نام «جمعه سیاه» یا Black Friday برای اولین بار توسط افسران پلیس فیلادلفیا برای توصیف عجله خرید پس از عید شکرگزاری ابداع شد. این ربطی به کسب و کارهایی که در فصل خرید تعطیلات سود می کنند ندارد.
روز بعد از روز شکرگزاری در ایالات متحده به “جمعه سیاه” معروف شده است. خرده فروشان در سراسر کشور برای شروع فصل خرید تعطیلات، قیمت ها را کاهش می دهند. نام این روز وحشی مصرف گرایی از کجا آمده است؟
جمعه سیاه دیگر واقعاً یک روز نیست. خرده فروشان معاملات را برای پوشش کل ماه نوامبر گسترش داده اند – گاهی اوقات حتی طولانی تر. صرف نظر از این، “جمعه سیاه” هنوز هم نامی است که همه برای این زمان از سال استفاده می کنند.

دلیل نامگذاری بخاطر سود نیست

اگر از کسی بپرسید که نام «جمعه سیاه» از کجا آمده است، احتمال زیادی وجود دارد که داستانی را بشنوید که درست به نظر می رسد، اما در واقع درست نیست. این یک تصور غلط رایج است که نام “جمعه سیاه” بر اساس اصطلاحات مالی است.
وقتی یک کسب و کار با ضرر مالی کار می کند، “در قرمز” است. این به سادگی به این معنی است که آنها بیشتر از درآمدشان پول از دست می دهند. وقتی کسب و کار سودآوری بیشتری نسبت به خرج کردنشان دارد، «در سیاهی» هستند.
داستان از این قرار است که اکثر کسب و کارها در بیشتر ایام سال «قرمز» کار می کنند، اما فصل بزرگ خرید تعطیلات آنها را «در سیاه» قرار می دهد. از این رو، نام “جمعه سیاه”. خوب به نظر می رسد، اما این داستان واقعی نیست.

آیا همیشه فیلادلفیا تاریک و سیاه است؟

داستان اصلی “جمعه سیاه” در اوایل دهه ۱۹۶۰ در فیلادلفیا رخ می دهد. این اولین بار توسط افسران پلیس برای توصیف هرج و مرج ناشی از زمانی که جمعیت زیادی از مردم برای شروع خرید تعطیلات خود به شهر آمدند و در بازی فوتبال سالانه ارتش و نیروی دریایی به شهر آمدند، استفاده شد.
ازدحام زیاد باعث هجوم حوادث ترافیکی و دزدی از مغازه شد که به معنای شیفت های طولانی تر از حد معمول برای افسران پلیس بود. آنها شروع کردند به این روز به عنوان “جمعه سیاه” به معنای تحقیرآمیز. اگر تا به حال فکر کرده اید که «جمعه سیاه» شوم به نظر می رسد، درست می گویید.
خرده فروشان در فیلادلفیا سعی کردند چرخشی مثبت به آن بدهند و روز را “جمعه بزرگ” بنامند، اما “جمعه سیاه” ماندگار شد و در اواخر دهه ۱۹۸۰ در سراسر ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت. این زمانی بود که پس‌زمینه سود قرمز و سیاه آغاز شد.
شما آن را دارید! منشا “جمعه سیاه” در واقع به هرج و مرج فصل خرید تعطیلات مربوط می شود. خبر خوب این است که راه‌های زیادی برای جلوگیری از همه جنون‌ها و گرفتن معاملات عالی از آسایش خانه‌تان وجود دارد.

سایر مقالات ما را در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

برای اطلاع از قیمت لپ تاپ دل کلیک کنید

مانیتور دل | تبلت دل | لوازم جانبی دل

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید