آیا هیچ صدایی از لپ تاپ تان خارج نمی شود و نمی توانید دلیل این مشکل را بفهمید؟ در این مقاله نحوه رفع مشکل قطع صدای لپ تاپ توضیح داده شده است.

گاهی اوقات هیچ چیزی مانند شنیدن آهنگ دلخواهتان در حین کار با لپ تاپ، آرامش بخش نیست. اما اگر بلندگوهای لپ تاپ تان کار نکنند، دیگر نمی توانید در حین کار آهنگ گوش کنید.

در اینجا نحوه عیب یابی رایانه، در صورت که هیچ صدایی از آن خارج نمی گردد، آورده شده است. در حالی که بسیاری از این پیشنهادات پیش رو برای ویندوز ۱۰ هستند، فرایندهای مشابهی بدون توجه به سیستم عاملی که از آن استفاده می کنید، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

حجم صدای سیستم را بررسی کنید

رفع مشکل قطع صدای لپ تاپ

کاملا متوجه هستم که این کار خیلی واضح به نظر می رسد – اما خود من بشخصه چندین بار به طور تصادفی صدای سیستم را در ویندوز خاموش کرده ام. بر روی نماد بلندگو در گوشه پایین سمت راست نوار وظیفه ویندوز کلیک کنید و مطمئن شوید که حجم صدای سیستم شما روشن و روی صدای بلند است. (اگر به سیستم خود بلندگوی خارجی وصل کرده اید، مطمئن شوید که آنها نیز روشن هستند و صدای آنها بلند است). وقتی نوار لغزنده حجم صدای ویندوز را بکشید و رها کنید، صدای “دینگ” به گوش می رسد. اگر این صدا را نشنیدید، مشکل صدای سیستم در جای دیگری نهفته است.

اگر صدای دینگ را می شنوید، احتمالاً برنامه ای که می خواهید از آن استفاده کنید روی حالت “صدا خاموش” است. مطمئن شوید که پخش کننده موسیقی، پخش کننده ویدیو یا هر برنامه دیگری که از آن استفاده می کنید روی حالت “صدا روشن” بوده و حجم صدای آن بالا باشد. همین حالت در مورد YouTube و سایر دستگاه های پخش کننده مرورگر نیز پیش می آید – شاید آنها را به طور تصادفی بی صدا کرده باشید و متوجه این موضوع نباشید.

از هدفون استفاده کنید

رفع مشکل قطع صدای لپ تاپ

اگر با بلندگوهای داخلی لپ تاپ خود به مشکل بر خورده اید، برای رفع مشکل قطع صدای لپ تاپ به سیستم خود هدفون یا بلندگوی خارجی وصل نمایید. اگر صدا با این دستگاه ها شنیده شد، احتمالا بلندگوهای داخلی لپ تاپ مشکل سخت افزاری دارد. اگر یک جفت هدفون USB دستی دارید (مانند هدست USB  بازی)، می توانید آن را هم به لپ تاپ وصل کنید، چرا که هدفون می تواند درایور صوتی پیش فرض سیستم را دور بزند و نشان دهد که مشکل سیستم از کجاست.

دستگاه صوتی خود را تغییر دهید

شاید بلندگوهای سیستم شما خیلی خوب کار کنند، اما ویندوز به طور اشتباهی، صدا را به سمت دستگاه خروجی دیگری هدایت کند – این امر معمولاً در صورتی اتفاق می افتد که سیستم را به یک دستگاه صوتی USB وصل کرده باشید یا به یک مانیتور HDMI  خارجی متصل کرده باشید که بلندگو ندارد. برای رفع این مشکل، روی نماد بلندگو در نوار وظیفه ویندوز کلیک راست کرده و Sounds را برای ورود به تنظیمات صوتی انتخاب کنید.

در زیر زبانه Playback، دستگاه مورد نظر خود را پیدا کنید — اگر آن را مشاهده نکردید، کلیک راست کرده و Show Disabled Devices را بررسی کنید. سپس دستگاه خروجی را انتخاب کرده و بر روی دکمه Set Default کلیک کنید. اگر مطمئن نیستید از کدام یک از آنها می خواهید استفاده کنید، تا زمانی که صدایی نشنیده اید، تک تک دستگاه های موجود در لیست را امتحان کنید.

قابلیت های پیشرفته صوتی را غیرفعال کنید

 

اگر سیستم شما مشکل صوتی دارد، به توصیه مایکروسافت تمام قابلیت های پیشرفته صوتی­­ای را که ممکن است روشن باشد، غیرفعال کنید. از همان منوی Sound ، دستگاه صوتی مورد نظر خود را انتخاب کنید، روی Properties کلیک نمایید و گزینه هایی را که ظاهر شده اند را بررسی کنید.

مطمئن شوید که قالبهای پشتیبانی شده بررسی شده اند، همه قابلیت های پیشرفته صوتی غیرفعال شده باشد و Exclusive Mode در Advanced Tab تیک نخورده باشد. حتی سایر قابلیت های پیشرفته صدای فضایی (Spatial Sound) را نیز خاموش کنید. دوباره صدای سیستم را بررسی کنید و ببینید که آیا هیچ کدام از آن گزینه ها دلیل مشکل صوتی سیستم بوده است یا خیر.

درایورهای سیستم خود را نصب و یا به روز رسانی کنید

رفع مشکل قطع صدای لپ تاپ

اگر یک قطعه سخت افزاری کامپیوتر کار نمی کند، برای رفع مشکل قطع صدای لپ تاپ درایورها را بررسی کنید. روی گزینه Start menu کلیک کرده و ” device manager” را تایپ کنید، وقتی گزینه مورد نظر ظاهر شد،Enter  را فشار دهید. به کنترل کننده های صدا، فیلم و بازی بروید و منو را باز دهید تا تمام دستگاههای خروجی صوتی ممکن در رایانه شما نشان داده شود.

اگر کنار هر یک از اینها علامت تعجب زرد رنگ وجود داشت، بدین معناست که احتمالا باید درایور آن دستگاه را از وب سایت سازنده یافته و نصب نمایید. اگر این کار در رفع مشکل موثر هم نباشد، نصب درایور به هر حال ارزش امتحان کردن دارد. همچنین می توانید درایور مورد نظر را حذف کنید: بر روی موردی که می خواهید از آن استفاده نمایید، کلیک راست کنید – لپ تاپ من از Realtek Audio  استفاده می کند – و Uninstall Device را انتخاب نمایید. ویندوز را مجددا راه اندازی کنید. ویندوز تلاش خواهد کرد تا مجدداً درایورهای کلی خود را نصب کند، که احتمالا این کار مشکل بلندگوها را برطرف خواهد کرد.

BIOS  سیستم خود را به روز رسانی کنید

مشکل صوتی

در موارد نادر، ناسازگاری سخت افزاری، به روزرسانی نرم افزاری یا نصب مجدد ویندوز ممکن است منجر به قطع صدای لپ تاپ شما شود و احتمالا نیاز به تنظیم BIOS  سیستم خود خواهید داشت. رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید و وارد منوی تنظیم BIOS / UEFI  شوید، معمولاً با فشار دادن Delete،F2  یا کلید دیگری در هنگام راه اندازی سیستم، به این قسمت وارد خواهید شد.

مرتبط : نیازهای سخت افزاری ویندوز ۱۰

ابتدا مطمئن شوید که کارت صوتی سیستم در BIOS فعال است، چرا که ممکن است در بعضی از شرایط غیرفعال شده باشد. اگر کارت صوتی فعال بود، نسخه BIOS یا UEFI که از آن استفاده می کنید را بررسی نمایید و آن را با آخرین نسخه در وب سایت سازنده لپ تاپ خود مقایسه کنید. اگر سازنده لپ تاپ شما اخیراً نسخه جدیدی را منتشر کرده است، به روزرسانی آن ممکن است مفید باشد. فقط حتماً دستورالعمل به روز رسانی را بخوانید و با دقت پیش بروید، چرا که اگر به روزرسانی BIOS نیز به صورت نادرست انجام شود، می تواند منجر به خرابی بعضی موارد خاص گردد.

بلندگوها را تعمیر کنید

مشکل صوتی

اگر مشکل صدای لپ تاپ شما به نظر یک مشکل نرم افزاری نمی آید، احتمال این وجود دارد که بلندگوها خراب باشند یا کابل درون سیستم شما شل شده باشد. اگر می توانید راهنمای تعمیر رایانه خود را پیدا کنید، آن را مطالعه نموده و به طور کامل همه چیز را بررسی نمایید یا اینکه می توانید با متخصص کامپیوتر تماس بگیرید.

در صورت داشتن گارانتی، می توانید سیستم خود را برای تعمیر به شرکت سازنده ارسال نمایید یا یک فروشگاه محلی (یا مایکروسافت استور) پیدا کنید که بتواند مشکل سیستم شما را تشخیص دهد.

pcmag

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید