Caps Lock کلیدی است که با فشار دادن تصادفی آن حروف شما ناگهان بزرگ می شوند. آیا واقعا به وجود این کلید روی صفحه کلید احتیاج داریم؟ اگر احتیاجی به آن نداریم، پس چرا هنوز هم روی صفحه کلید ما وجود دارد؟ در این مقاله علت حضور این دکمه روی صفحه کلید بیان شده است.

همه این موارد از زمان ماشین تحریرها به یادگار مانده است

در گذشته بیشتر ماشین تحریرها فقط قادر به تولید حروف بزرگ بودند. در دهه ۱۸۷۰، رمینگتون (Remington) که یکی از تولیدکنندگان ماشین تحریر بوده است، راهی اقتصادی برای تایپ کردن حروف بزرگ و کوچک یافت. این کار با قرار دادن دو علامت یا دو حروف (مانند بزرگ و کوچک) بر روی هر نوار تایپ – قطعه فلزی که منجر به نقش بستن حروف روی کاغذ می شود- صورت می گرفت.

برای جابجایی بین دو این نماد، از کلید Shift استفاده می شد که به طور فیزیکی کل “ماشین نوار تایپ” را جابجا می کرد. استفاده از کلید Shift در اینجا، سبب جابجایی روبان توسط یک بخش دیگر شده و یک حرف دیگر اینگونه تولید می شد.

از آنجا که استفاده از کلید Shift به نیروی مکانیکی نسبتاً زیادی برای فشردن آن احتیاج داشت، نگه داشتن و فشار دادن آن به طور مستمر برای تایپ کردن با حروف بزرگ، کار بسیار خسته کننده ای بود. برای رفع این مشکل، دکمه Shift Lock اختراع شد. این کلید در اصل یک کلید قفل کننده تلقی می شد که مکانیسم تغییر مکان را در جای خود ثابت نگه می داشت. این کلید اغلب با کلمه “Lock (قفل)” نشان داده می شد.

کلید Shift Lock به کلید Caps Lock تبدیل شد

در ماشین تحریرها، کلید Shift Lock عملکرد هر کلید، از جمله کلید حروف مختلف (از حروف کوچک تا حروف بزرگ) و همچنین سایر کاراکترها (مانند اعداد و نمادها) را اصلاح کرد و تغییر داد.

از آنجا که در عصر رایانه، صفحه کلیدها دیگر به طور فیزیکی “نوارهای تایپ” را جابجا نکردند، قفل های صفحه کلید (keyboard locks) از تنوع زیادی برخوردار شدند. برخی از صفحه کلیدهای ترمینال و کامپیوتری، کلید Shift Lock را حفظ کردند و برخی دیگر از صفحه کلیدها از کلید جدیدی به نام “Caps Lock” استفاده کردند. این کلید فقط حروف کوچک را به حروف بزرگ تغییر داده و هیچ کلید دیگری را تحت تأثیر قرار نداد.

کلید Caps Lock

صفحه کلید LA36 DECWriter II.

بر اساس این مقاله ضد کپس لاک یا ضد کلید قفل حروف بزرگ (anti-Caps Lock) که توسط دانیل کالین جیمز نوشته شده است، به نظر می رسد اختراع اصلی کلید Caps Lock، به اختراع ثبت شده در سال ۱۹۶۸ مرتبط است که این اختراع در مورد صفحه کلید ترمینال الکترونیکی اختراع شده توسط Douglas A. Kerr در آزمایشگاه های بل می باشد.

جیمز با کر مصاحبه کرد و در این مصاحبه بیان نمود که دلیل اختراع کلید “Caps” این بوده است که منشی رئیس او از تایپ کاراکترهایی مانند @#$%” به جای تایپ اعداد در هنگام فعال بودن کلید Shift Lock، کلافه بوده است.

اما حق ثبت اختراعات همیشه به محصولات واقعی داده نمی شوند. اولین گزارشی که از یک کلید واقعی Caps Lock روی یک محصول تجاری وجود دارد، کیبورد ساخته شده در ترمینال/ ماشین ثبت مخابرات تلگرافی LA36 DECwriter II بود. در سال ۱۹۷۴ اعلام شد که این یک teletype بوده است و یک چاپگر رایانه ای در آن قرار داشت.

دفترچه راهنمایLA36 DECwriter II ، کلید Caps Lock (در صفحه ۱-۱) را به عنوان روشی برای کاهش مجموعه ۹۶ تایی کاراکترهای حروف بزرگ و کوچک به مجموعه ای از ۶۴ کاراکتر بزرگ توصیف می کند. در اصل، شما فقط می توانستید این کار را از طریق یک سوئیچ موجود بر روی برد مدار تنظیم کنید. این نشان می دهد که در آن زمان تولید همیشگی حروف بزرگ، ویژگی مطلوبی بوده است. این محبوبیت ممکن است به این دلیل باشد که غالب مردم به سبک تایپ حروف بزرگ teletype های خیلی قدیمی عادت داشتند.

با این حال ممکن است نمونه اولیه کلید Caps Lock هنوز کشف نشده باشد. هنوز مشخص نیست که DEC تحت تأثیر حق ثبت اختراع کر (که مشخص نیست همچین حق ثبت اختراعی حتما وجود داشته باشد) بوده است. ممکن است که Caps Lock DEC فقط به عنوان یک ویژگی سازگار برای تقلید از رفتار همه انواع Caps های قدیمی تر از teletypes ها ایجاد شده باشد.

کلید Caps Lock در عصر کامپیوتر

در دهه ۱۹۷۰ کامپیوتر خانگی اولیه مختلفی مانند Apple II و TRS-80 Model 1 از حروف کوچک پشتیبانی نمی کردند، بنابراین در این کامپیوترها نیازی به کلید Caps Lock نبود. با این حال، ترمینال های IBM که به شدت از طرح ماشین تحریر IBM Selectric وام گرفته شده بودند، اغلب شامل کلید Shift Lock بودند و بعداً از کلید Caps Lock بهره بردند.

هنگامی که IBM کامپیوتر رومیزی خود را در سال ۱۹۸۱ تولید کرد، کلید Caps Lock را در آن قرار داد، اما شرکت IBM این کلید را دقیقاً در سمت راست نوار فاصله (space bar) قرار داد که نسبتاً خارج از دسترس بود. در سمت چپ کلید A، به جای کلید Caps Lock، کلید Control قرار داشت. این نوع قرارگیری در صفحه کلیدهای ترمینال و صفحه کلیدهای teletype خیلی متداول بوده است.

کلید Caps Lock

Benj Edwards

در سال ۱۹۸۴، هنگامی که IBM طرح بندی صفحه کلید خود را به صفحه کلید ارتقا یافته به ۱۰۱ کلید مختلف (۱۰۱-key Extended Keyboard) (با نام مدل M) تبدیل کرد، کلید Caps Lock را در سمت چپ A قرار داد و برخی از افراد حتی تا به امروز نیز از این تغییر شاکی هستند.

اکنون که در مورد حق ثبت اختراع کر و DECWriter II اطلاع داریم، می بینیم که IBM در واقع فقط Caps Lock را به موقعیت اصلی خود بازگردانده است. متأسفانه، آن موقعیت قرار گیری کلیدCaps Lock در روی صفحه کلید، موقعیت مکانی ویژه ای محسوب می شود و غالبا افراد به طور اتفاقی Caps Lock را فشار می دهند و کلمات خود را با حروف بزرگ تایپ می کنند. همچنین تایپ رمز عبورهای حساس به کوچکی و بزرگی حروف را نیز مختل می کند.

همانطور که در ادامه می بینیم، دلایل زیادی برای قرارگیری کلید Caps Lock در کنار صفحه کلید وجود دارد.

مردم هنوز هم از کلید Caps Lock استفاده می کنند

در حالی که بسیاری از افراد از وجود کلید Caps Lock روی صفحه کلید شکایت می کنند، برخی دیگر هنوز هم از این کلید استفاده می کنند تا در وقت خود صرفه جویی کرده و برای تایپ حروف بزرگ زحمت کمتری بکشند. برخی از رایج ترین موارد استفاده از این کلید عبارتند از:

  • گزارش هدرها (header): این مورد بازگشتی به دوره ماشین تحریرها می باشد که فونت های مختلف در دسترس نبودند.
  • شماره سریال یا VIN: بسیاری از این ها فقط شامل حروف بزرگ هستند.
  • توافق نامه های حقوقی: وکلا از زمان ماشین تحریرها، از سبک تایپ حروف بزرگ در اسناد حقوقی استفاده می کرده اند تا اصطلاحات مهم را واضح تر جلوه دهند.
  • برای برچسب زدن عناصر در نقشه های معماری: معماران این کار را از زمان نامه های نوشته با دست انجام می دهند. امروزه، هنوز هم معماران در برنامه های CAD، از فونت های معماری که مانند خط دست نویس هستند، استفاده می کنند.

گذشته از این موارد پر کاربرد، مسئله سازگاری با گذشته نیز وجود دارد. به عنوان مثال، اگر یک ویژگی ای که در رایانه شخصی IBM مدل ۵۱۵۰ سال ۱۹۸۱ وجود داشته است، هنوز هم در یک برنامه legacy استفاده شود، احتمالاً این ویژگی هنوز هم وجود دارد.

نحوه تایپ کردن با حروف بزرگ بدون استفاده از کلید Caps Lock

اگر مرتباً در حالت حروف بزرگ تایپ می کنید، اما تمایلی به استفاده از کلید Caps Lock (یا اینکه این کلید گم شده یا شکسته است) ندارید، هنوز هم می توانید از این ویژگی استفاده کنید. اکثر برنامه های پردازش کلمه به شما این امکان را می دهند تا متن خود را به طور عادی تایپ کنید، متن را انتخاب کنید و سپس سبک حروف بزرگ را برای تمام کلمات انتخاب شده اعمال کنید. در اینجا نحوه انجام این کار در چند برنامه معمولی آورده شده است:

  • Microsoft Word: متنی را که می خواهید تمام حروف کلمات آن حروف بزرگ باشد را انتخاب کنید و سپس کلید های Control + Shift + A را در ویندوز یا Command + Shift + A را روی سیستم مک فشار دهید.
  • Google Docs: متنی را که می خواهید تمام حروف کلمات آن حروف بزرگ باشد را انتخاب کنید و سپس در نوار منو، Format > Text > Capitalization > UPPERCASE را انتخاب کنید.
  • Pages: متنی را که می خواهید تمام حروف کلمات آن حروف بزرگ باشد را انتخاب کنید و سپس در نوار منو Format > Font > Capitalization > All Caps را انتخاب کنید.

همچنین می توانید کلید Caps Lock را به کلید دیگری اختصاص دهید تا یک عملکرد دیگر (مانند کلید Control) انجام دهد یا از آن به عنوان یک کلید اصلاح کننده در ویندوز ۱۰ استفاده کنید یا اینکه این کلید را به طور کامل غیر فعال کنید.

در حالی که بسیاری از افراد ممکن است هرگز به این کلید احتیاج نداشته باشند، کلید Caps Lock بی فایده هم نمی باشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، بسیاری از افراد هنوز هم از این کلید در محل کار خود استفاده می کنند و با توجه به این توضیحات به احتمال زیاد این کلید تا چند دهه آینده همراه ما خواهد بود.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید