از دست دادن داده و اطلاعات برای همه ما پیش می آید، هارد دستگاه شما ممکن است تا فردا دوام نیاورد، باج افزار ها می توانند فایل های شما را بلوکه کنند و یا حتی یک باگ نرم افزاری می تواند باعث از دست رفتن تمام اطلاعات مهم شما شود. اگر به طور مرتب از هارد لپ تاپ خود پشتیبان تهیه نمی کنید، ممکن است داده هایتان را برای همیشه از دست بدهید. تهیه بکاپ لزوما سخت و پیچیده نیست، احتمالا تا به حال با روش های بی شماری برخورده اید، اما کدام مناسب شماست و از چه داده ای باید پشتیبان گرفت؟ پس با مقاله بهترین روش بکاپ گرفتن از مجله نمایندگی دل همراه باشید تا پاسخ این پرسش را بیابید.

 

اطلاعات شخصی هدف اصلی

بگذارید بریم سر اصل مطلب : از چه داده هایی باید بکاپ گرفت؟ در قدم اول باید از اطلاعات شخصی خودتان پشتیبان تهیه کنید؛ علت آن هم این است که شما به راحتی میتوانید در صورت خرابی هارد سیستم عامل و برنامه های خودتان را نصب و یا دوباره جایگزین کنید، اما اطلاعات شخصی غیرقابل جایگزین هستند.

هر سند شخصی، تصاویر ، ویدیو و یا هر فایل دیگری باید به طور منظم پشتیبان داشته باشند. در صورتی که قبلا تصاویر و ویدیو های خود را از سی دی و DVD های مختلف به صورت طاقت فرسا منتقل کرده اید، بهتر است از آن بکاپ داشته باشید تا دوباره مجبور به انجام دادن آن نشوید.

سیستم عامل شما، نرم افزار ها و تنظیمات دیگر نیز قابل بکاپ گرفتن هستند اما لزومی در انجام این کار نیست. البته لازم است بدانید انجام این کار می تواند کار شما را در صورت خرابی هارد تسهیل کند. در صورتی که کار شما مربوط به دستکاری فایل های سیستمی و رجیستری است و یا به صورت مداوم سخت افزار را تغییر می دهید، داشتن یک بکاپ کامل می تواند از هدر رفتن وقتتان جلوگیری کند.

 

روش های پشتیبان گیری

روش های زیادی برای بکاپ گرفتن از داده های شما وجود دارد؛ اعم از استفاده از هارد های اکسترنال و یا ذخیره فایل ها در یک سرور و یا حتی یک فضای ابری. در ادامه به نقاط قوت و ضعف هر کدام می پردازیم و بهترین روش بکاپ گرفتن را به شما معرفی می کنیم :

  • تهیه پشتیبان در یک حافظه خارجی (اکسترنال)

اگر یک حافظه جانبی دارید، می توانید به سادگی پشتیبان تهیه کنید؛ آن هم به کمک ویژگی های داخلی ویندوز. در ویندوز ۱۰ و ۸ از File Histroy و در ویندوز ۷ از Windows Backup استفاده کنید. در مک نیز می توانید از Time Machine استفاده کنید. حافظه را به سیستم وصل کرده و از نرم افزار پشتیبان گیر استفاده کنید.

[wp-svg-icons icon=”checkmark-circle” wrap=”i”] مزایا : بکاپ گیری به سرعت و آسانی انجام می شود.

[wp-svg-icons icon=”cancel-circle” wrap=”i”] معایب : در صورت بروز حادثه و یا آسیب فیزیکی اطلاعات شما در امان نخواهد بود.

تهیه پشتیبان در اینترنت

اگر قصد دارید تا امنیت داده هایتان را تضمین کنید، می تواند از اینترنت کمک بگیرید و با استفاده از سرویس هایی مانند Backblaze استفاده کنید که از سرویس های شناخته شده در این زمینه است. این نرم افزار در پس زمینه سیستم شما (چه مک و چه ویندوز) به صورت اتوماتیک شروع به بکاپ گرفتن از فایل شما میکنند و در صورت از دست رفتن اطلاعات به راحتی می توانید آن ها را بازیابی و ریکاوری کنید.

دانلود نرم افزار backblaze

[wp-svg-icons icon=”checkmark-circle” wrap=”i”] مزایا : پشتیبان های آنلاین در تمام شرایط (خرابی هارد و یا …) امن هستند.
[wp-svg-icons icon=”cancel-circle” wrap=”i”] معایب : اینگونه سرویس ها معمولا رایگان نیستند و بکاپ اولیه بسته به حجم اطلاعات شما ممکن است زمان زیادتری نسبت به یک حافظه جانبی ببرد.

بهترین روش بکاپ گرفتن

 

  • استفاده از یک سرویس حافظه ابری

استفاده از یک سرویس ابری به نظر بعضی ممکن است بهترین روش بکاپ گرفتن به نظر نیاید، اما برای عموم فضای کافی در اختیار کاربر می گذارد. به جای ذخیره فایل ها در هارد کامپیوتر می توانید آن ها را در سرویس هایی مانند Dropbox ،Google Drive ،Microsoft OneDrive و یا مشابه ذخیره کنید. سپس به صورت خودکار تمام اطلاعات شما به صورت آنلاین در اکانت شما رفته و با بقیه سیستم های شما همگام (Sync) می گردد. در صورتی که هارد تان دچار مشکل بشود، داده های شما در دیگر سیستم های شما و فضای ابری امن خواهد ماند و پس از آن می توانید با خیال راحت لپ تاپ تان را به مرکز تعمیرات لپ تاپ مناسب بسپارید!

[wp-svg-icons icon=”checkmark-circle” wrap=”i”] مزایا : این روش آسان، سریع و در اکثر مواقع رایگان است و از آن جایی که تحت شبکه است، از داده های شما در هر شرایطی محافظت می کند.
[wp-svg-icons icon=”cancel-circle” wrap=”i”] معایب : بیشتر سرویس های ابری مقدار حافظه ی محدودی (در حد چند گیگابایت) به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد،
بسته به اطلاعات شما این روش میتواند ساده تر و یا حتی پیچیده تر از یک نرم افزار بکاپ شود.

بهترین روش بکاپ گرفتن

با این که سرویس هایی مانند Blackblaze و یا سرویس ابری Dropbox تحت شبکه عمل می کنند، اما روش آن ها از پایه تفاوت دارد. Dropbox به صورتی طراحی شده است که قادر است اطلاعات شما را بین سیستم و شبکه منتقل و همگام کند، این در حالی است که Blackblaze و سرویس های مشابه آن به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند فایل های حجیم را در خود ذخیره کنند. Blackblaze به نگهداری چندین نسخه متعدد از بکاپ به شما کمک می کند تا فایل مورد نظر خود را در تاریخ ایجاد شده پیدا و از آن استفاده کنید.

 

یک بکاپ کافی نیست، از چند روش استفاده کنید!

در انتها از کدام روش باید استفاده کرد؟ کدام یک از روش های گفته شده بهترین روش بکاپ گرفتن است؟ راه حل ایده آل این است که حداقل از دو روش استفاده کنید. چرا؟ چون بهتر است هم پشتیبان آنلاین داشته باشید و هم آفلاین.

بکاپ آفلاین بدین معنا است که شما داده های خود را یک حافظه اکسترنال (فلش و یا هارد و …) منتقل می کنید. بکاپ های آنلاین در محل دیگری ذخیره می شوند؛ بنابراین اگر با Blackblaze و یا Dropbox پشتیبان تهیه کنید در واقع یک بکاپ آنلاین گرفته اید.

بکاپ های آفلاین سرعت و سهولت بیشتری دارند و اولین روش تدافعی شما در برابر از دست رفتن اطلاعات است. در صورت از بین رفتن اطلاعات می توانید به سرعت آن ها را بوسیله ی حافظه ی جانبی خود بازیابی کنید، اما تکیه کردن به این روش به تنهایی جایز نیست؛ زیرا ممکن است حافظه ی شما توسط یک حادثه ی فیزیکی از بین برود و یا حتی دزدیده شود. بنابراین استفاده از هم زمان از دو روش آفلاین و آنلاین برای تهیه پشتیبان بهترین روش برای حفظ امنیت داده های ارزشمند شما است.

 

[wp-svg-icons icon=”bubbles” wrap=”i”] امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما سودمند بوده باشد. در صورتیکه سوال و ابهامی برایتان پیش آمده، حتما از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. خوشحال می شویم کمکی به شما کنیم.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید