اگر پیامی را مبتنی بر شناسایی ویروس مشاهده نمودید، یا اینکه رایانه شما کند و غیرقابل اعتماد به نظر می‌رسد، باید سیستم خود را برای شناسایی بدافزارهای موجود در ویندوزتان اسکن کرده و هرچه که پیدا شد را حذف کنید. در اینجا به نحوه پاک سازی رایانه از ویروس‌ها و بدافزارها پرداخته خواهد شد.

در حالی که بسیاری از ویروس‌ها و انواع دیگر بدافزارها، به سادگی برای ایجاد آشفتگی در رایانه‌ها طراحی‌شده‌اند، بدافزارهای بیستری هر روزه توسط جرائم سازمان‌یافته  ای برای سرقت شماره کارت‌های اعتباری، اعتبار بانکی آنلاین و سایر داده‌های حساس، ایجاد می‌شوند. ویروس‌های متداول قدیمی معضل بزرگی نیستند. مشکل کنونی باج افزارها (ransomware) و جاسوس افزارها هستند که به ابزارها و تکنیک‌های جدید نیاز دارند.

ویروس‌ها و بدافزارها

آیا آنتی ویروس شما یک ویروس را شناسایی کرده است؟

این نوع پیام به این معنی نیست که کامپیوتر شما تاکنون ویروسی بوده است. احتمالاً فایلی را که حاوی ویروس بوده است را بارگیری نموده‌اید و آنتی ویروس شما قبل از اینکه مشکلی ایجاد شود، فایل را حذف کرده است. یا اینکه ممکن است قبل از ایجاد هرگونه مشکلی، یک فایل مخرب در یک صفحه وب ویروسی مشاهده شده و با آن برخورد شده باشد.

به عبارت دیگر، پیام ” ویروس شناسایی شده است” که هنگام استفاده از رایانه شما مشاهده می‌شود، به این معنی نیست که ویروس اثری روی سیستم شما گذاشته است. اگر پیامی مانند این را مشاهده کردید، احتمالاً به یک صفحه وب ویروسی مراجعه کرده‌اید یا یک فایل مخرب را بارگیری نمده اید. سعی کنید در آینده از انجام این کارها خودداری نمایید، اما خیلی هم نگران نباشید.

همچنین می‌توانید برنامه آنتی ویروس خود را باز کرده و قرنطینه یا گزارش‌های مربوط به شناسایی ویروس آن را بررسی کنید. با این کار اطلاعات بیشتری در مورد ویروس شناسایی شده و اینکه آنتی ویروس با آن ویروس چه کرده است، به دست می‌آورید. البته ، اگر مطمئن نیستید، سیستم خود را اسکن کنید – اسکن سیستم هیچ ضرری نخواهد داشت.

نحوه اسکن برای بدافزارها، جاسوس افزارها، باج افزارها ، تبلیغ افزار و سایر تهدیدات

اگر رایانه شما خیلی بد عمل می‌کند – اگر سیستم شما خیلی کند باشد، صفحات وب به طرز عجیب و غریب رفتار کنند، یا تبلیغات مختلف را در جاهای بینید که معمولاً در آن جا تبلیغ نمی‌دیدید، احتمالاً نوعی بدافزار جدید روی رایانه شما وجود دارد. جاسوس افزار هر کاری را که انجام دهید، ردیابی می‌کند یا صفحه جستجو و صفحه اصلی مرورگر را به آدرسی که نمی‌خواهید بروید، هدایت می‌کند. تبلیغ افزار، مرورگر و حتی ویندوز شما را آلوده می‌کند و باج افزار سعی می‌کند، رایانه شما را قفل کند

صرف نظر از اینکه مشکل چیست، اولین قدم ما همیشه بارگیری و اجرای اسکن با Malwarebytes ، تنها بهترین ابزار ضد بدافزار در این سیاره است. این یک محصول آنتی ویروس معمولی نیست، بلکه برای حل تهدیدات مدرن طراحی شده است. این تنها محصول موجود در بازار است که می‌تواند به راحتی ترد و جاسوس افزارها را تمیز کند.

برنامه Malwarebytes را بارگیری ، نصب و اجرا کنید و سپس اسکن رایانه خود را شروع کنید. این برنامه قصد دارد شما را در پاک سازی سیستم همراهی کند.

ویروس‌ها و بدافزارها

برای پاک سازی رایانه خود نیازی به خرید لایسنس ندارید، اما اگر نمی‌خواهید این اتفاق دوباره رخ دهد، احتمالاً باید لایسنس را بخرید، زیرا با انجام این کار، مطمئن خواهید شد که دیگر این مشکل تکرار نمی‌شود.

نحوه اسکن ویروس های متداول

برای بررسی رایانه خود از بدافزارها و حذف هر بدافزاری که پیدا کرده‌اید، به یک برنامه ضد ویروس نیاز دارید. ویندوز ۱۰ و ۸ شامل برنامه Windows Defender ، آنتی ویروس خود مایکروسافت، هستند. ویندوز ۷ آنتی ویروس داخلی ندارد، بنابراین به برنامه دیگری، مانند Avira نیاز خواهید داشت.

برنامه Windows Defender غیرقابل نفوذ و به طور کلی مناسب است، اما این برنامه همه آن چیزی نیست که شما نیاز دارید. راه حل پیشنهادی ما برای آنتی ویروس، ترکیبی از Windows Defender و Malwarebytes است، که در ای صورت سیستم شما پوشش کاملی خواهد داشت.

برای اسکن ویروس‌های متداول در Windows Defender ، آن را باز کرده و یک اسکن جدید انجام دهید. این برنامه سیستم را مرور می‌کند و آن را کاملاً اسکن می‌کند تا ببیند آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. و اینکه، Windows Defender به طور پیش فرض در پس زمینه اجرا می‌شود.

ویروس‌ها و بدافزارها

با ترکیبی از Windows Defender و Malwarebytes باید از اکثر قریب به اتفاق بدافزارهایی که ممکن است با آن روبرو شوید، خلاص شوید و اگر هر دوی آنها در حال اجرا هستند، از سیستم شما خیلی بهتر محافظت خواهند نمود.

اگر Malwarebytes و Windows Defender قادر به حذف بدافزار نباشند

ویروس‌ها و بدافزارها

مرتبط: نحوه استفاده از حالت ایمن برای تعمیر رایانه ای با سیستم عامل ویندوز (و ایکه چه زمانی باید این کار را انجام داد)

استفاده از حالت ایمن برای نرم افزارهای مخرب سرسخت

اگر سیستم شما به یک بدافزار مخرب سرسخت آلوده شده است، ممکن است لازم باشد که از بدافزارهای خارج از ویندوز خود برای اسکن استفاده کنید. برای انجام این کار، باید Windows  را در حالت Safe Mode  راه اندازی کنید، این امر مانع از بارگیری برنامه‌های راه اندازی همیشگی ویندوز خواهد شد – که خوشبختانه شامل این بدافزار مخرب هم می‌شود. اسکن Windows Defender  و سپس اسکن Malwarebytes  را از درون حالت Safe Mode  اجرا کنید که در این حالت در مقایسه با حالت عادی، احتمال بیشتری وجود دارد که بدافزارها را از بین بروند.

برای راه اندازی سیستم در حالت Safe Mode در ویندوز ۸ یا ۱۰، با کلیک بر روی گزینه “Restart” ، کلید Shift را فشار داده و نگه دارید و سپس به Troubleshoot > Advanced Options > Windows Startup Settings > Restart > Safe Mode بروید. در ویندوز ۷، هنگام راه اندازی رایانه، کلید F8 را فشار دهید و منوی گزینه‌های بوت را مشاهده کنید که به شما امکان می‌دهد “Safe Mode”یا “حالت ایمن” را انتخاب کنید.

به عنوان آخرین اقدام، از یک ابزار آنتی ویروس قابل راه اندازی (Bootable) استفاده کنید

اگر روش‌های قبلی کار نکند، ممکن است لازم باشد که کلاً در خارج از ویندوز عمل کنید و از یک ابزار آنتی ویروس قابل راه اندازی استفاده کنید. این نوع ابزار آنتی ویروس برای یافتن و حذف بدافزارهای سرسختی که از درون خود ویندوز غیر قابل مشاهده یا حذف شدن هستند، برای پاک سازی ویندوز، به کار می‌روند.

اگر از Windows 10 استفاده می‌کنید، Windows Defender می‌تواند این کار را با ویژگی “Windows Defender Offline” انجام دهد. شما می‌توانید راهنمای ما برای استفاده از Windows Defender آفلاین را در اینجا بررسی کنید. سایر نرم افزارهای آنتی ویروس می‌توانند این کار را انجام دهند – به دنبال آنتی ویروسی با قابلیت “boot discs” مانند Avira Rescue System باشید. می‌توانید راهنمای ما برای استفاده از Avira Rescue System را از اینجا بررسی کنید.

چگونه می‌توان از Windows Defender برای شناسایی مجدد ویروس‌ها استفاده کرد

اگر روی سیستم خود یک آنتی ویروس نصب کرده‌اید، اما فکر می‌کنید سیستم شما دارای ویروسی است که آنتی ویروس آن را شناسایی نمی‌کند، می‌توانید از یک محصول آنتی ویروس دیگربرای شناسایی مجدد استفاده کنید. معمولاً اجرای دو برنامه آنتی ویروس به طور همزمان خوب نیست، زیرا اسکن در لحظه آنها می‌تواند با یکدیگر در تضاد باشد. اما اگر یکانتی ویروس، اسکن در زمان را انجام می‌دهد، می‌توانید از آنتی ویروس دوم برای اسکن دستی استفاده کنید.

مرتبط: چگونه به طور دوره‌ای کامپیوتر خود را با Windows Defender اسکن کنیم در حالی که از آنتی ویروس دیگری استفاده می‌کنیم.

در ویندوز ۱۰، Windows Defender برای این کار عالی است. حتی اگر برنامه آنتی ویروس دیگری نصب کرده باشید که سیستم شما را کنترل می‌کند، Windows Defender می‌تواند گاه به گاه طبق زمانبندی مشخص سیستم را اسکن کند – یا هر وقت که شما بخواهید اسکن سیستم را به طور دستی فعال کنید – تا ببیند که آیا چیزی از نظر آنتی ویروس فعلی شما پنهان مانده است یا خیر. در اینجا راهنمایی‌ای برای فعال کردن و استفاده از این گزینه موجود است.

انواع دیگری از ارائه دهندگان آنتی ویروس، ابزار اسکن یک دفعه‌ای را در دسترس قرار می‌دهند. این برنامه‌ها روی رایانه شما بارگیری می‌شوند و اسکنی سریع و بدون مراحل نصب طولانی انجام می‌شود.

اگر اسکنر نسبت به مشکلی هشدار دهد، باید بدافزار را حذف کنید. اگر ویروس داشته باشید، آنتی ویروس فعلی شما ممکن است به کار خود ادامه ندهد که ممکن است بخواهید پس از اتمام این فرآیند، آنتی ویروس فعلی را حذف کرده و آنتی ویروس دیگری نصب کنید.

باید Malwarebytes را برای مقابله با تبلیغ افزارها و سایر چیزهای مخرب نصب کنید

همانطور که در راهنما برای بهترین برنامه‌های آنتی ویروس ذکر کرده‌ایم ، آنتی ویروس کافی نیست – شما باید یک برنامه ضد بدافزار گسترده‌تر نیز داشته باشید. همه نرم افزارهای مخرب توسط اسکنرهای ضد ویروس معمولی پوشش داده نمی‌شوند، که اساساً به دنبال ویروس‌های مخرب هستند. ممکن است شما “ناخواسته افزار” هایی روی سیستم خود مانند نوار ابزار مرورگر، تغییر دهنده‌های موتور جستجو، بیت کوین ماینر و سایر انواع برنامه‌های مزاحم که فقط برای سازنده خود پول در آورند، داشته باشید. هنگام بارگیری برنامه‌ها از وب، مراقب باشید تا رایانه شما با نوارابزارهای مزاحم و سایر برنامه‌های ناخواسته پر نشود.

اما اگر روی سیستم خود ناخواسته افزار دارید، باید آن را حذف کنید.

اکثر برنامه‌های آنتی ویروس در تماس با ناخواسته افزارها مراحمتی نخواهند داشت. برای مقابله با ناخواسته افزاها، توصیه می‌کنیم از آنتی بدافزار MalwareBytes  استفاده کنید. تا زمانی که از آن برای اسکن سیستم خود استفاده کنید، می‌توانید سیستم خود را از نرم افزار مزاحمی که توسط برنامه آنتی ویروس شما شناسایی یا حذف نشده است، دور نگه دارید. و از آنجا که شامل محافظت ضد بهره برداری است، می‌تواند به شما در افزایش امنیت کمک کند.

چگونه کامپیوتر خود را پاک سازی کنید (و نسخه پشتیبان تهیه کنید)

اگر هیچ چیزی نمی‌تواند ویروس‌ها را به طور کامل از بین ببرد – یا اگر بدافزار آنقدر به سیستم شما آسیب رسانده است که ویندوز هنوز هم پس از پاک سازی ویروس‌ها به درستی کار نمی‌کند – می‌توانید به سراغ ” nuclear option -گزینه هسته‌ای” بروید: رایانه را به حالت کارخانه برگردانید. همه فایل‌های شخصی را نگه دارید، اما هر برنامه نصب شده روی سیستم شما حذف خواهد شد و تنظیمات سیستم رایانه شما به حالت پیش فرض بازگردانده می‌شود.

در ویندوز ۸ و ۱۰، این کار خیلی ساده‌تر است – می‌توانید برای تنظیم مجدد ویندوز در تنظیمات پیش فرض کارخانه، از ویژگی “Reset This PC” استفاده کنید. شما می‌توانید دستورالعمل‌هایی را برای انجام این کار در اینجا پیدا کنید. اگر از رایانه‌ای با ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، احتمالاً، با فشردن یک کلید خاص در طی فرآیند بوت، پارتیشن بازیابی را برای شما فراهم می‌شود. برای یافتن کلید دقیق مورد نیاز، به کتابچه راهنمای رایانه خود مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید، با دانلود رسانه نصب ویندوز برای رایانه‌تان از مایکروسافت ، ویندوز را در رایانه خود مجدداً نصب کنید.

هشدار: فقط قبل از پاک کردن هارد دیسک خود و نصب مجدد ویندوز، مطمئن شوید که از فایل‌های مهم پشتیبان تهیه کرده‌اید!

اگر مجبور شده‌اید یک بار با بدافزارها نبرد کنید، سعی کنید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا این بار آخر باشد. یک برنامه آنتی ویروس خوب نصب کنید ، رایانه خود را به روز کنید و از اجرای نرم افزارهای بالقوه خطرناک خودداری کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید