مگابیت و مگابایت حروف مشابهی دارند، ولی با این وجود واحد های اندازه گیری متفاوتی هستند. شما در این مقاله می‌خوانید که تفاوت بین مگابیت و مگابایت چیست و این واحد ها چه چیزهایی را اندازه گیری می‌کنند و چه زمانی استفاده می‌شوند.

مگابیت در برابر مگابایت

اگر اخیرا طرحی را از ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) خریداری کرده اید، ممکن است متوجه شده باشید که این کمپانی سرعت بلند پهن خود را بر اساس مگا یا گیگابیت بر ثانیه ارتقا داده است، اما بیشتر طرح های موبایل یا اینترنت همراه حداکثر میزان استفاده شما را از نظر مگا یا گیگابایت اندازه گیری می‌کنند.

شاید شما تصور کنید که این دو یکسان هستند، اما بیت و بایت  دو یکای متمایز هستند که برای اندازه گیری چیزهای متفاوتی به کار میروند. هر بایت برابر است با ۸ بیت بنابراین ۸ بایت برابر با ۶۴ بیت و…

علاوه بر این، بیت و بایت اختصارهای متفاوتی دارند. برای خلاصه کردن بیت از حرف “b”, (Mb یا Mbit) ولی برای بایت از”B”, (MB)  استفاده می‌کنند. هنگام علامت گذاری این دو از نظر سرعت، مگابیت بر ثانیه، صورت (Mbps) اما مگابایت بر ثانیه، به صورت (MB/s)  مختصر می‌شود.

تبدیل کردن بیت به بایت

تفاوت بین مگابیت و مگابایت

برای بهتر نشان دادن تفاوت، بیایید از یک سناریو در دنیای واقعی استفاده کنیم. فرض می کنیم که شما اخیراً در یک اتصال باند پهن فیبر مشترک شده اید که حداکثر سرعت اینترنت آن ۴۰۰ مگابیت در ثانیه است، شما در حال دانلود کردن یک ویدئو ۸۰۰ مگابایتی هستید. بافرض اینکه اینترنت شما کاملا کار می کند و سرعت بالایی هم دارد، چقد طول می کشد تا فیلم شما دانلود شود؟

از آنجا که ۱ مگابایت برابر با ۸ مگابیت است، ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه را بر ۸ تقسیم می کنیم تا حداکثر سرعت بارگیری ۵۰ مگابایت بر ثانیه را بدست آوریم. بنابراین، بارگیری این ویدئو ۱۶ ثانیه طول می کشد.

اندازه گیری با بیت

بیت در درجه اول توسط ISP و برای اندازه گیری پهنای باند استفاده می شود. این اعداد به عنوان  “bits rates” معرفی می‌شوند.

بسیاری از مردم در تعجب هستند که چرا زمان دانلود یک فایل به ندرت با میزان بیت وعده داده شده اتصالات آن ها مطابقت دارد. این مشکل ناشی از تفاوت بین سرعت و باند پهن است.پهنای باند شبکه شما به حداکثر میزان داده ای که می تواند در مدت زمان مشخصی مانند ۱ ثانیه انتقال می دهد اشاره دارد.

از طرف دیگر، سرعت شبکه شما میزان واقعی انتقال داده از یک سرور آنلاین به دستگاه شما یا بالعکس است که این می تواند به طور قابل توجهی بین ارائه دهندگان، انواع اتصال و مکانها متفاوت باشد.

ممکن است سرعت بارگذاری اینترنت دو خانواده که هردو ارتباط گیگابایتی دارند اما در شهر های مختلف مستقر هستند متفاوت باشد. اگر چه سرعت اینترنت “poten tial” آنها یکسان باشد، اما در واقعیت بسیار متفاوتند.

استفاده از بایت

تفاوت بین مگابیت و مگابایت

انواع ذخیره سازی – از درایوهای solid-state، تا سرویس های ابری، مانند Dropbox- از نظر ظرفیت بایت ارجاع می شوند. پرونده های موجود در رایانه شما نیز با بایت اندازه گیری می شوند.

دلیل استفاده ما از بایت به جای بیت برای اندازه گیری فایل ها به اولین روزهای رشته کامپیوتر برمی گردد. هر بیت می‌تواند به ارزش یک یا صفر باشد. وقتی که باهم ترکیب شوند، یک بایت تولید می کنند که حداقل حافظه ای است که کامپیوتر میتواند بخواند و پردازش کند. سپس هر بایت می‌تواند با یک کاراکتر متن مطابقت داشته باشد.

از آن زمان، پرونده ها پیچیده تر شده و بایت ها به تنهایی به یک واحد اندازه گیری فوق العاده کوچک تبدیل شده اند. اکثر فایل های رایانه شما حداقل یک کیلوبایت یا ۱۰۲۴ بایت هستند.

مگا، گیگا، ترا، و دیگر موارد

هنگام اندازه گیری داده ها بر حسب بیت یا بایت، دانستن پیشوندهای واحد متداول زیر ضروری است:

  • ۱۰۲۴ کیلوبیات = ۱ مگابایت
  • ۱۰۲۴ مگابایت = ۱ گیگابایت
  • ۱۰۲۴گیگابایت = ۱ ترابایت

(این تبدیل ها درواقع شکل جفتی (دوتایی) سنتی است – طبق سیستم بین المللی واحد، یک مگابایت ۱۰۰۰ کیلوبایت، یک گیگابایت ۱۰۰۰ مگابایت وغیره. دستگاه ها و برنامه های نرم افزاری مختلف همیشه تعریف یکسانی ندارند.)

خیلی از سخت افزار ها تا ترابایت اندازه گیری می‌شوند در حالی که سرعت اتصال معمولا تا گیگابیت اندازه گیری می شود.

همچنین دانستن برخی تبدیل های سریع برای شماره های مورد استفاده ی طرح های اینترنتی بسیار مفید است، تبدیل های زیر چندین شکل مفید برای اندازه گیری حداکتر سرعت بارگیری بالقوه (نهانی) شما هستند:

  • ۲۵ مگابیت بر ثانیه = ۳.۱۲۵ مگابایت بر ثانیه
  • ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه = ۱۲.۵ مگابایت بر ثانیه
  • ۱ گیگابیت بر ثانیه = ۱۲۵ مگابایت بر ثانیه

به یاد داشته باشید که همیشه در مورد پهنای باند وعده داده شده توسط ISP ها احتیاط کنید. اگر شک دارید، آنلاین جستجو کنید تا بفهمید سزعت متوسط اینترنت در منطقه شما چقدر است.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید