به احتمال زیاد سیستم شما نسخه برنامه های ۶۴ بیتی ویندوز را اجرا می کند. اما اگر به قسمت Task Manager نگاهی بیندازید، می بینید که بسیاری از برنامه های سیستم شما هنوز ۳۲ بیتی هستند. آیا این امر یک مشکل است؟

اکثر رایانه های مدرن، به خصوص آنهایی که از ویندوز ۷  به بعد را دارند، دارای نسخه ۶۴ بیتی ویندوز هستند. اگر اطلاعی ندارید که سیستم از چه ویندوزی استفاده می کند، بهتر است بررسی کنید و ببینید آیا ویندوز ۳۲ را اجرا می کند یا ویندوز ۶۴ بیتی.

تفاوت های زیادی بین نسخه های ۶۴ بیتی و ۳۲ بیتی ویندوز وجود دارد. پس اگر کامپیوتر و برنامه های شما از آن پشتیبانی می کنند حتما نسخه ۶۴ بیتی را اجرا کنید. حتی اگر برنامه‌ای که اجرا می کنید یک برنامه ۳۲ بیتی باشد، استفاده از یک سیستم عامل ۶۴ بیتی همچنان ایمن‌تر و قابل اعتمادتر می باشد.

اولین چیزی که باید بدانید این است که نسخه‌ های ۶۴ بیتی ویندوز می ‌توانند برنامه‌های ۳۲ بیتی را اجرا کنند، اما نسخه‌ های ۳۲ بیتی ویندوز نمی ‌توانند نرم‌ افزار های ۶۴ بیتی را اجرا کنند. البته تعداد بسیار کمی از سیستم ها وجود دارند که در آن نسخه ‌های ۳۲ بیتی ویندوز می ‌توانند برنامه‌ های ۱۶ بیتی قدیمی را اجرا کنند. اما برنامه‌ های ۱۶ بیتی بر روی نسخه ۶۴ بیتی ویندوز اجرا نخواهند شد. با این توضیحات بیایید بیشتر راجع به ویندوز ۶۴ بیتی صحبت کرده و ویژگی های آن را شرح دهیم.

چگونه بررسی کنیم کدام یک از برنامه ها ۳۲ بیتی هستند؟

با استفاده از Task Manager می توانید ببینید کدام یک از برنامه های شما ۶۴ بیتی و کدام یک ۳۲ بیتی هستند. برای باز کردن این قسمت روی نوار وظیفه راست کلیک کرده و سپس روی گزینه “Task Manager” کلیک کنید (یا Ctrl + Shift + Escape را فشار دهید).

در تب “پردازش (Processes)” ستون “نام (Name)” را بررسی کنید. اگر از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۸ یا ۱۰ استفاده می کنید، عبارت “(۳۲ بیتی)” را بعد از اسم هر برنامه ۳۲ بیتی مشاهده خواهید کرد. اگر از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۷ استفاده می کنید، عبارت به شکل ” *۳۲” نشان داده می شود. در تمامی نسخه ها هیچ متنی جلوی اسم برنامه های ۶۴ بیتی وجود ندارد.

برنامه های ۶۴ بیتی ویندوز

به علاوه ویندوز برنامه های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی را در مکان های مختلف ذخیره می کند. برنامه های ۳۲ بیتی معمولاً در پوشه  Program Files (x86) < C:ویندوز نصب می شوند، در حالی که برنامه های ۶۴ بیتی معمولاً در پوشه  Program Files < C:نصب می شوند.

این حالت ذخیره سازی بیشتر یک راهنما است و هیچ قانونی وجود ندارد که برنامه ها حتما طبق این پوشه بندی ذخیره شوند. به عنوان مثال سرویس گیرنده Steam یک برنامه ۳۲ بیتی بوده و به طور پیش فرض در پوشه  Program Files (x86) < C:به درستی نصب می شود. اما ، تمام بازی هایی که از طریق Steam نصب کنید به طور پیش فرض روی پوشه  Program Files < C: > Steam  نصب می شوند، حتی اگر ۶۴ بیتی باشند.

اگر دو پوشه برنامه Program مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که بیشتر برنامه ها در پوشه  Program Files (x86) < C:نصب شده‌اند. در نتیجه برنامه های ۳۲ بیتی هستند.

برنامه های ۶۴ بیتی ویندوز

آیا اجرای برنامه های ۳۲ بیتی در ویندوز ۶۴ بیتی مشکلی ایجاد می کند؟

در نگاه اول اینطور به نظر می رسد که اجرای برنامه های ۳۲ بیتی در یک محیط ۶۴ بیتی کار درستی نباشد. به علاوه برنامه های ۳۲ بیتی ساختار و معماری برنامه های ۶۴ بیتی را ندارند. اجرای نسخه ۶۴ بیتی برنامه ها یکسری ویژگی های امنیتی اضافی را به برنامه ها ارائه داده و احتمال مورد حمله قرار گرفتن آنها را کاهش می دهد. و اینکه برنامه های ۶۴ بیتی می توانند به طور مستقیم به حافظه بسیار بیشتری از ۴ گیگابایت دسترسی پیدا کنند.

با این وجود به احتمال زیاد اختلافاتی که گفتیم را در اجرای برنامه ها و دنیای واقعی به طور ملموس حس نخواهید کرد. به عنوان مثال با اجرای یک برنامه ۳۲ بیتی به هیچ نوع مشکل یا خطایی بر نخواهید خورد. در نسخه ۶۴ بیتی از ویندوز برنامه های ۳۲ بیتی تحت عنوان نام Windows 32-bit در لایه سازگاری (یک سیستم فرعی که برنامه های ۳۲ بیتی را اجرا می کند) ویندوز ۶۴ بیتی (WoW64) اجرا می شوند. با اینکاه برنامه های ۳۲ بیتی ویندوز شما همانند نسخه های ۳۲ بیتی ویندوز و در بعضی موارد حتی بهتر اجرا می شوند. بنابراین هیچ مشکلی برای اجرای این برنامه ها در سیستم عامل ۶۴ بیتی وجود ندارد.

حتی اگر هر برنامه‌ای که شما استفاده می ‌کنید ۳۲ بیتی باشد، باز هم سود خواهید برد. چون خود سیستم ‌عامل خود در حالت ۶۴ بیتی اجرا شده و بسیار امن‌تر است.

آیا برنامه های ۶۴ بیتی بهتر هستند؟

همانطور که گفتیم نسخه ۶۴ بیتی یک برنامه در صورت وجود مزیتی دارد. در نسخه ۶۴ بیتی ویندوز برنامه های ۳۲ بیتی فقط می توانند به ۴ گیگ حافظه دسترسی داشته باشند. در حالی که برنامه های ۶۴ بیتی به فضای بیشتری دسترسی دارند. همچنین اگر یک برنامه مورد حمله قرار بگیرد، ویژگی های امنیتی اضافی که برای برنامه های ۶۴ بیتی اعمال می شود مفید خواهند بود.

بسیاری از برنامه‌ ها هم نسخه ‌های ۳۲ بیتی و هم ۶۴ بیتی را عرضه می ‌کنند. کروم، فتوشاپ، آی تیونز و مایکروسافت تعداد کمی از محبوب‌ترین برنامه ‌های ویندوز بوده که به شکل ۶۴ بیتی در دسترس هستند. اغلب بازی‌ها هم ۶۴ بیتی هستند تا بتوانند از حافظه بیشتری استفاده کنند.

برنامه های ۶۴ بیتی ویندوز

البته بسیاری از برنامه ها نیز وجود دارد که نسخه ۶۴ بیتی آنها همچنان ارائه نشده است. با انی حال شما هنوز هم می توانید اکثر برنامه های ویندوز ۳۲ بیتی را با نسخه ۶۴ بیتی ویندوز اجرا کنید. حتی اگر توسعه دهندگان این برنامه ها نسخه های ۶۴ بیتی آنها را به روز نکرده باشند.

یک توسعه دهنده‌ای که بخواهد نسخه ۶۴ بیتی از برنامه خود را ارائه دهد، باید کارهای زیادی را بر عهده بگیرد. آنها باید مطمئن شوند که کد موجود کامپایل شده و به درستی نرم ‌افزار ۶۴ بیتی اجرا می‌ شود. به علاوه باید دو نسخه جداگانه از برنامه را فراهم و پشتیبانی کنند، زیرا افرادی که یک نسخه ۳۲ بیتی از ویندوز را اجرا می ‌کنند نمی‌ توانند از نسخه ۶۴ بیتی استفاده کنند.

نسخه دسکتاپ ویندوز برنامه Evernote

به هر حال در بسیاری از برنامه ‌ها مردم متوجه تفاوتی نمی‌ شوند. بیایذ نسخه دسکتاپ ویندوز برنامه Evernote  را بررسی کنیم. توسعه دهندگان این برنامه حتی اگر یک نسخه ۶۴ بیتی از Evernoteرا ارائه دهند، به احتمال زیاد کاربران متوجه تفاوتی نشوند. به علاوه نسخه ۳۲ بیتی برنامه می ‌تواند روی ویندوز ۶۴ بیتی به خوبی اجرا شود و هیچ مزیت قابل‌ توجهی در به روز کردن برنامه وجود ندارد.

به طور خلاصه اگر می توانید قطعا نسخه ۶۴ بیتی یک برنامه را استفاده کنید. اگر انتخابی نداشته و مجبور شدید از نسخه ۳۲ استفاده کنید، نگران چیزی نباشید.

دریافت برنامه های ۶۴ بیتی

نحوه دریافت برنامه های ۶۴ بیتی موجود براساس برنامه متفاوت است. گاهی موارد شما به صفحه دانلود یک برنامه مراجعه می‌ کنید. در این صفحه می توانید مشخص کنید که آیا از نسخه ۳۲ بیتی ویندوز استفاده می‌ کنید یا نسخه ۶۴ بیتی. پس از ان به طور خودکار شما به سمت نصب برنامه متناسب با ویندوز هدایت می شوید. آی تیونز اپل به این طریق عمل می ‌کند.

برنامه های ۶۴ بیتی ویندوز

در برخی موارد هم ممکن است شما یک برنامه را دانلود کنید که شامل هر دو نسخه ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی برنامه می باشد. زمانی که برنامه نصب را راه‌اندازی می‌ کنید، می توانید مشخص کنید که آیا از نسخه ۳۲ بیتی ویندوز استفاده می‌ کنید یا نسخه ۶۴ بیتی. سپس فایل مربوطه را نصب می‌ کنید. نسخه ویندوز فتوشاپ به این شکل نصب می شود. اگر احیانا در جایی دیدید که دو نسخه از یک برنامه به اسم های “۶۴-bit” و “x64” وجود دارد، نسخه ۶۴ بیتی (۶۴-bit) را دانلود و نصب کنید.

برنامه های ۶۴ بیتی ویندوز

در آخر مهم این است که برنامه های سیستم شما به خوبی کار کنند. تا جایی که توانستید نسخه ۶۴ بیتی برنامه ها را نصب کنید، اما اگر یک برنامه نسخه ۶۴ بیتی نداشت بدون هیچ تاملی نسخه ۳۲ بیتی آن را دانلود و استفاده کنید. در بسیاری از موارد تفاوت این دو نسخه را متوجه نخواهید شد.

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید