داده های EXIF ​​یک عکس، اطلاعات زیادی در مورد دوربین و به طور بالقوه مکان عکسبرداری را در بردارد (مختصاتGPS ) .این بدان معناست که اگر این تصاویر را به اشتراک بگذارید، دیگران می توانند جزئیات بسیار بیشتری را با توجه به این داده ها از این عکس به دست آورند.

مرتبط : بررسی برنامه هایی که در گوشی آیفون اجازه مشاهده عکس های دستگاه شما را دارند

EXIF مخفف عبارت Exchangeable Image File Format است. هر بار که با دوربین دیجیتال یا تلفن خود عکس می گیرید، یک فایل (به طور معمول فایل JPEG) در حافظه دستگاه شما ایجاد می شود. علاوه بر تمام بیت های اختصاص داده شده به تصویر واقعی، مقدار قابل توجهی فراداده تکمیلی نیز ضبط می شود. این داده ها می توانند شامل تاریخ، زمان، تنظیمات دوربین و اطلاعات احتمالی در مورد کپی رایت باشند. همچنین می توانید فراداده های بیشتری را از طریق نرم افزار پردازش عکس به داده های EXIF ​​اضافه کنید.

سرانجام اگر از دوربین تلفن یا دوربین دیجیتالی با قابلیت GPS استفاده می کنید، عکس گرفته شده می تواند فراداده های موقعیت جغرافیایی EXIF ​​را نیز ضبط کند. این ویژگی برای برچسب گذاری جغرافیایی (geotagging) مفید است که امکانات مختلفی را ایجاد می کند. امکانات اجازه می دهد تا کاربران در سایت های اشتراک گذاری عکس، بتوانند هر تصویر گرفته شده را بر اساس مکان های خاص مشاهده کنند، بر روی نقشه مکانی که تصویر شما ثبت شده است را ببینند و رویدادهای اجتماعی را پیدا کرده و دنبال کنند.

همانطور که گفته شد، داده های EXIF ​​و به ویژه داده های دارای برچسب جغرافیایی (geotagged data) اطلاعات و جزییات زیادی در مورد عکاس در اختیار می گذارند، که ممکن است عکاس مایل به اشتراک این اطلاعات باشد یا نباشد. در این مقاله نحوه مشاهده داده های EXIF​​، حذف آن ها و در آخر نحوه خاموش کردن ضبط موقعیت مکانی در دستگاه های اندرویدی و iOS آورده شده است.

مرتبط : نحوه برعکس کردن تصویر در گوشی اندروید

مشاهده و حذف داده های EXIF

وقتی با دوربین دیجیتال یا دوربین تلفن خود عکاسی می کنید، این دوربین فراداده EXIF ​​را بر روی عکس ضبط می کند که می توانید این اطلاعات را در مشخصات تصویر مشاهده کنید. بسیاری از این اطلاعات ضبط شده موارد پیش پا افتاده ای هستند و در واقع تنها چیزی که ممکن است شما را نگران کند، ثبت داده های مربوط موقعیت مکانی عکس است.

شما نمی توانید از اضافه شدن فراداده EXIF ​​به عکس های خود جلوگیری کنید. اما می توانید به سادگی با خاموش کردن برچسب جغرافیایی در خود دوربین یا اپلیکیشن دوربین، از ثبت این داده ها جلوگیری کنید. اگر عکسی که قبلا گرفته اید، از داده های برچسب گذاری جغرافیایی برخوردار است – یا اگر می خواهید همه داده های EXIF ​​این عکس را حذف کنید – باز هم می توانید به طریقی این داده ها را پس از عکسبرداری حذف کنید.

مرتبط : آموزش بازیابی عکس و فیلم در اندروید

برای مشاهده و حذف داده های EXIF ​​در سیستم عامل ویندوز، ابتدا عکس یا عکس هایی را که می خواهید اصلاح کنید، انتخاب نموده، روی آن ها کلیک راست کنید و گزینه “Properties” را انتخاب کنید.

اگر می خواهید فراداده ای را به عکس خود اضافه کنید، فراداده مورد نظر را انتخاب کرده و “Details” آن را ویرایش کنید. اگر می خواهید فراداده ای را از عکس های خود حذف کنید، لازم است که روی گزینه “Remove Properties and Personal Information” که در پایین پنجره Properties قرار دارد، کلیک کنید.

در پنجرهRemove Properties ، می توانید کپی­ای از عکس های خود، با حذف “تمام خصوصیات ممکن – all possible properties ” ایجاد کنید. همچنین می توانید روی گزینه ” remove the following properties from this file ” کلیک کنید و سپس در کادر دایره ای کنار هر موردی را که می خواهید آن را حذف کنید، علامت بزنید.

در سیستم عامل ویندوز، این کار به آسانی انجام می شود، اما اگر می خواهید فراداده ای را به راحتی و به طور کامل از عکس های خود حذف کنید، در سیستم عامل X لازم است که به یک نرم افزار شخص ثالث متوسل شوید. می توانید در پیش نمایش، داده های موقعیت مکانی را از عکس های خود حذف کنید. عکس مورد نظر را باز کنید، گزینه Tools > Show Inspector را انتخاب کنید یا دکمه های ترکیبی Command + I را روی صفحه کلید فشار دهید. سپس، در زبانه “GPS”، در قسمت پایین پنجره بر روی گزینه “Remove Location Info” کلیک کنید.

مرتبط : نحوه تغییر اندازه سریع چندین عکس به صورت همزمان در ویندوز ۱۰

البته هنوز اطلاعات زیاد دیگر نیز وجود دارد که شاید مایل به حذف آن ها باشید.

خوشبختانه گزینه های رایگانی وجود دارند که شاید ساده ترین گزینه برای پاک کردن عکس های خود در سیستم عامل X، ImageOptim. اگر از برنامه ImageOptim استفاده می کنید و می خواهید فراداده ای را در عکس های خود حفظ کنید، توصیه می کنیم که از عکس های مورد نظر یک کپی تهیه کنید. برنامه ImageOptim بلافاصله عکس های اصلی شما را حذف می کند و نسخه جدید از آن ها را ذخیره می کند که این امر در وقت شما صرفه جویی زیادی می کند، اما باعث از دست رفتن فراداده هایی می شود که روی عکس های اصلی شما موجود است.

مرتبط : رفع مشکل باز نشدن عکس در ویندوز ۱۰

برنامه ImageOptim تنظیمات ویژه ای دارد که باید قبل از شروع کار، با این تنظیمات آشنا بشوید و تنظیمات مورد نظر را انجام دهید.

وقتی که تنظیمات لازم را انجام دادید، عکس (های) خود را به پنجره ImageOptim بکشید و همانطور که گفتیم، فراداده EXIF ​​عکس شما بلافاصله حذف می شود. در مرحله حذف فراداده ها هیچ سوالی از شما پرسیده نمی شود و لازم نیست روی هیچ دکمه اضافه ای کلیک کنید.

با بررسی بیشتر، می بینیم که به جز ابتدایی ترین اطلاعات، اطلاعات بیشتری در مشخصات عکس باقی نمانده است.

حذف فراداده های EXIF، ایده هوشمندانه ای محسوب می شود، خصوصاً اگر به حفظ حریم خصوصی خود اهمیتی می دهید. اما همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، بیشترین نگرانی در رابطه با اطلاعات فراداده ای در مورد اطلاعات موقعیت جغرافیایی عکس است. با خاموش کردن این ویژگی در دوربین های دستگاه های اندرویدی و iOS، می توانید از ذخیره شدن مکان موقعیت جغرافیایی در تصاویر خود جلوگیری کنید.

مرتبط : چرا عکس های موبایل هوشمند شما خیلی تاریک و یا خیلی روشن هستند

نحوه جلوگیری از ایجاد برچسب گذاری جغرافیایی در دستگاه اندرویدی و iOS

برای انجام این کار در نسخه Android 4.4.x KitKat، برنامه Camera را باز کرده و روی دایره گرد سمت راست دکمه شاتر ضربه بزنید و از منوی باز شده، روی نماد “Settings” ضربه بزنید.

اکنون، در منوی تنظیمات روی دکمه “Location” ضربه بزنید.

حالا می توانیم بگوییم که ویژگی ثبت مکان جغرافیایی غیرفعال شده است، زیرا با خط کشیده شده روی آیکون این دکمه غیرفعال بودن آن نشان داده شده است.

اگر از یک برنامه دوربین جدیدتر، مانند برنامه ای که اکنون در نسخه Android 5.0 Lollipop موجود است، استفاده می کنید، روند کار کمی ساده تر می شود. برای نشان دادن گزینه ها، انگشت خود را به سمت راست بکشید و روی علامت چرخ دنده “Settings” ضربه بزنید (اگر گوشی در حالت عمودی باشد، این گوشی در گوشه پایین سمت راست قرار دارد).

در صفحه تنظیمات ظاهر شده، گزینه “save location” را خاموش کنید. فقط توجه داشته باشید، در برنامه Camera مشخص نیست که گزینه مکان روشن است یا خاموش، بنابراین قبل از گرفتن عکس و به اشتراک گذاشتن عکس های خود، حتماً ثبت شدن یا نشدن موقعیت جغرافیایی عکس را بررسی کنید.

اگر از دستگاه iOS استفاده می کنید، تنظیمات خود را باز کنید و روی کنترل های “Privacy” ضربه بزنید.

در Privacy، روی دکمه “Location Services” ضربه بزنید.

Location Services به شما این امکان را می دهد تا همه موارد را تنها با یک حرکت به طور کامل خاموش کنید، یا اینکه برنامه ها و ویژگی ها را به صورت جداگانه تنظیم کنید. اکنون، روی “Camera” ضربه بزنید (هر یک از سایر گزینه ها را نیز می توانید به دلخواه خود تنظیم کنید).

در تنظیمات مکانCamera ، با ضربه زدن روی گزینه “Never” مطمئن شوید که این گزینه انتخاب شده است.

از این پس تا فعال کردن مجدد این گزینه، دوربین مختصات GPS را در فراداده EXIF ​​عکس شما ضبط نمی کند.

با غیر فعال کردن موقعیت جغرافیایی می توانید به راحتی عکس گرفته و آزادانه آن را به اشتراک بگذارید، اما باز هم ممکن است اطلاعات بسیار زیادی به طور ناخواسته به اشتراک گذاشته شود. در حالی که اکثر فراداده های موجود در عکس ها کاملا بی خطر هستند، اما این داده ها می توانند اطلاعات زیادی را درباره شما آشکار کنند.

اگر نمی خواهید هیچ اطلاعاتی در مورد شما از طریق فراداده ها منتشر شود، برای حذف همه این فراداده ها از عکس های خود، گزینه هایی در اختیار دارید.  اگر می خواهید از ضبط موقعیت جغرافیایی به وسیله دوربین تلفن خود جلوگیری کنید، امکان انجام این کار نیز وجود دارد. در صورتی که یک دوربین اختصاصی همراه با GPS داخلی، در اختیار دارید، بهتر است که دفترچه دستورالعمل سازنده دوربین را بررسی کرده تا نحوه خاموش کردن آن را بیاموزید.

مرتبط : شش نکته برای ادیت عکس با Paint.net

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید