Chrome 85 در تاریخ ۲۵ آگوست ۲۰۲۰ پدیدار شد. جدیدترین نسخه Chrome نوید سرعت بارگیری بیشتر در رایانه را داده است که برای RAM تلفن‌های Android نیز مزایایی به همراه دارد.

این مطلب را مطالعه فرمایید تا متوجه مزایای این نسخه جدید شوید؛ معمولا Chrome به طور خودکار خود را به‌روزرسانی می‌کند.

سرعت بارگیری صفحات ۱۰% بیشتر می‌شود

گوگل در حال تبلیغ ویژگی جدید ” Profile Guided Optimization”  (بهینه‌سازی مجموعه تنظیمات)  است که هنگام گردآوری منبع Google Chrome از آن استفاده شده است. به طور خلاصه، طبق اعلام گوگل: این بدان معناست که “معمولی‌ترین کارها اولویت‌بندی می‌شوند و سریعتر انجام می‌شوند.”

این ویژگی در ویندوزها و مک در حال اجرا است و گوگل نوید بهبود عملکرد مرورگر را داده است. گوگل در وبلاگ Chromium اینگونه اعلام کرد:  “آزمایش‌های مکرر ما  نشان داده‌اند که سرعت بارگیری صفحات تا ۱۰٪ بیشتر می‌شود و حتی اگر CPU شما بسیاری از زبانه ها یا برنامه ها را اجرا کند، سرعتش بهبود خواهد یافت.”

برگه‌ها در پس زمینه به منظور ذخیره پردازنده

این ویژگی در نسخه‌ی بتا Chrome 85  فعال شده است، اما ظاهرا قبل از انتشار، به توسعه بیشتری نیاز دارد. گوگل می‌گوید این بخشی از قابلیت نسخه‌ی بتای Chrome 85 شده است. بسیاری از زبانه‌های باز گاهی برای بهره‌وری لازم هستند، اما به عملکرد دستگاه شما کمک زیادی نمی‌کنند. در مروگر Chrome 85 زبانه‌ها در پس‌زمینه باز می‌شوند، بنابراین CPU شما را مصرف نمی‌کنند.

زبانه‌های پس‌زمینه در Chrome 85 پس از پنج دقیقه از غیرفعال شدنشان، حداکثر ۱ درصد از پردازنده استفاده می‌کند. زبانه‌ها فقط یک بار در دقیقه مجاز به “بیدار شدن” هستند. این اولین بار نیست که Chrome ویژگی‌هایی را برای محدود کردن استفاده پردازنده از زبانه‌ها ارائه می‌دهد.

 

اکنون کروم برای اندروید زیر ۶۴ بیتی است

در نهایت کروم ۸۵ برای اندروید، به ۶۴ بیتی تغییر می‌کند. سالیان سال است که این تغییر اتفاق افتاده، زیرا که اندروید از برنامه‌های ۶۴ بیتی به مدت شش سال پشتیبانی کرده ‌است. این تغییر به نسخه ۶۴ بیتی کروم اجازه می‌دهد که از RAM موجود در تلفن‌های همراه بهتر استفاده کند. ممکن است نسخه ۶۴ بیتی سریعتر باشد. در حال حاضر، کروم ۶۴ بیتی فقط برای اندروید ۱۰ موجود خواهد بود.

 

به زودی به صورت پیش فرض آدرس‌های اینترنتی مخفی می‌شوند

ویژگی‌های جدید مرورگر Chrome 85

مدت هاست که Google سعی دارد URL‌های کامل را در نوار آدرس Chrome پنهان کند. اگر همین حالا این مطلب را در Chrome می‌خوانید، https://www را قبل از آدرس سایت نمی‌بینید، مگر اینکه روی نوار آدرس ضربه بزنید یا کلیک کنید. هر دو پرچم مسیر کامل URL را پنهان می‌کنند. بنابراین، به جای دیدن “howtogeek.com/686555/whats-new-in-chrome-85-available-totay/” فقط “howtogeek.com” را مشاهده می‌کنید. اولین مسدود‌کننده مسیر کامل را پنهان می‌کند تا زمانی که بر روی نوار آدرس کلیک کنید، در حالی که دومین مسدود کننده مسیر کامل را تا زمانی که با صفحه تعامل داشته باشید پنهان می‌کند.

اگر می‌خواهید این علامت‌های مشخصه در کروم ۸۵ را امتحان کنید، می‌توانید آن‌ها را در صفحه Chrome’s flags فعال کنید؛ فقط موارد زیر را در نوار آدرس تایپ کنید (کپی یا جایگذاری کنید):

  • chrome://flags/#omnibox-ui-reveal-steady-state-url-path-query-and-ref-on-hover
  • chrome://flags/#omnibox-ui-hide-steady-url-path-query-and-ref-on-interaction

 

پشتیبانی داخلی از مرورگر Legacy

از سال ۲۰۱۳، افزونه‌ای تحت عنوان Legacy Browser Support (LBS) در فروشگاه وب Chrome موجود است. با کروم ۸۵، این قابلیت در حال حاضر ساخته شده ‌است. LBS برای مدیران IT طراحی شده است تا Microsoft Internet Explorer را در Chrome برای برنامه های قدیمی‌تر که برای آن مرورگر نوشته شده‌اند و همچنین سایت‌های اینترانت فراخوانی کنند. سرپرستان اکنون می‌توانند از LBS در Chrome 85 استفاده کنند (البته این افزونه تا Chrome 86 حذف نمی‌شود).

با کشیدن فایل در زبانه، دیگر باز نمی‌شود.

اگر قبلا سعی کرده‌اید فایلی را در box  کروم بارگذاری کرده و رها کنید، می‌دانید که اگر box  را گم کنید چه اتفاقی می افتد، آن فایل فورا در تب باز می‌شود و شما را از وب‌سایت دور می‌کند. Chrome 85 این ویژگی آزار دهنده را حذف می‌کند.

به طور پیش‌فرض، کروم ۸۵ فایل را در یک زبانه جدید، به جای صفحه فعلی باز می‌کند. این باید موارد حذف فرم یا پیشرفت کار را هنگامی که پرونده به طور تصادفی از بین می‌رود، به حداقل برساند. شما می‌توانید فایل‌های باز را در زبانه فعلی و با کشیدن آن‌ها به زبانه در بالای صفحه باز کنید.

 

بسیاری از موارد خوب توسعه دهنده

Chrome 85 تغییرات قابل مشهود زیادی ندارد، اما یک سری موارد خوب برای توسعه دهندگان وجود دارد. گوگل بسیاری از ویژگی‌های توسعه دهنده را در وبلاگ Chromium و Web Developer، به طور خلاصه تشریح کرده ‌است. در اینجا چند مورد از این موارد ذکر شده‌ است:

  • براگذاری جریان Fetch:صفحات وب ضمن تولید محتوا، می‌توانند شروع به ارسال داده کنند. این کار هم عملکرد و هم حافظه را بهبود می‌بخشد.
  • پشتیبانی ویندوز از getInstalledRelatedApps(): وب‌سایت‌ها می‌توانند تعیین کنند که آیا کسی برنامه بومی مربوطه خود را در ویندوز نصب کرده است.
  • درگاه ها: به یک صفحه وب اجازه می‌دهد تا صفحه وب دیگر را به عنوان صفحات ضمیمه برای هدایت یکپارچه نشان دهد.
  • میانبرهای برنامه: میانبرهای برنامه در Chrome 84 برای اندروید اضافه شده و اکنون در کامپیوترها نیز موجود است.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید