بعضی از رایانه های شخصی از جمله لپ تاپ مایکروسافت سرفیس، دارای “Windows 10 در حالت S” هستند. رایانه های شخصی در حالت S فقط می توانند برنامه های مایکروسافت استور را نصب کنند. اما اگر می خواهید، می توانید لپ تاپ خود را از حالت S خارج کنید.

حالت S چیست؟

Windows 10 S

ویندوز ۱۰ در حالت S ، یک سیستم عامل ویندوز محدود و قفل شده است. در  حالتS ، فقط می توانید برنامه های ماکروسافت استور را نصب کنید و برای مرور وب، تنها می توانید از Microsoft Edge استفاده کنید.

مایکروسافت در اینجا امنیت، سرعت و ثبات بیشتری را تامین می کند. از آنجا که ویندوز فقط می تواند برنامه های موجود در ماکروسافت استور را اجرا کند ، بدافزارهای موجود در وب روی این سیستم قابل اجرا نیستند. شما نمی توانید برنامه هایی را که از وب گرفته اید، نصب کنید، بنابراین این برنامه ها نمی توانند در برنامه های راه اندازی سیستم نصب شوند و پردازش بوت سیستم را کند کنند و همچنین نمی توانند به صورت یک برنامه ناخواسته در پس زمینه پنهان شوند و سیستم شما را زیر نظر بگیرند.

حالتS  همچنین از موتور جستجوی Bing بهره می برد. در حالت S است ، مرورگر وب Microsoft Edge از Bing به عنوان موتور جستجوی پیش فرض خود استفاده می کند. قبل از خارج شدن از حالت S، نمی توانید موتور جستجوی پیش فرض Edge را به Google یا هر چیز دیگری تغییر دهید.

ویندوز ۱۰ در حالت S نمی تواند از لایه های خط فرمان مانند PowerShell ، Command Prompt یا Bash استفاده کند. ابزارهای مختلف توسعه دهنده های دیگر نیز محدود هستند. از طریق Registry Editor نیز مستقیماً به Windows Registry دسترسی ندارید.

اگر تمام برنامه هایی که می خواهید اجرا کنید در مایکروسافت استور موجود هستند، حالتS  تجربه ای امن تری است. به همین دلیل در ابتدا مایکروسافت حالت S را برای مدارس فعال نمود. می توانید Microsoft Edge ، Microsoft Office و سایر نرم افزارهای  موجود در ماکروسافت استور، از جمله برنامه هایی مانند Apple iTunes و Spotify را اجرا کنید.

این سیستم عامل، کمی شبیه به سیستم عامل iOS اپل در iPhone یا iPad است که فقط به شما امکان نصب برنامه های موجود در App Store را می دهد با این تفاوت که حالتS  شما را به برنامه های ویندوز موجود در مایکروسافت استور محدود می کند.

حالت S اختیاری است

Windows 10 S

حالت S ویندوز ۱۰ اختیاری است. بیشتر رایانه های شخصی با ویندوز ۱۰، سیستم عامل استاندارد Windows 10 Home یا Windows 10 Professional را دارند که به شما امکان نصب نرم افزار از هر جایی را می دهد. رایانه های شخصی با قابلیت حالتS  ، در مشخصات محصول خود قید می کنند که از “Windows 10 Home in S Mode” یا “Windows 10 Professional in S Mode” استفاده می کنند.

حتی اگر کامپیوتر خود را در حالت S خریداری کنید ، می توانید به صورت رایگان از حالتS  خارج شوید. اگر چه خروج از این حالت برای شما هزینه ای ندارد ، ولی امکان بازگشت مجدد به آن را ندارید. وقتی کامپیوتر را از حالت S خارج می کنید ، هرگز نمی توانید دوباره آن را به حالت S برگردانبد.

نمی دانیم که چرا مایکروسافت این روند را یک طرفه کرده است. اما این تصمیمی است که مایکروسافت گرفته است.

چگونه بررسی کنیم که آیا از حالت S استفاده می کنیم یا خیر

با رفتن به Settings > System > About ، می توانید بررسی کنید که آیا از حالت S استفاده می کنید یا خیر. در صفحه About ، به قسمت “Windows Specifications” بروید.

اگر کلمات “in S mode”  را در سمت راست نوشته Edition  می بینید ، کامپیوتر شما در حالت S  قرار دارد. اگر این کلمات را نمیبینید ، یعنی کامپیوتر شما روی حالت S نمی باشد.

آیا باید کامپیوتری با حالت S خریداری کنم؟

از آنجا که خروج از حالت S آسان و رایگان است ، هیچ ضرری برای خرید کامپیوتری با ویندوز ۱۰ که همراه با S Mode باشد ، وجود ندارد. حتی اگر نمی خواهید S از حالت استفاده کنید ، می توانید به راحتی از آن خارج شوید.

به عنوان مثال ، مایکروسافت فقط لپ تاپ های سرفیس را در حالت S به فروش می رساند. اما هیچ مشکلی وجود ندارد- اگر یک لپ تاپ سرفیس که سیستم عامل ویندوز استاندارد را اجرا می کند، می خواهید ، می توانید آن را خریداری کرده و سپس آن را به صورت رایگان از حالت S خارج کنید.

آیا باید از کامپیوتر در حالت S استفاده کنم؟

حالت S محدود به نظر می رسد ، و این نکته در همین است. اگر فقط به یک مرورگر ساده وب Microsoft Edge ، برنامه های Microsoft Office مانند Word و سایر برنامه های موجود در مایکروسافت استور نیاز دارید ، بهتر است از حالتS  استفاده کنید. حالتS  با توجه به محدودیت های خود، از سیستم شما در برابر بدافزارها ،محافظت بیشتری می کند.

رایانه های شخصی ای که در حالت S  کار می کنند نیز می توانند برای دانشجویان جوان ، کامپیوترهای مورد استفاده در مشاغل که فقط به چند برنامه کاربردی نیاز دارند و کاربران کم تجربه در زمینه کامپیوتر ، ایده آل باشند.

البته ، اگر به نرم افزاری نیاز دارید که در ماکروسافت استور موجود نباشد ، باید از حالت S  خارج شوید. اما می توانید برای مدتی از کامپیوترتان در حالت S  استفاده کنید و ببینید که چقدر خوب کار می کند. می توانید هر لحظه حالت S را ترک کنید.

به یاد داشته باشید: اگرچه که می توانید هر زمان که دوست دارید از حالت S را خارج شوید ، اما انتخاب شما برای خروج از حالت S  یک تصمیم دائمی است. هنگامی که حالت S  را ترک کردید ، دیگر نمی توانید کامپیوتر خود را به حالت S برگردانید. سیستم شما از یک سیستم عامل استاندارد Windows 10 Home یا Windows 10 Professional استفاده خواهد کرد. با این حال ، می توانید ویندوز ۱۰ خود را طوری تنظیم کنید که فقط اجازه اجرای برنامه از ماکروسافت استور را داشته باشد.

نحوه خروج از حالت S

برای خروج از حالت S ، برنامه Store  را روی رایانه خود باز کنید و “Switch out of S Mode” را جستجو کنید. Store  در نحوه خروج از حالت S به شما کمک می کند.

حالت S چه فرقی با ویندوز ۱۰ S دارد؟

با به روزرسانی آوریل ۲۰۱۸ ، “حالت S ” ویندوز ۱۰ جایگزین ویندوز ۱۰ S شده است. ویندوز ۱۰ S به طور مشابه کار می کند ، اما از نظر فنی “نسخه” جداگانه ای از ویندوز ۱۰ به جای نسخه  “mode” است.

بیشتر نسخه های ویندوز ۱۰ را می توان در حالت S قرار داد. می توانید کامپیوتر خود را با Windows 10 Home در حالت S یا Windows 10 Professional در حالت S خریداری کنید و سازمان ها می توانند از Windows 10 Enterprise در حالتS  استفاده کنند. با این حال ، فقط یک سازنده کامپیوتر می تواند آن را در حالت S قرار دهد. بیشتر رایانه های ویندوز ۱۰ در حالت S نیستند.

همچنین مایکروسافت به شما امکان می دهد بدون پرداخت هزینه اضافی ، از حالت S ویندوز ۱۰ خارج شوید. بنابراین ، اگر به نرم افزاری نیاز دارید که در مایکروسافت استور موجود نیست ، می توانید آن را بدون پرداخت هزینه اضافی دریافت کنید. مایکروسافت برای خروج ویندوز ۱۰ از حالت S، هزینه ۵۰ دلاری را برنامه ریزی کره بود.

هر رایانه موجود با ویندوز ۱۰ S با نصب به روز رسانی آوریل ۲۰۱۸ به ویندوز ۱۰ حرفه ای در حالت S تبدیل می شود.

پس ویندوز ۱۰ در ARM چه می شود؟

اکنون مایکروسافت در حال ارسال رایانه های ویندوز ۱۰ است که از پردازنده های ARM استفاده می کنند. این رایانه ها دارای یک لایه شبیه سازی هستند که به آنها امکان اجرای نرم افزار قدیمی ویندوز ۳۲ بیتی را می دهد.

اگرچه این رایانه های ARM ممکن است در حالت S  ارسال شوند ، شما می توانید از حالت S به صورت رایگان در این رایانه ها خارج شوید. این به شما امکان می دهد برنامه های دسک تاپ ۳۲ بیتی را از همه جا نصب کنید ، اگرچه بسیاری از برنامه ها و بازی های مورد نیاز، عملکرد خوبی در لایه شبیه سازی ندارند.

بسیاری از رایانه ها با حالتS ، مانند لپ تاپ سرفیس مایکروسافت، دارای پردازنده های اینتل هستند. یک کامپیوتر با هر نوع سخت افزاری را می توان در حالت S تنظیم کرد و ویندوز ۱۰ در رایانه های ARM نیازی به استفاده از حالت S ندارند.

برای یادگیری بروزرسانی ویندوز ۱۰ s این مقاله را مطالعه بفرمایید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید