اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، بدون شک در برخی موارد عبارت “Run as administrator” را مشاهده کرده‌اید. آیا معنی آن را می‌دانید؟ در ادامه این مطلب دلیل مهم بودن، نحوه کار و زمان استفاده از آن ذکر شده است.

مرتبط :‌ دریافت تصاویر کوچک SVG در File Explorer ویندوز ۱۰

Administrator‌ها دسترسی کامل به سیستم دارند

در ویندوز دو نوع حساب وجود دارد: حساب‌های کاربری استاندارد (Standard ) و حساب‌های کاربری مدیر (Administrator). حسابهای Administrator کمک می‌کند تنظیمات سیستم را پیکربندی کرده و به قسمتهای محدود شده سیستم عامل دسترسی پیدا کنید. (همچنین یک حساب مخفی به نام “Administrator” وجود دارد، اما هر حسابی می‌تواند یک Administrator باشد.)

هدف از نقش administrator این است که اجازه تغییر برخی جنبه های سیستم عامل را به شما بدهد که در غیر این صورت ممکن است به طور تصادفی (یا از طریق عملکرد مخرب) توسط یک حساب کاربری عادی آسیب ببیند. اگر کامپیوتر شخصی خود را دارید و توسط محل کار شما مدیریت نمی‌شود، احتمالا از حساب administrator استفاده می‌کنید. با رفتن به قسمت Settings > Accounts > Your Info می‌توانید وضعیت administrator خود را بررسی کنید. اگر “Administrator” باشید، در زیر نام خود ” administrator” را مشاهده خواهید کرد. اگر در کامپیوتر Windows 10 حساب‌های دیگری راه اندازی کرده‌اید، می‌توانید به قسمت Settings > Accounts > Family & other users مراجعه کنید تا ببینید آیا آنها administrators هستند یا خیر.)

مرتبط : چگونه دمای CPU را بر روی ویندوز ۱۰ چک کنیم؟

حتی اگر از یک حساب در ویندوز استفاده می‌کنید، همه برنامه‌ها به مجوزهای کامل مدیر احتیاج ندارند. در واقع، این برای امنیت بد است و مرورگر وب شما نباید دسترسی کامل به کل سیستم عملیاتی شما داشته باشد.

کنترل حساب کاربر (User Account Control) (UAC) مجوزهای برنامه‌ها را محدود می‌کند، حتی وقتی آنها را از حساب administrator راه اندازی کرده باشید. هنگامی که از “Run as Administrator” استفاده می‌کنید، UAC مانع از این کار می‌شود و با دسترسی administrator کامل همه موارد سیستم شما اجرا می‌شود. بنابراین وقتی برنامه ای را به عنوان administrator اجرا می‌کنید، به این معنی است که به برنامه مجوزهای ویژه دسترسی به قسمتهای محدود شده در سیستم ویندوز ۱۰ خود را می‌دهید که در غیر این صورت محدودیتی ندارند و خطرات احتمالی را به همراه دارد، اما گاهی اوقات لازم است که برنامه‌های خاصی به درستی کار کنند.

مرتبط : نحوه تغییر اندازه سریع چندین عکس به صورت همزمان در ویندوز ۱۰

چه زمانی باید برنامه‌ها را به عنوان Administrator اجرا کنم؟

اگر برنامه‌ای مطابق انتظار شما کار نمی‌کند، ممکن است بخواهید آن را به عنوان Administrator اجرا کنید و ببینید آیا این مشکل را برطرف می‌کند. این مورد مخصوص برنامه‌های کاربردی است که ممکن است نیاز به دسترسی عملکرد عیب‌یابی در سیستم پرونده‌ای، پیکربندی دستگاه‌های ذخیره‌سازی و یا تغییر تنظیمات دستگاه‌های خاص نصب‌شده در سیستم شما داشته باشد.

مرتبط : نحوه انتخاب میکروفن پیش فرض در ویندوز ۱۰

کدام برنامه‌ها می‌توانند به عنوان Administrator اجرا شوند؟

فقط برنامه‌هایی که برای API های قدیمی Win32 و Win64 برنامه ریزی شده‌اند می‌توانند به عنوان Administrator اجرا شوند. به طور سنتی، این به معنی برنامه‌هایی است که برای ویندوز ۷ و قبل از آن ساخته شده‌اند، اما بسیاری از برنامه‌های مدرن ویندوز هنوز به همین شکل نگهداری می‌شوند. برنامه‌های UWP (پلتفرم جهانی ویندوز) مانند برنامه‌های دانلود شده از Microsoft Store نمی توانند به عنوان Administrator اجرا شوند.

مرتبط :‌ نحوه مشاهده تصاویر کوچک همه پنجره های باز در ویندوز ۱۰

چگونه می‌توانم برنامه‌ها را به عنوان Administrator اجرا کنم؟

اگر می‌خواهید برنامه Windows 10 را به عنوان Administrator اجرا کنید، منوی Start را باز کرده و برنامه را در لیست قرار دهید. روی نماد برنامه کلیک راست کنید، سپس ” More” را از منوی ظاهر شده انتخاب کنید. در منوی ” More” ، “Run as administrator” را انتخاب کنید.

Run as Administrator

همچنین، اگر می‌خواهید همیشه برنامه‌ای را به عنوان administrator اجرا کنید، میانبر برنامه را در دسک تاپ یا نوار وظیفه یا File Explorer ایجاد کنید.

مرتبط : نحوه حذف برنامه ها از طریق Command Prompt در ویندوز ۱۰

روی میانبر کلیک راست کرده و “Properties” را انتخاب کنید. در پنجره Properties ، روی تب ” Compatibility ” کلیک کنید، سپس علامت تأیید را در کنار ” Run this program as an administrator” قرار دهید.

پس از آن، پنجره Properties را ببندید. اکنون هر بار که برنامه را از آن میانبر اجرا می‌کنید، همیشه آن را با امتیازات administrator اجرا می کنید.

اگر هنگام اجرای برنامه Ctrl + Shift + Enter را فشار دهید، می‌توانید از کادر “Run” یک برنامه را به عنوان سرپرست اجرا کنید (با فشار دادن Windows + R قابل دسترسی است). موفق باشید!

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید