اگر به تازگی شروع به استفاده از سیستم مک خود کرده اید و قصد دارید برخی از تنظیمات سیستم خود را تغییر دهید، حتما لازم است که معادل کنترل پنل سیستم های ویندوزی را در سیستم مک خود پیدا کنید. در سیستم مک، معادل کنترل پنل سیستم های ویندوزی، System Preferences نامیده می شود که در این مقاله به قابلیت ها و نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

System Preferences همان کنترل پنل سیستم مک است

در سیستم های ویندوزی گزینه های پیکربندی، “settings” نامیده می شوند، اما معمولاً در سیستم عامل مک این گزینه ها “preferences” نامیده می شوند. قبل از اینکه هر گونه تغییری در قسمت تنظیمات preferences سیستم خود ایجاد کنید، لازم است که برنامه System Preferences را راه اندازی نمایید.

در هر سیستم مک جدید، به طور پیش فرض می توانید System Preferences را در dock سیستم بیابید. این آیکون به شکل یک چرخ دهنده خاکستری رنگ است؛ برای راه اندازی System Preferences، یک بار روی آن کلیک کنید.

مرتبط : نحوه بررسی فضای خالی دیسک بر روی سیستم عامل مک

روش های دیگر برای راه اندازی System Preferences

اگر آیکون System Preferences در قسمت dock سیستم موجود نمی باشد، یا اینکه می خواهید از یک روش سریعتر برای راه اندازی آن استفاده کنید، می توانید بر روی نماد Apple موجود در بالا سمت راست صفحه نمایش کلیک کرده و سپس “System Preferences . . . ” را از لیست ظاهر شده انتخاب کنید.

همچنین می توانید با استفاده از Spotlight Search یا Launchpad به سرعت System Preferences را راه اندازی کنید. در هر دو حالت، “system preferences” را تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید تا تنظیمات سیستم راه اندازی شود. هر دو روش به اندازه همان روشی که در بالا به آن اشاره کردیم، سریع هستند.

مزتبط :‌ نحوه نمایش سریع دسک تاپ در سیستم مک

یک تور سریع در System Preferences

پس از باز کردن “System Preferences”، پنجره ای پر از آیکون های مختلف که در چهار قسمت تقسیم بندی شده اند را مشاهده می کنید.

کنترل پنل سیستم مک

در بالاترین قسمت، بخش Apple ID را مشاهده می نمایید. اگر از قبل به حساب Apple خود وارد شده باشید، با کلیک بر روی این قسمت می توانید اطلاعات حساب شخصی خود، تنظیمات iCloud، گزینه های پرداخت App Store و موارد دیگر را تغییر دهید.

در زیر این قسمت، بخشی قرار گرفته است که در درجه اول تنظیمات نرم افزاری سیستم عامل مک، از جمله تنظیمات ترجیحی شما برای قسمت Dock، پس زمینه دسک تاپ و اعلان های شما را کنترل می کند. این گزینه ها نحوه کار سیستم عامل را کنترل می کنند.

در قسمت بعدی، تنظیمات ترجیحی مربوط به سخت افزار مک شما که شامل ورودی و خروجی صوتی، ماوس یا صفحه لمسی ترک پد، بلوتوث و صفحه نمایش شما می شود، وجود دارد.

در آخر، در پایین ترین قسمت، برخی از آیکون های تنظیمات ترجیحی دیگر را مشاهده کنید که برنامه های شخص ثالث، مانند Adobe Flash را کنترل می نمایند. هر آیکون واقع شده در اینجا (در صورتی که آنها را مشاهده نمایید) توسط یک برنامه نصب شده است و به طور رسمی جزئی از سیستم عامل مک نمی باشد.

مرتبط :‌نحوه انتخاب میکروفون در سیستم مک

پیمایش در تنظیمات ترجیحی سیستم (System Preferences)

استفاده از System Preferences آسان است. فقط preference مورد نظر خود را که قصد تغییر آن را دارید، پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. شکل پنجره Preferences تغییر خواهد کرد و تنظیمات جدید ظاهر خواهند شد.

به طور کلی، با استفاده از دکمه های (جلو) Forward و (عقب) Back که در نوار ابزار بالای پنجره قرار گرفته اند، در System Preferences پیمایش کنید. همچنین می توانید بر روی دکمه Icons (شبکه ای که حاوی ۱۲ نقطه سیاه است) کلیک کرده تا لیست کامل آیکون های Preference را دوباره مشاهده کنید.

کنترل پنل سیستم مک

اگر نمی دانید که تنظیمات خاص مورد نظر شما در چه قسمتی قرار دارد، می توانید از نوار “Search” واقع شده در سمت راست بالای صفحه، برای جستجوی تنظیمات مورد نظر در System Preferences استفاده کنید.

فقط بر روی باکس “Search” کلیک کنید، کلمه یا عبارت مورد نظر را تایپ کنید و سپس نتایج پیشنهادی ظاهر خواهند شد.

کنترل پنل سیستم مک

روی نتیجه ای که بیشترین تطابق را با کلمه مورد نطر شما دارد، کلیک کنید. سپس مستقیماً به بخش تنظیمات مرتبط با آن منتقل خواهید شد.

حالا که می دانید کجا (و چگونه) می توان تنظیمات اساسی سیستم را تغییر داد، یک قدم در راستای تسلط بر سیستم مک خود گام برداشته اید!

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید