آیا به دنبال صفحه کلاسیک کنترل پنل در سیستم هستید؟ خوب، اگر به روزرسانی اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ را نصب کرده‌ باشید، دیگر نمی‌توانید پیدایش کنید زیرا که از بین رفته است. در این مقاله به علت این جابه‌جایی و نحوه استفاده از جایگزین کنترل پنل ویندوز ۱۰ می‌پردازیم.

مرتبط : کنترل پنل سیستم مک در کجاست؟

با System Page  در کنترل پنل خداحافظی کنید

نگران نباشید، در به‌روزرسانی اکتبر ۲۰۲۰، فقط یک صفحه از صفحه کنترل ناپدید شده است آن هم صفحه System page است که در این مسیر واقع شده است: System and Security > System

این صفحه اطلاعات مربوط به نسخه نصب شده ویندوز و همچنین جزئیات مربوط به کامپیوتر شخصی شما را نشان می‌دهد، از جمله CPU موجود در آن، RAM نصب شده و اینکه آیا از سیستم عامل ۶۴ بیتی استفاده می‌کنید و غیره.

همچنین لینک‌های مرتبط با دیگر ابزارهای مرتبط، از جمله Device Manager و تنظیمات بازیابی سیستم را فراهم می‌آورد.

پس از نصب Windows 10’s October 2020 Update، این صفحه دیگر از بین رفته است  اما ادامه مطلب را بخوانید.

کنترل پنل ویندوز 10

چرا مایکروسافت کنترل پنل سیستم را حذف کرد؟

مایکروسافت به تدریج ویژگی‌های کنترل پنل کلاسیک را به برنامه Settings انتقال می‌دهد. برنامه Settings اکنون دارای همان ویژگی‌های صفحه قدیمی کنترل پنل است.

این کار را خیلی به تدریج انجام می‌دهد. به خاطر داشته باشید، مایکروسافت این پروژه را با ویندوز ۸ آغاز کرد که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و برای چند سال قبل از آن در حال توسعه بود.

با گذشت یک دهه از پروژه “بیایید  کنترل پنل را جایگزین کنیم” (let’s replace the Control Panel) ، این شرکت هنوز بسیار کند پیشرفت می‌کند.

مرتبط : میانبرهای صفحه کلید برای استفاده از دسکتاپ مجازی در ویندوز ۱۰

به جای صفحه کنترل پنل از چه چیزی استفاده کنید

اگر به دنبال صفحه کنترل پنل هستید، نسخه جدید را در Settings پیدا خواهید کرد. به مسیر Settings> System> About بروید. همچنین می توانید منوی شروع خود را باز کرده، “About” را جستجو کرده و ابزار “About Your PC” را راه‌اندازی کنید.

هر زمان که یک برنامه بخواهد صفحه System را باز کند، ویندوز در عوض صفحه About را در برنامه Settings باز می کند. خودتان می‌توانید امتحان کنید: میانبر صفحه کلید Windows + Pause / Break را به کار بردید، اکنون صفحه About به جای صفحه کنترل پنل قدیمی باز می شود.

با اجرای دستور “control / name Microsoft.System” نیز صفحه About در تنظیمات باز می‌شود.

کنترل پنل ویندوز 10

این صفحه در Settings، کلیه اطلاعات مربوط به کنترل پنل قدیمی را دارد. از جمله مشخصات دستگاه (کامپیوتر شخصی) و جزئیات سیستم عامل ویندوز.

می توانید این متن را در برنامه‌های دیگر کپی کنید یا آن را با موس انتخاب کنید و برای کپی کردن همه از دکمه “کپی” استفاده کنید.

به پایین بروید و لینک مربوطه ابزارهایی مانند Device Manager، Remote Desktop settings، تنظیمات System Protection  و تنظیمات سیستم پیشرفته را ببینید، درست مانند لینک‌های سمت چپ پنجره System.

کنترل پنل ویندوز 10

ویندوز هنوز همه اطلاعات یکسان را در مکان متفاوتی نشان می‌دهد. اما چرا مایکروسافت این صفحه را از صفحه کنترل پنل حذف کرد، در حالی که صفحات دیگر Settings هنوز در بخش کنترل پنل نسخه‌برداری می‌شوند؟

این یک سوال خوب است، اما بسیاری از ابزارها در بخش کنترل پنل هنوز گزینه‌های مختلفی دارند که در برنامه Settings جدید یافت نمی‌شوند. در این حالت، مایکروسافت توانست یک صفحه از صفحه کنترل‌پنل را بدون از دست دادن ویژگی‌ها حذف کند.

مرتبط : نحوه باز کردن File Explorer با استفاده از خط فرمان در ویندوز ۱۰

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید