پروژه اتصال خانه با IP یک گروه صنعتی جدید است که توسط اپل، گوگل، آمازون و  ZigBee Alliance معرفی شده است. این گروه، یک استاندارد جدید یکی سازی برای دستگاه های خانگی هوشمند ایجاد خواهد کرد که این دستاورد بزرگی به دلایل زیر، به شمار می آید.

اتصال خانه با IP

دنیای امروز : نیمی از ده استاندارد ناسازگارند

اگر همین الان به خرید رفته اید تا محصولات خانگی هوشمند خریداری کنید، یک دریا به ظاهر بی پایان از گزینه های مختلف برای انتخاب دارید. حتی اگر قبلاً فقط با خرید لامپ های هوشمند راضی می شدید، الان باید در مورد موارد مختلف تصمیم بگیرید و سؤال های متعددی از فروشنده بپرسید.

آیا باید لامپWi-Fi ، Z-Wave یا ZigBee خریداری کنید؟ لامپ هایBluetooth  دار را چطور؟ آیا یک هسته و مرکزی برای کنترل آنها مورد نیاز است؟ آیا سیستم کنترل صدا هم می خواهید ؟ اگر این مورد را می خواهید، بین Alexa، دستیار گوگل یا Siri، کدام یک را ترجیح می دهید؟ در موردThread ، OpenWeave و سایر استانداردهای رقابتی چطور؟ آیا اگر در آنها سرمایه گذاری نکنید، چیزی را از دست داده اید؟

هر استانداردی مزایا و نقاط ضعف مختلفی دارد. دستگاههای هوشمند Wi-Fi دارای برقراری ارتباط سریع با تأخیر کم هستند که زمان پاسخ سریعی را به ارمغان می آورند. اما آنها تشنه ی برق هستند و برای دستگاه هایی با باتری های کوچک سکه ای، مانند سنسورها، خیلی نامناسب هستند. از طرف دیگر Thread، کارآمد و کم مصرف است اما از Wi-Fi کندتر است که برای سنسورهای کوچک، عالی می باشد، اما ممکن است بهترین انتخاب برای نمایشگرهای هوشمند نباشد.

اتصال خانه با IP

متأسفانه، این استانداردها حتی اگر به نظر مشابه برسند، با هم کار نخواهند کرد. دستگاه های ZigBee و Wi-Fi هر دو روی طیف ۲.۴ گیگاهرتزی ارتباط برقرار می کنند، اما نمی توانند به طور مستقیم با یکدیگر کار کنند.

به گفته ZigBee یا Wi-Fi ، اکثر گجت های هوشمند فقط از یک استاندارد بی سیم، نه دو تا از این استاندارها، پشتیبانی می کنند. برخی دیگر به دنبال مسیر سینک آشپزخانه می روند، به عنوان مثال ، یک لامپ هوشمند ممکن است از بلوتوث و Zigbee و دستیار گوگل و Alexa پشتیبانی کند. مسیر سینک آشپزخانه ممکن است برای شما مفید باشد، اما مشکلاتی را به وجود می آورد.

تولید کنندگان برای تلفیق استانداردهای اضافی، باید وقت و تلاش بیشتری صرف کنند. بعضی اوقات به معنای اضافه نمودن سخت افزار اضافی نیز می باشد. همه اینها منجر به افزایش هزینه برای ارتقای مورد نظر می شود که شرکت ها آن را در قیمت نهایی اعمال می کنند.

هر استاندارد جدیدی، نقاط ضعف و نقص هایی هم دارد. از نظر تئوری، چیدن مجموعه از نقاط ضعف در کنار هم آسان است، اما مشکل، با هر استاندارد اضافی یکپارچه نشده با بقیه استاندارها، بیشتر می شود. اگر یک سازنده تصمیم بگیرد که به روزرسانی گجت هوشمند شما بسیار دشوار یا گران باشد، ممکن است شما را با مشکلات غیرقابل انتظاری مواجه کند. در پایان روز، وقتی نزدیک به ایجاد یک شبکه (یا هر چیز دیگری) با دهها روش مختلف هستید، با ده ها ترک مواجه می شوید که شما را در خطر گسستگی قرار می دهند.

مرتبط : نمایشگاه CeBIT 2017 با ربات ها ، پهباد ها و خانه های هوشمند

رویای CHIP : یک استاندارد برای غلبه بر همه آن ها

کار گروه “پروژه اتصال خانه با IP ” (که ما آن را CHIP می نامیم) می خواهد با اتکا به استاندارد موجود و آزمایش شده “پروتکل اینترنت (IP)” این مشکل را حل کند. هدف پروژه اتصال خانه با IP جایگزین کردن Wi-Fi یا ZigBee یا Thread نیست، بلکه بهترین پروتکل ها را در زیر یک چتر مشترک جمع می کند.

مرتبط : اختراع اینترنت توسط چه کسی بود؟

اتصال خانه با IP

می دانم که در این باره فکر کرده اید، اما هنوز CHIP را ننوشته اید.

در حال حاضر ، اگر یک سازنده بخواهد یک دستگاه شبکه، مانند روتر Wi-Fi یا کارت شبکه محلی کابلی (اترنت) ایجاد کند، به پروتکل اینترنت (IP) به عنوان یک استاندارد متحد کننده اعتماد می کنند تا همه چیز به یکدیگر وصل شود. IP سالهاست که وجود دارد، و تولید کنندگان مزایا و نیازهای امنیتی آن را می دانند. این امر برای شما یک مزیت محسوب می شود زیرا این امر باعث کاهش هزینه های سخت افزاری و افزایش امنیت شما می گردد. به همین دلیل است که CHIP می خواهد به IP، برای متحد سازی استاندارد خود، متکی باشد.

خیلی مهم است که IP را برای Wi-Fi یا سایر سخت افزارهای شبکه اشتباه نگیرید. لازم نیست به یک طیف خاص یا مجموعه از تراشه ها متکی شوید. اگر CHIP می تواند اتخاذ این استاندارد جدید را ایجاد و ترغیب کند ، بنابراین دستگاههای ساخته شده با رادیوهای ZigBee یا Wi-Fi یا بلوتوث می توانند از نظر تئوری همان استاندارد متحد سازی را اتخاذ کنند. تولیدکنندگان نیز به نوبه خود برای تولید محصولات خانگی هوشمند و حفظ آنها به منابع کمتری نیاز دارند.

این ایده لزوماً جدید نیست؛ گروه Thread خیلی وقت است که روی یک مفهوم مشابه کار می کنند. گرانت اریکسون ، رئیس گروه Thread، نسبت به تحولات و پیشرفت ها نظر مثبتی دارد. او در بیانیه ای گفته است:

ما در گروه Thread در دو جبهه معتبر هستیم. اول ، برای ایجاد این پروتکل برنامه-لایه ای یکپارچه، پروژه CHIP همان رویکرد مبتنی بر IP ای که Thread Group استفاده نموده را به کار گرفته است و دوم، آنها Thread را به عنوان یک لایه شبکه برای دستگاه های کم مصرف طراحی کرده اند. ما معتقدیم که این تلاش مزایای محسوس و معناداری را هم برای تولید کنندگان محصول و هم برای مصرف کنندگان به همراه خواهد داشت. ما مشتاقانه منتظریم تا ببینیم چه همگرایی واقعی ای می تواند به بازار منتهی شود.

حق با او است. اگر همه دستگاه ها از یک استاندارد IP استفاده کنند، دیگر نیازی به نگرانی دربارهWi-Fi ، ZigBee یا بلوتوث نخواهد بود. در سطح مصرف کننده، اتصال دستگاه به خانه هوشمند بدون در نظر گرفتن وجود رادیو، باید همان گونه عمل کند و تولید کننده، رادیویی را انتخاب می کند که بیشترین کارایی را برای سناریوی مورد استفاده، داشته باشد، بدون اینکه نگران  مشکل اجرای آن باشد.

به بیان دیگر، رویای CHIP این است که شما قادر به خرید دستگاه های هوشمند باشید و این دستگاه ها با هرچیزی که شما استفاده می کنید،  Amazon Alex، دستیار گوگل، Apple Siri یا دستیار یا رابط کاربری دیگری، کار کنند.

CHIP رابط کاربری شما را تغییر نمی دهد

CHIP دو هدف دارد. اول ، می خواهد ساخت دستگاه های هوشمند ایمن و متقابلا سازگار را آسان تر کند. دوم، می خواهد دستگاه های هوشمند را در دسترس مصرف کنندگان قرار دهد.

این بدان معناست که بیشتر کارها در پس زمینه قرار می گیرند. دقیقاً مانند اینکه به شما به نحوه عملکرد موتور اتومبیل خود یا نحوه عملکرد شبکه Wi-Fi تان توجهی نمی کنید، به اینکه چگونه قفل هوشمند شما با پرده های هوشمند شما ارتباط برقرار می کنند نیز توجه نخواهید نمود.

از آنجا که تمام کار در پس زمینه انجام می شود، رابط کاربری شما تغییر نخواهد کرد. اگر از Google Home یا Alexa برای کنترل دستگاههای هوشمند خود استفاده می کنید، مانند همیشه بدون تفاوت قابل توجهی به استفاده خود از آنها ادامه خواهید داد. CHIP قول می دهد که ایجاد این استاندارد دستگاه های فعلی شما را خراب نمی کند، حتی وقتی که می خواهید از گجت های جدید خانه هوشمند با قابلیت CHIP استفاده کنید که این امر باید موجب سهولت تطبیق وسایل می شود.

چه موقعی CHIP قرار است وارد محصولات مصرفی شود؟

سایت CHIP مثل دیواری پر از متن است.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه زمانی استاندارد یکپارچه را در دستگاه ها خواهید دبد. خوب، نفس خود را در سینه حبس نکنید. تمام آنچه تاکنون داریم فقط اعلامیه ای از  قصد انجام آنها است. استانداردی وجود ندارد و هنوز هم نیاز به برنامه ریزی دقیق تری دارد. حتی اسم رسمی هم ندارد.

طبق گفته این وب سایت، “کارگروه، قصد دارد تا پیش نویس مشخصات و اجرای مرجع اولیه منبع آزاد را در اواخر سال ۲۰۲۰ منتشر کند.” این بدان معنی است که توسعه دهندگان، کارشان را در اواخر سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ آغاز می کنند. محصولات واقعی ای که از استاندارد اتصال CHIP پشتیبانی می کنند، بعداً وارد بازار می شوند.

با مراجعه به وب سایت CHIP می توانید ببینید که این روند چقدر در ابتدای مسیر خود است. این سایت چیزی نیست جز دیوار نوشتاری با افکار پیشنهادی و وعده های کلی. تنها تصاویر موجود در این سایت، لوگوی شرکتهایی است که وارد سیستم شده اند.

حتی ایجاد خود سایت نیز کمی کار عجولانه ای به نظر است – این سایت، یک سایت Squarespace است. تا همین اواخر، شما می توانستید کلیدescape  را بزنید تا به صفحه ورود پیش فرض Squarespace برسید.

این بدان معنا نیست که شما استانداردی را بنویسید وقتی هنوز استاندارد دیگری نظر کسی را به خود جلب نکرده است. CHIP توسط برخی از بزرگترین نام ها در دنیای خانه هوشمند، از گوگل، اپل و آمازون گرفته تا IKEA و Signify) Philips Hue سابق) پشتیبانی می شود. اپل قبلاً اعلام کرده است که بخش های منبع باز HomeKit Accessory Development Kit) ADK) خود برای کمک به روند کار، موجود هستند.

اهداف CHIP خیلی بزرگ هستند و گروههای کوچکتر قصد دستیابی به هدف خود را، بدون دردسر زیاد، دارند. اما ، اگر غول های خانه های هوشمند می توانند در کنار هم به قدری کار کنند تا روند کار را ببینند ، این می تواند استانداردی باشد که در نهایت خانه های هوشمند را در دسترس همه قرار دهد.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید