Launchpad چیست و چگونه کار می کند؟ اگر به تازگی در سیستم عامل OS X شروع به کار کرده اید، یا حتی اگر مدت زیادی است که از OS X استفاده می کنید و عادت دارید که برنامه های مختلف را در قسمت Dock پین کنید، احتمالا آشنایی با Launchpad برای شما جالب است و مایلید در مورد عملکرد Launchpad و نحوه استفاده از آن اطلاعاتی بیشتری کسب کنید.

Launchpad را می توان به عنوان معادلی برای OS X صفحه اصلی iOS در نظر گرفت.در واقع Launchpad دقیقاً معادل یک راه انداز برنامه ها و اپلیکیشن ها تلقی می شود و حتی از لحاظ ظاهری و عملکردی نیز مشابه معادل iOS آن است. اگر یک کاربر قدیمی ویندوز هستید، می توانید Launchpad را یک نوع صفحه Start در نظر بگیرید که نیازی به استفاده از آن ندارید.

برای باز کردن Launchpad، بر روی نماد Dock آن کلیک کنید.

Launchpad چیست

اگر از لپ تاپ اپل استفاده می کنید، با استفاده از سه انگشت و انگشت شست خود روی صفحه ترک پد را لمس نمایید یا از دکمه اختصاصی Launchpad در صفحه کلید استفاده کنید (که با F4 نیز شناخته می شود). در نهایت، اگر به استفاده از صفحه کلید علاقه مند هستید، از Spotlight استفاده کنید و کلمه مربوطه را تایپ کنید!

Launchpad چیست

پس از باز شدن، همه برنامه های خود را در صف های هفت تایی به صورت کاملا مرتب مشاهده خواهید کرد. می توانید برنامه ها را حرکت داده و آنها را طوری مرتب کنید که حس بهتری به شما بدهند. برای جابجایی برنامه ها فقط کافیست روی یک آیکون برنامه کلیک کنید و آن را نگه دارید و آیکون مورد نظر را به مکان جدید دلخواه بکشید.

Launchpad چیست

توجه داشته باشید که در قسمت پایین، نقاط جهت یابی قرار گرفته اند. این موارد صفحات مختلف هستند. برای جابجایی بین صفحات، می توانید دو انگشت خود را روی صفحه ترک پد از سمت چپ به راست بکشید، روی نقطه موجود در پایین صفحه کلیک کنید و یا از ترکیب کلیدها “Command + left/right arrow” بر روی صفحه کلید خود استفاده کنید.

برای راه اندازی یک برنامه کافیست روی آیکون آن برنامه کلیک کنید یا از کلیدهای جهت دار صفحه کلید برای پیمایش بین برنامه ها استفاده نمایید و با فشردن کلید “Enter” برنامه دلخواه را راه اندازی کنید. بخاطر بسپارید که برای حرکت در داخل یک صفحه از پیکان جهت چپ یا راست استفاده کنید و برای حرکت بین صفحات، از “Command + arrow” استفاده نمایید.

اگر به دنبال یک برنامه منحصر به فرد یا گروه خاصی از برنامه ها هستید، می توانید از ویژگی جستجو در بالای صفحه استفاده نمایید. در این مثال، تمام برنامه های مایکروسافت محور را روی سیستم خود نمایش می دهیم.

Launchpad چیست

برنامه هایی که نصب می کنید به طور خودکار در Launchpad ظاهر می شوند که بر روی آیکون برنامه های جدید نصب شده از Mac App Store، ستاره های درخشانی قرار می گیرند.

Launchpad چیست

با کلیک و نگه داشتن دکمه ماوس می توانید هر برنامه ای را که از Mac App Store نصب کرده اید، حذف کنید. کلیک کرده و دکمه ماوس را نگه دارید تا برنامه ها به لرزش در بیایند و یک علامت X کوچک در گوشه بالا سمت چپ آیکون آنها، دقیقاً مانند iOS، ظاهر شود. با کلیک بر روی علامت X، برنامه مورد نظر حذف می شود.

Launchpad چیست

توجه داشته باشید که برنامه هایی که از طریق روش قدیمی Mac (نصب یک فایل .DMG و سپس بردن برنامه به پوشه Applications) نصب می کنید، باید به همان روش نیز حذف شوند (بردن از پوشه Applications به سطل زباله). توانایی حذف برنامه ها از Launchpad، یک مزیت مهم Mac App Store است.

سازماندهی برنامه ها و ایجاد گروه ها

در تمام طول عمر سیستم Mac خود، بدون شک ده ها برنامه مختلف نصب خواهید کرد و با گذشت زمان، صفحات بسیاری از Launchpad ایجاد می شوند.

می توانید برنامه ها را به جای دیگری منتقل کنید و یا آنها را به هر طریقی که برای شما مناسب باشد، سازماندهی کنید. فقط کافیست روی آیکون مورد نظر کلیک کنید و این آیکون را به نقطه دلخواه یا صفحه دیگری بکشید. اگر می خواهید تنها برای چند برنامه منتخب یک صفحه جداگانه ایجاد کنید، می توانید آیکون را روی صفحه آخر بکشید تا یک صفحه جدید ایجاد شود. این روش تا حدی کار می کند اما هنوز هم ممکن است کمی دشوار باشد.

روش بهتر برای ساماندهی برنامه های در گروه های مختلف این است که می توانید فضای موجود را یک سره کنید تا Launchpad از یک صفحه به صفحه دیگر کشیده نشود. برای ایجاد یک گروه برنامه جدید (که اپل این گروه برنامه را Launchpad Folders می نامد)، کافی است یک آیکون را روی آیکون دیگر بکشید. برنامه ها ادغام می شوند و می توانید با کلیک بر روی عنوان آن گروه، نام آن را به هر آنچه می خواهید تغییر دهید.

Launchpad چیست

برای بیرون آوردن برنامه های مختلف از داخل گروه و انحلال این گروه برنامه، لازم است که هر یک از آیکون ها را از داخل گروه بیرون بکشید.

اگر می خواهید از Launchpad خارج شوید، می توانید کلید “Escape” را فشار دهید یا روی کلید Launchpad موجود روی صفحه کلید ضربه بزنید. همچنین می توانید در هر جایی خارج از آیکون برنامه کلیک نموده، از app switcher استفاده کنید یا با استفاده از سه انگشت و انگشت شست خود ترک پد لپ تاپ را لمس کنید.

استفاده از Launchpad در مقایسه با پین کردن آخرین برنامه به Dock سیستم و یا استفاده از پوشه Applications، یک روش مرتب تر و کارآمدتر برای راه اندازی برنامه های مختلف باشد. این روش احتمالاً به اندازه استفاده از Spotlight سریع نیست، اما برای کاربرانی که استفاده از ماوس را ترجیح می دهند یا برای کسانی که کاربران عادی iOS هستند، احتمالا Launchpad حس آشنایی و راحتی بیشتری داشته باشد.

مرتبط : بهترین روش استفاده از Spotlight سیستم مک

به طور منظم از Launchpad استفاده می کنید؟ آیا نکته یا ترفندی برای اضافه کردن بر مطالب ذکر شده در بالا می دانید؟ نظرات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید