رجیستری ویندوز که معمولا فقط به آن رجیستری گفته می شود، مجموعه ای از بانک های اطلاعاتی تنظیمات پیکربندی در سیستم عامل های Microsoft Windows است.

رجیستری ویندوز برای چه مواردی استفاده می شود؟

از Windows Registry برای ذخیره سازی بیشتر اطلاعات و تنظیمات برنامه های نرم افزاری، دستگاه های سخت افزاری، تنظیمات کاربر، تنظیمات سیستم عامل و موارد دیگر استفاده می شود.

به عنوان مثال ، هنگامی که برنامه جدیدی نصب می شود، ممکن است مجموعه جدیدی از دستورالعمل ها و منابع ارجاع پرونده در یک مکان خاص برای برنامه به رجیستری اضافه شوند. همچنین ممکن است سایر موارد که ممکن است نرم افزار تعامل داشته باشد، مانند جایی که پرونده ها هستند، به رجیستری اضافه شوند.

در واقع در ببسیاری از موارد رجیستری ویندوز را می توان شبیه به DNA در بدن انسان دانست که ویژگی ها مربوطه و اطلاعات ساختاری را در خود جای داده است.

تذکر: استفاده از رجیستری برای همه برنامه های ویندوز ضروری نیست. برخی از برنامه ها پیکربندی های خود را به جای رجیستری در پرونده های XML ذخیره می کنند. برخی دیگر نیز که کاملا قابل حمل هستند و داده های خود را در یک فایل اجرایی ذخیره می کنند.

رجیستری ویندوز

نحوه دسترسی به رجستری ویندوز

رجیستری ویندوز با استفاده از برنامه Registry Editor قابل دسترسی و پیکربندی است. یک ابزار ویرایش رایگان رجیستری که بصورت پیش فرض با هر نسخه از سیستم عامل ویندوز همراه است.

Registry Editor برنامه ای نیست که شما آن را نصب کنید. برای دسترسی به آن باید در قسمت Command Prompt عبارت regedit را نوشته و اجرا کنید. در ویندوز ۱۰ می توانید از طریق جستجوی ویندوز یا از طریق Run نیز به این برنامه دسترسی پیدا کنید.

برنامه Registry Editor ظاهر رجیستری و راهی برای مشاهده و ایجاد تغییر در رجیستری؛ اما خود این برنامه، رجیستری ویندوز نیست. از نظر فنی، رجیستری نام جمعی برای پرونده های مختلف پایگاه داده است که در فهرست نصب ویندوز قرار دارند.

رجیستری ویندوز

نحوه استفاده از ویندوز

رجیستری ویندوز حاوی مقادیر رجیستری که همگی دستورالعمل هستند و توسط کلیدهای رجیستری در پوشه هایی که حاوی اطلاعات بیشتری هستند، قرار دارند. پوشه ها به صورت درختی طبقه بندی شده و هر پوشه که حاوی داده هایی از ریجستری است زیر مجموعه پوشه ای دیگر قرار می گیرد. ایجاد تغییر در این مقادیر و کلیدها با استفاده از ویرایشگر رجیستری امکان پذیر است.

رجیستری دائما توسط ویندوز و سایر برنامه ها مورد استفاده قرار گرفته شده و به آن ها ارجاع می شود. هنگامی که تقریبا در هر تنظیماتی تغییر ایجاد می کنید، در مناطق مناسب در رجیستری نیز تغییراتی ایجاد می شود. اگرچه تا زمان راه اندازی مجدد رایانه، این تغییرات عموما محقق نمی شوند.

با توجه به اینکه رجیستری ویندوز اهمیت زیادی دارد، بهتر است قبل از تغییر در آن، نسخه ای پشتیبان از وضعیت فعلی رجیستری گرفته شود. این فایل های پشتیبانی یا BackUpها ببا پسوند Reg ذخیره می شوند و در صورت تغییرات اشتباه، می توانیم دوباره آن را به حالت ابتدایی باز گردانیم.

خواندن این مطلب را نیز پیشنهاد میکنیم : ۸ روش برای بازنشانی پسورد در ویندوز ۱۰

بهتر است به صورت دقیق در مورد نحوه پشتیبان گیری از رجیستری ویندوز اطلاعات داشته باشید تا مشکلی در روند ان ایجاد نشود. همچنین نحوه بازگردانی رجیستری نیز بسیار مهم است و بهتر است قبل از هرگونه تغییر، آن را یاد بگیرید.

رجیستری ویندوز

رجیستری در چه سیستم عامل هایی وجود دارد؟

برنامه های Windows Registry و Microsoft Registry Editor تقریباً در هر نسخه از ویندوز قابل دسترسی هستند. از ویندوز ۱۰ گرفته تا ویندوز ۹۵ و حتی دیگر ویندوزها. البته در نسخه های این برنامه در ویندوزهای مختلف تفاوت هایی وجود دارد که آنقدر چشمگیر نیست.

جالب است بدانید که رجیستری ویندوز جایگزین autoexec.bat  و config.sys و تقریبا کلیه پرونده های INI است که حاوی اطلاعات پیکربندی در MS-DOS و در نسخه های بسیار ابتدایی ویندوز هستند.

رجیستری ویندوز

رجیستری در کجا ذخیره شده است؟

پرونده های رجیستری SAM،SECURITY ، SOFTWARE، SYSTEM و DEFAULT در  نسخه های جدیدتر ویندوز در آدرس زیر ذخیره می شوند:

%SystemRoot%\System32\Config\ folder

نسخه های قدیمی تر ویندوز از پوشه ٪ WINDIR٪ برای ذخیره داده های رجیستری به عنوان فایل های DAT استفاده می کنند. ویندوز ۳.۱۱ فقط از یک پرونده رجیستری برای کل رجیستری استفاده می کند که آن REG.DAT نام دارد.

همچنین لازم به ذکر است که ویندوز ۲۰۰۰ یک نسخه پشتیبان از کلید سیستم HKEY_LOCAL_MACHINE را که می تواند در صورت بروز مشکل مورد استفاده قرار گیرد، نگهداری می کند.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید