وای فای ۵G و ۵GHz هر دو برای اتصال های بی سیم مورد استفاده قرار می گیرند، اما هیچ شباهت دیگری به هم ندارند. هرکسی که درباره به “وای فای” ۵G  صحبت می کند، در واقع منظورش وای فای ۵ گیگاهرتز است که با استاندارد سلولی ۵G  متفاوت است.

۵G  استاندارد جدید سلولی است

استاندارد جدید سلولی

مرتبط : ارائه اینترنت (فایو جی) ۵G تا سال ۲۰۲۰

به زودی چیزهای جدید در مورد نسل۵G  خواهید شنید. این استاندارد سلولی تقریبا جایگزین نسل  ۴G LTE و ۳G شده است. ۵G  مخفف عبارت “نسل پنجم” است، زیرا این پنجمین نسل ایجاد شده از این استاندارد سلولی است.

۵G  به گونه‌ای طراحی شده است که بسیار سریع تر و دارای تأخیر کمتری نسبت به ۴G LTE باشد. اولین تلفن های هوشمند۵G  در سال ۲۰۱۹ شروع به تولید شدند و اپراتورهای تلفن همراه مانند AT&T ، T-Mobile ، Sprint و Verizon شبکه های ۵G تلفن همراه خود را راه اندازی کردند. تکنولوژی نسل پنجم یعنی۵G  با ارائه اینترنت سریع با پهنای باند بالا در اینترنت بی سیم، عرصه اینترنت را متحول کرده است.

در حالی که ۵G  یک استاندارد جدید و تازه است، اما هیچ ارتباطی با وای فای ندارد. ۵G برای اتصالات سلولی استفاده می شود. تلفن های هوشمند آینده ممکن است از ۵G و وای فای ۵ گیگاهرتزی پشتیبانی کنند، اما تلفن های هوشمند فعلی از ۴G LTE و وای فای ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می کنند.

مرتبط : خطرات فناوری نسل ۵G برای سلامتی انسان

۵GHz یکی از باندهای وای فای است

استاندارد جدید سلولی

وای فای دارای دو باند فرکانس است که می توانید از آن ها استفاده کنید: ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز. ۵ گیگاهرتز تازه و جدیدتر از ۲٫۴ گیگاهرتز می باشد. این باند با استاندارد Wi-Fi 802.11n  که ابتدا در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، مورد استفاده گسترده قرار گرفت و هنوز بخشی از استاندارد های مدرن وای فای مانند ۸۰۲٫۱۱ac  و Wi-Fi 6 محسوب می شود.

عملکرد وای فای ۵ گیگاهرتزی فوق العاده بوده و سرعتش نسبت به ۲٫۴ گیگاهرتزی بیشتر است. این باند کانال های غیر تداخل کننده (non-overlapping) بیشتری به شما ارائه می دهد. در نتیجه میزان شلوغی و انباشتگی آن بسیار کمتر بوده و از تداخل اطلاعات انتقالی جلوگیری می کند. این باند در مکان هایی که تراکم وای فای زیادی دارند، مانند ساختمان های آپارتمانی که هر واحد روتر و شبکه وای فای جداگانه خود را دارد، گزینه بسیار مناسبی است.

وای فای۲٫۴  گیگاهرتز با وجود سرعت کمترو تراکم زیاد، هنوز هم مزایایی دارد. امواج وای فای۲٫۴  گیگاهرتز محده‌ای بزرگتر از وای فای ۵ گیگاهرتز را پوشش می دهد و به دلیل داشتن امواج رادیویی طولانی تر، راحت تر از دیوارها عبور می کند. امواج رادیویی ۵ گیگاهرتزی اتصال را سریع تر ایجاد می کنند، اما نمی توانند محدوده زیادی را پوشش دهند.

اگر یک دستاه مودم یا روتر داشته باشید، احتمالاً یک روتر دو بانده است که از هر دو وای فای ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می کند.

بسیاری از مردم از اصطلاح ” ۵G Wi-Fi” برای  اشاره به وای فای ۵ گیگاهرتز استفاده می کنند که نادرست است. در واقع منظور آن ها از استفاده از این کلمه به معنی” ۵GHz Wi-Fi ” است.

چرا برخی از شبکه های وای فای ادعا می کنند که نسل ۵G هستند؟

5G و 5GHz

بعضی اوقات افراد از عباراتی هم چون “My Network” و “My Network – ۵G” برای اسم بردن از شبکه های خود استفاده می کنند. این مسئله تا قبل از آمدن نسل۵G  خیلی گیج کننده نبود، اما امروزه بسیاری از افراد این دو را با هم اشتباه می گیرند. در واقع زمانی که از عبارت “۵G” بکار می رود، منظور همان باندهای ۵ گیگاهرتزی می باشد.

دلیل این اتفاق این است که روترهایی که از وای فای ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می کنند، می توانند به چندین روش مختلف پیکربندی شوند. این روترها می توانند هر دو شبکه ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز را به طور همزمان داشته باشند. البته دستگاه های قدیمی فقط باند ۲٫۴ گیگاهرتز را پشتیبانی می کنند.

اگر اسم هر دو شبکه در روتریکسان باشد، مثلاً هر دو شبکه ۲٫۴ گیگاهرتزی و ۵ گیگاهرتزی شما با نام ” My Network ” نامگذاری شده باشد هر دستگاه تلفن هوشمند، لپ تاپ یا دستگاه دیگری برای اتصال خودکار بین شبکه ها جابه جا شده و نوع ۵ گیگاهرتز را انتخاب می کند و در صورت لزوم به شبکه ۲٫۴ گیگاهرتز متصل می شود. در واقعیت، بسیاری از دستگاه ها این کار را به درستی انجام نمی دهند و ممکن است فقط به شبکه ۲٫۴ گیگاهرتز متصل شوند و هنگام اتصال به شبکه ۵ گیگاهرتز دچار خطا و ارور باشند.

به همین دلیل است که مردم اغلب روترهای خود را با دو اسم شبکه وای فای جداگانه پیکربندی می کنند. برای مثال یکی از آن ها می تواند “My Network – ۲٫۴ GHz” و دیگری ” My Network – ۵ GHz” نامگذاری شود. هر دو توسط یک روتر میزبان هستند اما یکی ۲٫۴ گیگاهرتز و دیگری ۵ گیگاهرتز. سپس می توانید شبکه ای را که می خواهید انتخاب کرده و از طریق دستگاه های خود به آن وصل شوید. البته حتما لازم نیست از اسامی معنادار و مشخصی مانند مثال استفاده کنید.

چرا مردم از عبارت “۵G Wi-Fi” استفاده می کنند؟

۵G یک استاندارد و نسل بسیار جدید است. برخی از افراد زمانی که نسل  ۴G LTE و ۳G  استانداردهای سلولی غالب بودند، ازعبارت “۵G Wi-Fi” برای باند های ۵ گیگاهرتزی استفاده می کردند.

این اسم هیچ وقت طور رسمی استفاده نشده و مردم فقط از آن به عنوان یک مخفف استفاده می کردند. مثل این است که بسیاری از افراد iPod Touch  را “iTouch” می نامیدند. این اسم رسمی نیست، اما زمانی که شخصی از آن استفاده کند همه می دانند که آن شخص در مورد چه چیزی صحبت می کند.

حالا که ۵G در حال راه اندازی و استفاده در دستگاه ها است، عبارت “۵G Wi-Fi فقط گیج کننده و نامشخص است. هر زمان که این اصطلاح را کنار وای فای مشاهده کردید، احتمالاً منظور همان وای فای ۵ گیگاهرتزی می باشد.

با این حال در اغلب موارد”۵G”  به استاندارد سلولی جدید اشاره دارد و همان طور که نسل ۵G  گسترش می‌ یابد، افراد باید کمی دقیق‌تر باشند تا از هر گونه اشتباه جلوگیری شود.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید