با افزایش توانایی دوربین گوشی های هوشمند، کم کم اصطلاحات فنی عکاسی به مکالمات روزمره مردم ورود می کنند. “f-stop” یا (یا “f-number”) کلمه ای است که با افزایش رقابت تولیدکنندگان تلفن های هوشمند در مورد تجهیزات تخصصی گوشی ها و مشخصات آن ها، بیشتر شنیده خواهد شد. در این مقاله تمام آن چیزی که شما باید در مورد “f-stop” بدانید، توضیح داده می شود.

مرتبط : عکاسی با دوربین و دانستن نکات طلایی لازم

دیافراگم و مثلث نوردهی

دیافراگم یکی از سه پایه اصلی مثلث نوردهی است که همراه با سرعت شاتر و ISO این مثلث را به طور کامل تشکیل می دهد. در واقع دیافراگم اندازه مقدار بازشدگی سوراخ جلوی یک لنز است و در نتیجه، مشخص می کند که چه مقدار نور اجازه ورود به دوربین را دارد. سرعت شاتر، مقدار زمانی را مشخص می کند که نور اجازه برخورد با سنسور را دارد و ISO نیز حساسیت سنسور را اندازه گیری می کند.

در حالی که سرعت شاتر تا حدی به صورت شهودی بر حسب کسر بر ثانیه اندازه گیری می شود، دیافراگم بر حسب f-stop، مانند f / 1.6 ، f / 11 و f / 22 اندازه گیری می شود. بیشتر لنزها به شما این امکان را می دهند تا f-stop را تنظیم کنید، اگرچه دوربین های گوشی های هوشمند از این قاعده مستثنی هستند و دیافراگم دوربین آن ها ثابت است. پایین آمدن f-stop باعث روشنایی بیشتر تصاویر می شود، در حالی که افزایش این مقدار منجر به تاریک شدن تصاویر می گردد.

اما دیافراگم چگونه این کار را انجام می دهد؟

مرتبط: چرا عکس های موبایل هوشمند شما خیلی تاریک و یا خیلی روشن هستند

تعریف ساده ای از F-Stop ها

Oleksii Arseniuk/Shutterstock

f-stop نسبت فاصله کانونی لنز به دیافراگم لنز (حفره ای است که نور از آن وارد می شود) است. بنابراین یکf-stop  با مقدار ۲ (f / 2)، به این معنی است که دیافراگم لنز به اندازه نصف فاصله کانونی است. در لنزی با فاصله کانونی ۱۰۰ میلی متر، دیافراگم ۵۰ میلی متر است (۱۰۰/۵۰ = ۲)؛ در لنزی با فاصله کانونی ۲۰۰ میلی متر، دیافراگم ۱۰۰ میلی متر است (۲۰۰/۱۰۰ = ۲).

یک f-stop، به دلیل برخی از تغییرات ناگهانی جالب در فیزیک اپتیک، به صورت یک “نسبت” اندازه گیری می شود.

هرچه دیافراگم لنز بیشتر باشد، نور بیشتری از آن عبور می کند. این امر باعث می شود تا تصویر را روی صفحه فیلم روشن تر – یا در واقع، روی حسگر دیجیتال – بیاندازد. بنابراین، هرچه عدد f پایین تر باشد، تصویر روشن تر می شود.

با این حال، لنزهایی با فاصله کانونی بیش تر، میدان دید باریک تری دارند. به همین دلیل تصاویری که این لنزها تهیه می کنند، نسبتاً بزرگتر هستند و نور را به صورت نازک تر پخش می کنند. روشی که افکت ها متعادل می شوند، به معنی نسبت فاصله کانونی به دیافراگم (یا f-number) است که تصاویری ایجاد می کند که با همه لنزها به اندازه یکسان روشن می شوند. این روش تفاوت موجود در انتقال نور را نادیده می گیرد.

F-Stop در عکاسی

هر دوی این عکس ها با f / 8، اما در فاصله کانونی متفاوت گرفته شده اند. این عکس ها از سرعت شاتر یکسان استفاده کرده اند، زیرا دیافراگم بزرگتر لنز بلندتر، با میدان دید باریک تر آن خنثی می شود. Harry Guinness

به عنوان مثال، فرض می کنیم که می خواهید از یک درخت عکس بگیرید. اگر از لنز ۱۰۰ میلی متری در f / 2 استفاده کنید، دیافراگم ۵۰ میلی متر عرض دارد. اگر از لنز ۲۰۰ میلی متری در f / 2 استفاده کنید، دیافراگم ۱۰۰ میلی متر عرض دارد. هر دو عکس به اندازه یکسان روشن خواهند بود.

این بدان دلیل است که حتی اگر لنز ۲۰۰ میلی متری، دیافراگمی با عرض دو برابر داشته باشد (و در نتیجه چهار برابر بزرگتر باشد)، میدان دید آن، نصف لنزهای ۱۰۰ میلی متری است. بنابراین، باید همه چیز را چهار برابر بزرگتر روی سنسور بیاندازد تا این دو اثر یکدیگر را خنثی کنند.

F-Stops در عکاسی

حال که به جزئیات فنی پرداختیم، بیایید بررسی کنیم که چگونه f-stop ها، در عکاسی عملی اعمال می شوند.

گرفتن یک عکس، تعادل دیافراگم، سرعت شاتر و ISO را درگیر می کند. برای گرفتن یک عکس، به نور کافی نیاز دارید تا به سنسور برخورد کند و صحنه عکس را به درستی ضبط کند، اما نه آنقدر کم که تصویر تاریک (در معرض نور کافی قرار نگیرد) یا روشن گردد (بیش از حد در معرض نور باشد).

مقدار نوری که به سنسور برخورد می کند، با یک مقدار بدون بعد به نام “stop” اندازه گیری می شود. افزایش نوردهی (افزایش روشنایی عکس) با یکstop ، به معنای دو برابر شدن میزان برخورد نور با سنسور است. (همچنین سایر مواردی که بر نوردهی تأثیر می گذارند، مانند تثبیت کردن تصویر، با stop اندازه گیری می شوند.)

به چند روش می توانید این کار را انجام دهید. یک روش این است که اجازه دهید نور برای مدت زمان بیشتری به سنسور برخورد کند، مثلاً از سرعت شاتر ۵۰/۱ ثانیه به جای  ۱/۱۰۰استفاده کنید. همچنین می توانید از دیافراگم عریض تری استفاده کنید، اما این مورد به برخی موارد دیگر نیز بستگی دارد.

F-Stop در عکاسی

در DSLR ها و سایر دوربین های اختصاصی، دیافراگم، عمق میدان را کنترل می کند. Harry Guinness

تصاویر گرفته شده با دیافراگم عریض تر، علاوه بر اینکه اجازه ورود نور بیشتر را می دهد، دارای عمق میدان کمتری نیز می باشد، به این معنی که اکثر صحنه های موجود در تصویر از حالت فوکوس خارج می شوند. گاهی اوقات، مانند هنگامی که از یک پرتره عکس برداری می کنید، این مورد مطلوب است. در سایر مواقع، این مورد مشکلی بزرگی محسوب می شود که لازم است آن را حل کنید.

هر چند که شاید این موضوعات کمی گیج کننده باشند، اما لازم است گفته شود که دیافراگم در مقیاس خطی اندازه گیری نمی شود. F-stop ها لگاریتمی هستند. به عبارت دیگر، رفتن از f / 4 به f / 2، میزان ورود نور به دوربین را دو برابر نمی کند، بلکه آن را چهار برابر می نماید. برای دو برابر کردن میزان نور، باید f / 2.8 را انتخاب کنید.

تا اینجا اطلاعات زیادی در مورد دیافراگم ها بیان نمودیم. خوشبختانه، از آنجا که تلفن های هوشمند دارای لنزهایی با دیافراگم ثابت هستند، برای استفاده موثر از آن ها نیازی به درک کامل عملکرد دیافراگم ندارید (اطلاعات بیشتر در زیر ارائه می شود).

با این حال، اگر از یک دوربین اختصاصی استفاده می کنید، ممکن است بخواهید درباره نحوه استفاده خلاقانه از دیافراگم در عکاسی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مرتبط : چگونه دوربین دیجیتال خود را به وب کم تبدیل کنیم

F-stop ها و گوشی تلفن همراه

F-Stop در عکاسی

یک سوراخ دیافراگم ۲۶ میلی متر به نظر نمی رسد. تصویر از Apple

با گذشت زمان، عکاسان آماتور و حرفه ای هر دو مجبور شدند که با f-stop ها و دیافراگم کنار بیایند. با توجه به این که هم اکنون تولیدکنندگان گوشی های هوشمند از این اصطلاحات در بازاریابی محصولات خود استفاده می کنند، در اینجا نکاتی را ذکر می کنیم که همه کاربران باید از آن مطلع باشند:

  • F-stop ها از فاصله کانونی واقعی یک لنز محاسبه می شوند: با توجه به اینکه لیست تولیدکنندگان f-number ها واقعی است، فاصله های کانونی که برای لنزهایشان بیان می کنند، به طور معمول معادل یک فریم کامل است. به عنوان مثال، اپل ادعا می کند که لنز تله فوتو در گوشی آیفون ۱۱ پرو، ۵۲ میلی متر همراه با دیافراگم f / 2 است. این بدان معنی است که نور از سوراخی به عرض ۱ اینچ عبور می کند. با این حال، فاصله کانونی واقعی این لنز، فقط ۶ میلی متر است، بنابراین این سوراخ فقط ۳ میلی متر عرض دارد.
  • در حالتی است که نور کم محیط کم باشد، دیافراگم عریض تر به معنای عکاسی بهتر است: با توجه به نحوه طراحی دوربین های گوشی هوشمند، بزرگترین اثر دیافراگم ثابت بر روی سرعت شاتر و ISO ای است که دوربین می تواند در شرایط مختلف از آن ها استفاده کند. هرچه دیافراگم ثابت لنز دوربین عریض تر باشد، تصاویر گرفته شده در شرایط نور کم بهتر می شوند. دلیل این امر این است که دوربین می تواند از سرعت شاتر بیشتر (برای ایجاد تاری کمتر) و ISO پایین تر (برای داشتن نویز کمتر) استفاده کند.
  • مشخصات دیافراگم تاثیری روی عکس ندارند: در حالی که شرکت ها همچنان به افزایش دیوانه وار اعداد ادامه می دهند، لازم است به خاطر بسپارید که این اعداد لزوما منجر به گرفتن یک عکس بهتر نمی شوند. مسابقه عکاسی با گوشی آیفون (iPhone Photography Awards)، از ۱۳ سال پیش آغاز شده است، زیرا از زمانی که تلفن های هوشمند در اختیار کاربران قرار گرفت، عکس های بسیار خوبی توسط این دستگاه ها گرفته شده است. واقعیت این است که اگر دوربین گوشی شما می تواند از f / 1.8 به f / 1.6 برود، لزوما به بهتر شدن کیفیت عکس های شما منجر نمی شود – فقط صرف وقت و تلاش است که می تواند باعث بهبود عکس های شما شود.

مرتبط: شش نکته برای ادیت عکس با Paint.net

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید