Safe Mode یا حالت امن یک حالت راه اندازی تشخیصی در سیستم عامل های ویندوز است که به عنوان روشی برای دسترسی محدود به ویندوز استفاده می شود. از این حالت زمانی استفاده می شود که سیستم عامل به طور عادی توانایی آغاز به کار ندارد.

حالت طبیعی Normal Mode حالت برعکس Safe Mode است. در حالت طبیعی، ویندوز به روش همیشگی و معمول خود شروع به کار می کند.

تذکر: حالت Safe Mode در سیستم عامل MacOS به نام Safe Boot مورد استفاده قرار گرفته است. اصطلاح Safe Mode همچنین به یک حالت راه اندازی محدود برای برنامه های نرم افزاری مانند سرویس گیرندگان ایمیل، مرورگرهای وب و سایر موارد اشاره دارد.

Safe Mode

حالت امن در چه سیستم عامل هایی در دسترس است؟

حالت Safe Mode در اکثر ویندوزها قابل دسترس است. این ویندوزها عبارتند از:

  • ویندوز ۱۰
  • ویندوز ۸
  • ویندوز ۷
  • ویندوز ویستا
  • ویندوز XP
  • و…

چگونه می توان گفت اگر در Safe Mode هستیم؟

در حالتSafeMode ، پس زمینه Desktop با رنگ مشکی ساده جایگزین شده و در چهارگوشه آن کلمه Safe Mode ظاهر می شود. همچنین در بالای صفحه نمایش، سرویس ویندوز فعلی ویندوز نشان داده شده است.

تصویر نمایه این مطلب نشان می دهد که حالت Safe Mode در ویندوز ۱۰ چگونه است.

Safe Mode

نحوه دسترسی به حالت ایمن Safe Mode

دسترسی به Safe Mode در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸ از طریق Startup Settings و در ورژن های قدیمی تر ویندوز از طریق  Advanced Boot Options امکان پذیر است.

اگر می توانید ویندوز را به حالت طبیعی راه اندازی کنید اما به هر دلیلی می خواهید به Safe Mode بروید، یک راه ساده ایجاد تغییرات در قسمت System Configuration است.

اگر هیچ یک از روش های ذکر شده در بالا کار نکنند، می توانید با استفاده از تنظیمات force Windows to restart in Safe Mode با راه اندازی مجدد سیستم یک راست به Safe Mode بروید.

Safe Mode

نحوه استفاده از حالت امن

در اکثر موارد، حالت امن درست همانند استفاده از حالت طبیعی ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد. تنها استثناء استفاده از ویندوز در حالت ایمن این است که برخی قسمت های و دستورهای ویندوز ممکن است کار نکنند یا اینکه سرعت عمل آنها پایین تر باشد.

به عنوان مثال، اگر ویندوز را در حالت SafeMode شروع می کنید و می خواهید یک درایور را به عقب برگردانید یا یک درایور را به روز کنید، می توانید همانطور که در هنگام استفاده از ویندوز به طور عادی انجام می دهید این کار را انجام دهید. اسکن ویندوز برای پیدا کردن بدافزارها، حذف برنامه ها، استفاده از System Restore و… نیز امکان پذیر است.

گزینه های حالت امن

در واقع سه گزینه Safe Mode مختلف وجود دارد. تصمیم گیری برای استفاده از گزینه SafeMode به مشکلی که شما دارید بستگی دارد.

در اینجا توضیحات مربوط به هر سه و زمان استفاده از آنها آورده شده است:

حالت Safe Mode

در حالت Safe Mode ویندوز با حداقل امکانات و درایورهایی که قابلیت راه اندازی دارند شروع به کار می کند.

شما باید زمانی Safe Mode را انتخاب کنید که امکان دسترسی عادی به ویندوز را نداشته و نیازی هم به استفاده از اینترنت یا شبکه محلی اشتراکی خود ندارید.

حالت Safe Mode with Networking

در این حالت ویندوز شبیه به حالت SafeMode راه اندازی می شود؛ اما با این تفاوت که امکان دسترسی کاربر به اینترنت یا شبکه محلی اشتراکی نیز وجود دارد.

شما باید زمانی از Safe Mode with Networking استفاده کنید که ویندوز به درستی کار نمی کند و حدس می زنید برای برطرف کردن مشکل ویندوز نیاز به اینترنت یا اتصال به شبکه محلی دارید.

این گزینه Safe Mode غالباً وقتی ویندوز شروع به کار نمی کند و گمان می کنید برای بارگیری درایورها، دنبال کردن یک راهنمای عیب یابی آنلاین و… به اینترنت نیاز دارید، مناسب به نظر می رسد.

حالت Safe Mode with Command Prompt

این حالت بیشتر مورد نیاز افراد متخصص و توسعه دهندگان سیستم است. در این حالت علاوه بر بارگیری ویندوز، خط فرمان Command Prompt نیز بارگیری می شود تا دستورات به صورت مشخص از این طریق اعمال شده و مشکل ویندوز برطرف گردد.

شما باید زمانی از حالت SafeMode with Command Prompt استفاده کنید که ویندوز راه اندازی می شود اما نوار وظیفه، دسکتاپ یا صفحه شروع به درستی بارگیری نمی شوند.

Safe Mode

انواع دیگر حالت ایمن

همانند آنچه در بالا نیز ذکر شد، SafeMode معمولاً اصطلاح شروع هر برنامه ای است که از تنظیمات پیش فرض استفاده می کند تا تشخیص دهد چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده است؛ دقیقا شبیه به حالت امن در ویندوز.

ایده این است که وقتی برنامه فقط با تنظیمات پیش فرض آن شروع می شود، احتمالاً بدون مشکل آغاز به کار خواهد کرد و به شما این امکان را می دهد تا به برطرف کردن مشکلات اساسی بپردازید.

آنچه معمولا اتفاق می افتد این است که به محض شروع برنامه بدون بارگذاری تنظیمات سفارشی، تغییرات، پلاگین ها، برنامه های افزودنی و… امکان بررسی دقیق تر مشکل وجود دارد. در نتیجه می توانید دقیقا متوجه شوید که مشکل توسط چه قسمتی ایجاد شده است.

جالب است بدانید برخی از تلفن های هوشمند را می توان در حالت Safe mode  نیز راه اندازی کرد. برای این کار باید دفترچه راهنمای تلفن را بررسی کنید؛ زیرا معمولا نحوه انجام آن کامل واضح نیست. ممکن است در برخی از تلفن های هوشمند، در هنگام روشن کردن تلفن با فشردن دکمه منو و نگه داشتن آن یا… حالت امن گوشی تلفن همراه فعال شود. در برخی گوشی ها نیز باید دکمه خاموش کردن گوشی را نگه دارید تا گزینه های مربوط به Safe Mode ظاهر شود.

خواندن این مقاله را نیز به شما توصیه میکنیم : قالب ویندوز ۱۰

سیستم عامل macOS هم به دلایلی شبیه به ویندوز، اندروید و لینوکس از حالت Safe Boot بهره می برد. با پایین نگه داشتن کلید Shift هنگام روشن کردن کامپیوتر، این حالت فعال می شود.

همچنین می توانید از Microsoft Outlook در حالت ایمن استفاده کنید. انجام این کار خواندن صفحه، پسوندها و برخی تنظیمات سفارشی را غیرفعال می کند تا بتوان آنچه را که از شروع به طور منظم Outlook جلوگیری می کند، عیب یابی کرد.

علاوه بر این، مرورگر وب Firefox نمونه دیگری از برنامه ای است که می تواند در حالت ایمن برای اهداف عیب یابی آغاز شود. همین مورد در مورد Chrome  با حالت ناشناس خود Incognito و در اینترنت اکسپلورر در حالت “NoAdd-ons”  فراهم است.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید