گوگل در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ مرورگر کروم ۸۸ خود را به بازار عرضه کرده است. نسخه جدید این مرورگر شامل تغییرات جالبی مانند برخورداری از یک تم تاریک بهبود یافته برای ویندوز ۱۰ است و  این مرورگر به تازگی تصمیم گرفته است که اعلان های مجوز کمتری نیز ارسال کند. در این مقاله نکات حائز اهمیت این مرورگر بیان شده است.

مرتبط : معرفی ۱۰ افزونه برتر و پرکاربرد گوگل کروم در سال ۲۰۱۹

پشتیبانی بهتر از تم تاریک در ویندوز ۱۰

مدتی است که مرورگر کروم که از تم تاریک سیستم عامل ویندوز ۱۰ پشتیبانی می کند، اما این پشتیبانی در نسخه کروم ۸۸ بهبود یافته است. در این نسخه تم تاریک در نوارهای پیمایشی، در بسیاری از صفحات داخلی کروم اعمال می شود. این تم تاریکSettings ، Bookmarks، History، New Tab Page و موارد دیگر را در بر می گیرد. البته این پشتیبانی از تم تاریک در وب سایت هایی که از تم های تاریک پشتیبانی نمی کنند، در دسترس قرار ندارد.

مرتبط : چگونه مصرف دیتای خود را در کروم کاهش دهیم؟

ویژگی FTP در این نسخه گوگل کروم وجود ندارد

با آمدن کروم ۸۸، مرورگر گوگل کروم دیگر از FTP URL پشتیبانی نمی کند – به عبارت دیگر از آدرس های ftp:// پشتیبانی نمی نماید.

پشتیبانی از FTP، یک ویژگی قدیمی (LEGACY) است که از اتصالات رمزگذاری شده به هیچ عنوان پشتیبانی نمی کند. یک هکر قادر به تغییر فایل هایی است که شما بارگیری می کنید، برخلاف HTTPS یا FTPS رمزگذاری شده که این امکان در مورد آن ها وجود ندارد. همانطور که مرورگر کروم و سایر مرورگرها همواره به سوی وب رمزگذاری شده در حال پیش روی هستند، حذف پروتکل های قدیمی مانند این مورد منطقی به نظر می رسد.

گوگل مدتی است که در حال حذف FTP از مروگر گوگل کروم است، اما با این وجود تا قبل از این نسخه FTP  روی کروم برخی از سیستم ها در دسترس بوده است – و یک پرچم (Flag) می توانست آن را فعال کند. داده های استفاده از گوگل نشان می داد که تعداد بسیار کمی از افراد از FTP استفاده می کردند. در حال حاضر، تمام پشتیبانی FTP غیرفعال شده است. اگر می خواهید از FTP استفاده کنید، به یک برنامه FTP جداگانه نیاز دارید.

مرتبط : چگونه دسترسی به برخی وبسایت ها را در گوگل کروم مسدود کنیم؟

عدم پشتیبانی از Mac OS X Yosemite

گوگل به طور رسمی در نسخه کرومر ۸۸ از Mac OS X 10.10 Yosemite پشتیبانی نمی کند. کاربران Mac برای استفاده از کروم ۸۸ به سیستم عامل X 10.11 El Capitan یا نسخه جدیدتر نیاز دارند. البته انتظار این مورد را داشتیم، زیرا خود اپل نیز از سال ۲۰۱۷ از Yosemite پشتیبانی نمی کند.

مرتبط : نحوه باز کردن حالت ناشناس کروم با یک میانبر صفحه کلید

به دلایل خوبی افزونه قدیمی مرورگر کروم حذف شده است

با عرضه کروم ۸۵، گوگل با افزودن عملکردهایی به مرورگر کروم، پشتیبانی از افزونه لگسی مرورگر را حذف کرده است. کروم ۸۸ حتی یک قدم به جلو نیز بر داشته است و همه افزونه های نصب شده را غیرفعال کرده است.

LBS برای مدیران IT طراحی شده بود تا Microsoft Internet Explorer را در مرورگر کروم برای برنامه های قدیمی تر که برای مرورگر Internet Explorer و همچنین سایت های اینترانت نوشته شده اند فراخوانی کند. از آنجایی که اکنون در این مورد در خود مرورگر کروم تعبیه شده است، بودن این افزونه غیرضروری تلقی می شود.

مرتبط : بهترین پرچم‌های کروم برای دستیابی به جستجوی بهتر

ارسال درخواست های مجوز با روشی بهتر

مرورگر کروم ۸۸ در حال آزمایش بر روی روشی است که با روش بهتری درخواست های مجوز را ارسال کند. به جای باز شدن یک پنجره کوچک در بالای مرورگر که بخشی از محتوای وب سایت را می پوشاند، یک “تراشه” جدید در سمت چپ URL ظاهر می شود.

این تراشه ابتدا با متن کامل، مانند “از موقعیت مکانی شما استفاده شود؟” ظاهر می شود. اما بعد از چند ثانیه، به یک آیکون کوچک تبدیل می شود. با کلیک بر روی این تراشه که به شکل یک بیضی آبی رنگ به نظر می رسد، می توانید دستورالعمل مجوز را مشاهده کنید.

با فعال کردن پرچم مورد نظر در آدرس chrome://flags/#permission-chip، می توانید این “تراشه” های جدید مجوز را امتحان کنید.

مرتبط : نحوه ذخیره یک صفحه وب با فرمت PDF در گوگل کروم

آزمایش تم های روشن و تاریک برای سیستم عامل Chrome

مرورگر Chrome 88

گوگل در حال آزمایش و تست تم های روشن و تاریک تعریف شده تری برای کروم بوک های خود است. تم مورد نظر را می توان از منوی Quick Settings فعال نمود. تم ها بر روی Shelf، App Launcher و پنل Quick Settings اثر می گذارند. در حال حاضر تم ها به صورت صد در صد روی همه چیز تاثیر نمی گذارند.

اگر می خواهید این امر را در سیستم عامل Chrome امتحان کنید، می توانید پرچم آن را از مسیر chrome://flags/#dark-light-mode فعال کنید. پس از راه اندازی مجدد این برنامه، کلید فعال سازی تم در Quick Settings ظاهر می شود.

مرتبط : ۶ روش ریکاوری و بازیابی تاریخچه پاک شده مرورگر

ویژگی Tab Search در مرورگر کروم

مرورگر Chrome 88

نسخه کروم ۸۷ ویژگی مفید جستجو در یک زبانه (Tab Search) را به کروم بوک ها اضافه کرد، اما در سیستم عامل ویندوز، مک یا لینوکس در دسترس نبود. نسخه کروم ۸۸ این ویژگی را از طریق پرچم کروم (Chrome flag) به آن سیستم عامل ها آورده است.

وقتی که این ویژگی با استفاده از پرچم مختص آن فعال شد، یک پیکان باز شونده در نوار زبانه جلویی دریافت می کنید که هنگام انتخاب، همه زبانه های باز شما را نشان می دهد. سپس می توانید از نوار جستجوی یکپارچه برای یافتن زبانه مورد نظر خود استفاده کنید.

برای دریافت این ویژگی در مرورگر کروم ۸۸، پرچم Tab Search را از مسیر chrome://flags/#enable-tab-search فعال کنید.

مرتبط: امکانات جدید Chrome 87 که به تازگی منتشر شده است

ویژگی های مفید ارائه شده توسط توسعه دهنده

بسیاری از موارد جدیدی که در هر نسخه کروم عرضه می شود، از دیده همگان پنهان می ماند و نسخه کروم ۸۸ نیز از این قاعده مستثنی نیست. گوگل بسیاری از این تغییرات را در سایت توسعه دهنده خود و وبلاگ Chromium شرح داده است:

  • Digital Goods API: برنامه های وب منتشر شده در Google Play Store، اکنون می توانند مانند برنامه های بومی از صورت حساب Play Store استفاده کنند.
  • WebXR: AR Lighting Estimation: برای محتوای AR و VR در سیستم عامل اندروید، برآورد نوری می تواند به طبیعی تر شدن مدل ها و مانند این است که آن ها با محیط کاربر سازگاری بهتری پیدا می کنند.
  • Anchor target=_blank implies rel=noopener by Default: برای دفاع در برابر حملات ” tab-napping”، لنگرهایی که _blank را هدف قرار می دهند، به گونه ای رفتار می کنند که انگار rel روی noopener تنظیم شده است.
  • CSS aspect-ratio Property: این مورد این اجازه را می دهد تا به وضوح نسبت تناسبی برای هر المان مشخص شود تا رفتار مشابهی با المان جایگزین شده داشته باشد.
  • Origin Isolation: برنامه های وب می توانند در ازای قطع دسترسی به برخی از API ها، امنیت یک صفحه را افزایش دهند.

JavaScript Engine: مرورگر گوگل کروم ۸۸، نسخه ۸.۸ موتور جاوا اسکریپت V8 را در خود جای داده است.

مثل همیشه، کروم به صورت خودکار هر وقت که یک به روز رسانی در دسترس باشد، آن را نصب می کند. برای بررسی و نصب سریع به روزرسانی های موجود، روی menu > Help > About Google Chrome کلیک کنید.

مرتبط: ویژگی‌های جدید مرورگر Chrome 85 گوگل

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید