Microsoft Planner برنامه ای برای فهرست کردن وظایف است که با Office 365 منتشر شده است. این برنامه برای برنامه ریزی کارهای شخصی و تیمی، با یک رابط کاربری ساده مبتنی بر کارت که مشابه با Trello است، مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا به نحوه استفاده از آن می پردازیم.

Microsoft Planner

Planner برای هر کسی که دارای اشتراک پولی – که این اشتراک می تواند یک اشتراک شخصی باشد که خودتان هزینه آن را پرداخت کرده اید یا یک مجوز سازمانی که شرکت شما هزینه آن را پرداخت نموده است- در Office 365 (O365) باشد، در دسترس است. این برنامه به صورت رایگان در دسترس نیست، اما در صورتی که اشتراک O365 پولی نداشته باشید، سایت Review Geek لیستی از گزینه های جایگزین در این شرایط را به شما ارائه می دهد.

دسترسی به Planner

برای دسترسی به Planner، به وب سایت Planner بروید و با حساب O365 خود وارد شوید. اگر از قبل وارد سیستم شده اید، می توانید مستقیماً از طریق راه‌انداز برنامه O365 به این اپلیکیشن وارد شوید.

Microsoft Planner

Planner در قسمتی که “Planner Hub” نامیده می شود، باز می گردد و برنامه هایی را که خودتان ایجاد کرده اید یا توسط فرد دیگری برای شما اضافه شده است را نشان می دهد. اگر از Planner با اشتراک شخصی O365 خود استفاده می کنید، تنها برنامه هایی را که خودتان آنها را ایجاد کرده اید در قسمت Planner Hub مشاهده خواهید کرد.

Planner Hub

در ابتدا، Planner Hub خالی خواهد بود، چرا که هنوز هیچ برنامه ای را ایجاد ننموده اید. برای ایجاد یک برنامه، در منوی اصلی در نوار کناری سمت چپ روی “New Plan” کلیک کنید.

Microsoft Planner

به برنامه خود نام بدهید، عمومی بودن (این به معنای عمومی بودن برنامه برای همه افراد جهان نیست، بلکه بدان معناست که افراد دیگری فقط در شرکت شما قادر به مشاهده این برنامه هستند) یا خصوصی بودن آن را انتخاب کنید و بر روی “Create Plan” کلیک کنید.

Microsoft Planner

برنامه جدید

Microsoft Planner یک برنامه جدید برای شما ایجاد می کند. اکنون می توانید با کلیک کردن روی “Add Task” کارها و وظایف خود را اضافه نمایید.

پانل کار جدید باز خواهد شد. یک نام برای این کار انتخاب کنید، یک زمان مشخص سررسید و اینکه این کار به چه شخصی اختصاص یافته است را وارد نمایید (اختصاص یک کار به یک فرد مشخص، نسبت به اشتراک های O365 شخصی، برای سازمان ها مفیدتر خواهد بود). برای ایجاد این کار بر روی دکمه “Add Task” کلیک کنید.

Microsoft Planner

کاری که ایجاد نموده اید، در زیر پنجره “Add Task” ظاهر می شود.

Microsoft Planner

اگر برایتان سوال پیش آمده است که چرا پنجره “Add Task” هنوز باز است، به این دلیل است که بتوانید کارهای زیادی را پشت سر هم، بدون نیاز به کلیک مداوم بر روی “Add Task” اضافه کنید. اگر خارج از پنجره “Add Task” کلیک نمایید، این پنجره فوراً ناپدید خواهد شد.

برای باز کردن کار جدید خود، روی آن کلیک نمایید. سپس پنجره Task با گزینه های زیادی برای افزودن اطلاعات باز خواهد شد.

Microsoft Planner

گزینه ها

گزینه هایی برای افزودن وضعیت، اولویت، تاریخ سررسید، یادداشت، لیست های فهرستی (checklists)، پیوست ها و موارد دیگر وجود دارد. می توانید از برچسب های مختلف به منظور کدگذاری رنگی وظایف خود در سمت راست این مورد، استفاده کنید.

نکته مهم این است که دکمه “Save” وجود ندارد. پس از اینکه تغییری در یک کاری انجام دادید، فقط آن را با استفاده از “X” در گوشه بالا سمت راست پنجره ببندید، چرا که همه تغییرات به صورت خودکار ذخیره خواهند شد.

پس از اتمام یک کار، Progress را روی حالت “Completed” قرار دهید و سپس این کار تمام شده در قسمت پایین قرار می گیرد تا کمتر دیده شود.

داشتن یک لیست طولانی از وظایف هیچ ایرادی ندارد، اما داشتن لیست های مختلف برای مدیریت وظایف، قطعا بهتر خواهد بود. برای مدیریت آن وظایف مشخص، Planner قسمتی با مفهوم “Buckets” را دارا می باشد. یک برنامه جدید، تنها یک “Bucket” دارد که “To Do” نامیده می شود.

باکت های بیشتر

می توانید با استفاده از گزینه “Add New Bucket”، باکت های بیشتری را به دلخواه خود اضافه نمایید.

در اینجا ما باکت “Done” را اضافه نموده ایم،  اما شما می توانید از هر نام دیگری نیز استفاده کنید.

جابجایی یک کار از یک باکت به باکت دیگر، تنها به سادگی کشیدن و رها کردن آن است.

همچنین می توانید کارهای باز یا بسته شده را هر چند دفعه ای که تمایل داشتید، بین باکت های مختلف جابجا کنید.

نتیجه

Microsoft Planner تعداد زیادی زنگ و سوت مفید نیز دارد، اما ترکیب وظایف و باکت ها، عملکرد اصلی این برنامه است. برنامه Microsoft Planner و برنامه ای کاملاً مشابه آن، را مورد استفاده قرار داده ایم و می توان گفت که این برنامه به اندازه Jira پیچیده نیست و به راحتی مانند برنامه های Trello و Asana قابل تنظیم و شخصی سازی نمی باشد، اما بسته به نیاز شما، می تواند خیلی مفید عمل کند.

 

اگر فقط یک ابزار ساده برای لیست کردن کارها می خواهید که یک دید بصری از وظایف تان را به شما بدهد— و یک اشتراک O365 هم دارید — Planner همان چیزی است که به دنبال آن می گردید.

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید