصب کند. DLC می ‌تواند به صورت آنلاین در داخل بازی و یا از طریق پلت فرم های مختلف بازی مانند استریم یا فروشگاه پلی استیشن توزیع شود. بعضی اوقات ممکن است این محتوا رایگان باشد و بعضی موارد شما مجبور هستید آن را جداگانه خریداری کنید. گاهی هم ممکن است در بسته های مختلفی که همراه با بازی ارائه می شود قرار داده شده باشند.

DLC تنوع وسیعی از موارد را در بر می گیرد. گاهی این محتواها فقط یکسری تغییرات ساده مانند صداگذاری هستند؛ در حالی که برخی دیگر کاملا داستان‌ یا به اصطلاح ساختار بازی را تغییر می ‌دهند.

به عنوان مثالی

دیگر برخی از بسته های محتوا، صدها ساعت زمان پخش را به بازی اضافه می کنند. توسعه دهندگان اغلب از DLC به عنوان روشی برای به روز رسانی یک بازی و حفظ علاقه بازیکنان به آن، حتی بعد از گذشت مدت ها از انتشار اولیه استفاده می کنند.

مفهوم گسترش بازی در واقع از نقش آفرینی و بازی با کارت ها ناشی می شود. اما با کمک DLC ها، آنها راهی ایجاد کردند که سازندگان بتوانند بدون ایجاد یک بازی کاملاً جدید، محتوا یا به عبارتی قابلیت های مختلف را به بازی اضافه کنند. بسته گسترش دهنده (Expansions ) به نوعی از محتوای اضافی گفته می‌شود که به طور قابل توجهی محتوای داستانی بازی را افزایش می‌ دهد. این بسته اغلب آیتم ها، شخصیت ها و قسمت هایی مختلفی را به بازی اضاه می کند که مدت زمان یک بازی را افزایش داده و باعث می شود بازیکنان برای ادامه بازی هزینه کنند. تفاوتExpansion  با DLC در قیمت و حجم محتوای آن است.

این بسته های گسترش دهنده در بازی های آنلاین چند نفره زیادی از Ultima Online گرفته تا World of Warcraft، بسیار رایج بودند.

استفاده از DLC برای کسب درآمد

DLC در بازی‌ های ویدئویی

بسیاری از ناشران از DLC به عنوان روشی برای کسب درآمد اضافی استفاده می کنند. DLCها معمولا قیمت های متفاوتی دارند.

گزینه دیگری که سازندگان برای کسب درآمد استفاده می کنند ” Season Pass” است که اغلب در اوایل ارائه و فروش یک بازی فروخته می شوند. Season Pass به محتوای دانلودی گفته می ‌شود که به بازیکن اجازه می ‌دهد تا به تمامی DLCهایی که مقرر شده است برای بازی مورد نظر در برهه‌ های متفاوت عرضه شوند را در روز عرضه بسته بازی دسترسی پیدا کند. توجه کنید که Season Pass فقط برای بازی‌ هایی عرضه می‌ شود که قرار است پشتیبانی بلند مدت دریافت کرده و چندین DLC متفاوت در برهه ‌های متفاوت را ارائه دهد.

با این حال بسیاری از مردم از Season Pass انتقاد کرده‌ و ادعا می ‌کنند که بسیار گران قیمت هستند.

DLC تولید شده توسط کاربر

جالب است بدانید همه DLCها توسط سازندگان بازی منتشر نمی شوند. به DLC که توسط بازیکنان ایجاد می شود به اصطلاح ” mod ” گفته می شود. محتوا یا همان DLC تولید شده توسط کاربر می تواند بازی را در روش های مختلفی گسترش و تغییر دهد.

DLC در بازی‌ های ویدئویی

نمونه فوق العاده این موضوع بازی The Elder Scrolls V: Skyrim می باشد. با اینکه نه سال از انتشار Skyrim می گذرد، اما این بازی هنوز هم در یکی از بزرگترین و فعال ترین انجمن های Modding در کل وب قرار دارد. شما با یک جستجو ساده در گوگل هزاران راهنما، بانک اطلاعاتی و ابزارهای اختصاص داده شده به بازی Skirm را خواهید دید.

مزیت های DLC

DLC در بازی‌ های ویدئویی

در حالی که DLC می تواند فقط در جهت کسب درآمد بیشتر سازندگان استفاده شود، اما نمونه های زیادی از شرکت ها وجود دارند که از DLC برای بهتر کردن بازی ها استفاده می کنند.

یک مثال خوب از این موضوع بازی اکتشافی No Man’s Sky می باشد. این بازی هنگام انتشار به دلیل نداشتن ویژگی‌ های وعده ‌داده ‌شده و محتوای متمایز مورد انتقاد زیادی قرار گرفت.

با این حال این بازی از زمان انتشار خود تعداد زیادی نسخه رایگان DLC را ارائه داده است. مجموع این DLCها گیم پلی را گسترش داده، ویژگی های جدید را اضافه کرده، میزان محتوای آن را به میزان قابل توجهی افزایش داده و در کل بازی را لذت بخش‌تر کرده است. اکنون بسیاری از نسخه های این بازی هنوز هم سالانه فروخته می شوند.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید