پردازنده‌های AMD Zen در حال حاضر در بین برنامه‌های چند رشته‌ای بهترین بهره‌وری و عملکرد را دارند. اکنون سازنده این تراشه به سلطه طولانی مدت اینتل در بازی‌های کامپیوتری،چشم دارد.

قبل از جمع کردن کامپیوتر شخصی، Zen 3 را در نظر بگیرید

AMD به شکل آرایش جدید Zen 3 به وجود آمده و در ۵ نوامبر عرضه می‌شود که شامل چهار پردازنده با قیمت مناسب است، به گفته این شرکت در زمینه بازی نسبت به اینتل عملکرد بهتری دارد.

آیا این بدان معناست که باید آن را بخرید؟ قطعا نه، اما پیشنهاد می‌کنیم جمع کردن کامپیوتر بازی جدید را به چند دلیل و تا بعد از بررسی Zen 3 ، به تعویق بیندازید. این دلایل عبارتند از:

Zen 3 از AMD

AMD چهار CPU Zen 3 زیر را معرفی کرده است:

  • Ryzen 5 5600X: 6 هسته‌ای، ۱۲ رشته، ۳.۷-۴.۶ گیگاهرتز (۲۹۹ دلار).
  • Ryzen 7 5800X: 8 هسته‌ای، ۱۶ رشته، ۳.۸-۴.۸ گیگاهرتز (۴۴۹ دلار).
  • Ryzen 9 5900X: 12 هسته‌ای، ۲۴ رشته، ۳.۷-۴.۸ گیگاهرتز (۵۴۹ دلار).
  • Ryzen 9 5950X: 16 هسته‌‌ای، ۳۲ رشته، ۳.۴-۴.۹ گیگاهرتز (۷۹۹ دلار).

بعدها ممکن است موارد بیشتری نیز وجود داشته باشد. یک Ryzen 5 5600 نیز شایعه شده است که جای تعجب هم ندارد. در نسخه‌های قبلی همیشه یک نسخه “X-less” وجود داشته است، از جمله Ryzen 5 1600 ، ۲۶۰۰ و ۳۶۰۰. مانند پردازنده‌های قبلی خود، پردازنده‌های Zen 3 گرافیک داخلی ندارند.

تراشه‌های جدید در گره پردازشی ۷ نانومتری قرار دارند، دقیقا مانند Zen 2. معمولا سه اصل برای بهسازی پردازنده وجود دارد:

  • تغییر در سبک ساخت و معماری: گاهی اوقات، طراحی بنیادی یک پردازنده باید مورد بررسی قرار گیرد.
  • بهبودها یا اصلاحات: بهینه‌سازی معماری برای ایجاد تراشه با عملکرد بالاتر.
  • تغییر گره فرآیند: بهبود فرآیند تولید و کاهش ترانزیستورها.

 

این بار، ما یک تغییر معماری داریم. به گفته AMD ،  Zen 3 نسبت به نسل قبلی ۱۹ درصد “تعدیل‌” (افزایش) دستورالعمل در هر چرخه (IPC) را فراهم می‌کند. این کار به بهبود عملکرد کمک می‌کند وپردازنده می‌تواند با دستورالعمل‌های بیشتری سر و کار داشته باشد.

با این وجود، ارتقا به Zen 3 که بیشترین سر و صدا را ایجاد کرده، مربوط به چیدمان هسته‌ها است. AMD در پردازنده‌های Zen خود از چیزی به نام “هسته پیچیده” (CCX) استفاده می‌کند. CCX قطعه کوچک سیلیکونی است که با هسته‌های Zen AMD و کش داخلی (حافظه) بارگیری می‌شود. سپس این CCXs می‌توانند با استفاده از یک “chiplet” جداگانه برای توابع ورودی / خروجی، با هم ترکیب شوند.

در Zen 2 ، CCX دارای چهار هسته با حافظه پنهان ۱۶ مگابایتی و کش L3 بود. اما در  Zen 3 ، CCX دارای هشت هسته با ۳۲ مگابایت L3 است. دو برابر شدن تعداد هسته‌ها، کمک می‌کند تا سریعتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در عین حال، یک مخزن حافظه نهان بزرگ‌تر برای هسته‌ها اختصاص داده شده که به معنی زمان پردازش سریع‌تر است، به خصوص برای بازی. مارک پاپمستر، مدیر ارشد فناوری در AMD، طی سخنرانی این شرکت توضیح داد که بازی‌ها اغلب از یک رشته “غالب” برای پردازش دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنند.

از آنجا که این رشته اکنون به حافظه پنهان بزرگتری دسترسی دارد، این امر به عملکرد بهتر آن کمک می‌کند.

مرتبط : چرا باید رم خود را اورکلاک کنید

سود AMD برابر ضرر اینتل

پردازنده‌های AMD پیشرفت چشمگیری در سری Zen داشته‌اند، اما این شرکت همیشه در زمینه بازی کوتاهی کرده است. این شکاف عملکردی گاهی بزرگ است، حتی زمانی که CPU اصلی ذن بیرون آمد.

در ذن ۲ و سری ۳۰۰۰، تفاوت در عملکرد بازی بیشتر به نظر می‌رسید. اینتل برای بازی در رده‌های بالاتر مناسب است، با این حال CPU Comet Lake-S Core i9 و ۱۰۹۰۰K را هم می‌توان شکست داد.

مشکل نوآوری‌های اینتل از سال ۲۰۱۵ به دلیل تکرار و تصحیح Skylake و روند ۱۴ نانومتری آن از سال ۲۰۱۴ به وجود آمده است. این منجر به برخی از دستاوردهای جامدو خوب و CPU های بهتر شده‌است، اما این نوع جهش فن‌آوری جدید (چیزی غیر از Skylake یا نوادگان آن) یا یک گره فرآیند جدید ایجاد نمی‌کند.

اینتل تلاش کرده است تا پردازنده‌های دسک‌تاپ را به یک گره پردازشی کوچکتر تبدیل کند که هنوز استانداردهای کیفیت خود را حفظ می‌کنند. برخلاف AMD، اینتل از طرح تراشه استفاده نمی‌کند. بلکه به دنبال یک رویکرد “یکپارچه” است، به این معنی که پردازنده مرکزی از یک قطعه سیلیکونی استفاده می‌کند. انجام  این کار بسیار دشوارتر است و بازده کمتری (سیلیکون قابل استفاده) نسبت به رویکرد AMD دارد.

با این حال، اگر ادعاهای AMD در مورد Zen 3  صحت داشته باشد، اینتل برای تشخیص مشکلات ساخت خود وقت زیادی را هدر داده است. برای رقابت، باید از ۱۴ نانومتر و Skylake دور شود و به نظر می‌رسد که شرکت در حال انجام این کار است.

اینتل اخیرا اعلام کرده است که پردازنده‌های دسک‌تاب جدید Rocket Lake-S خود در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ منتشر خواهد شد.

انتظار می‌رود Rocket Lake-S اولین پردازنده مرکزی دسکتاپ اینتل در سالهای گذشته باشد که مبتنی بر Skylake نیست و ظاهرا طراحی Willow Cove را انتخاب کرده است. با این حال، هنوز هم بر اساس فرآیند ۱۴ نانومتری است که اینتل بارها و بارها اصلاح انجام داده است.

Rocket Lake دارای ویژگی‌هایی خواهد بود و ما مشتاقانه منتظرش هستیم که پشتیبانی از PCIe 4.0 را نخستین بار برای دسکتاپ‌های اینتل به ارمغان می‌آورد. همچنین ما باید شاهد بهبود IPC و شایعه آن باشیم که سرعت‌سنج تقویت‌شده بالاتر از ۵ گیگاهرتز باقی خواهد ماند.

سوال این است که آیا Rocket Lake-S برای غلبه بر AMD’s Zen 3 کافی خواهد بود، با این فرض که مورد آخر مطابق با این روش باشد، اگر Rocket Lake-S کافی باشد، اینتل بر سر تاج بازی پیروز خواهد شد و AMD با Zen 4 (که در حال ساخت است) دوباره تلاش خواهد کرد.

با این حال، اینتل سوپرایز بزرگ دیگری را در سال ۲۰۲۱ به نام Alder Lake دارد. این CPU ها همچنین از معماری جدیدی استفاده می‌کنند و انتظار می‌رود از گره پردازشی ۱۰ نانومتری جدید استفاده کنند. این تغییرات منجر به بهبود عملکرد شده و باعث پیشرفت اینتل می‌شوند، یا اینکه ممکن است به یک اتلاف وقت گرانبها تبدیل شوند.

تا زمانی که این پردازنده‌ها وارد بازار نشوند، هیچ اطلاعاتی نداریم. چیزی که مهم است در ذهن داشته باشید این است که اینتل تعداد زیادی CPU های دسک‌تاپ را در خط تولید دارد. بنابراین، طبق ادعاهای AMD ممکن است اینتل برای مدت کوتاهی افت کند، اما مطمئنا از رده خارج نمی‌شود.

مرتبط : ۵ نکته ای که قبل از به روزرسانی RAM کامپیوتر خود باید به آن توجه کنید

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید