اگر تا به حال متوجه شده اید که شارژر موبایل (آیفون یا گوشی اندرویدی) شما پس از استفاده از آن گرم یا داغ است، ممکن است تعجب کنید که چرا این اتفاق می افتد و آیا این موضوع جای نگرانی دارد. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

به طور معمول، وسایل الکترونیکی گرما تولید می کند

مقداری گرما در هر شارژر موبایل طبیعی است. شارژر موبایل شما برق متناوب از پریز را به برق DC برای تلفن شما تبدیل می کند و در این فرآیند گرما تولید می کند.

برای انجام تبدیل AC/DC، شارژر موبایل از یک قطعه الکتریکی به نام ترانسفورماتور استفاده می کند. ترانسفورماتورها به دلیل فرآیند منظم رسانش الکتریسیته و همچنین از طریق جریان های گردابی و سایر تلفات، گرما تولید می کنند که یکی از عوارض جانبی نحوه عملکرد ترانسفورماتورها است. به طور کلی، هر چه ترانسفورماتور جریان بیشتری بدهد، گرمای بیشتری تولید خواهد کرد.

به طور معمول، وسایل الکترونیکی گرما تولید می کند

در شرایط عادی، شارژر موبایل ممکن است در لمس کمی گرم احساس شود، و این مشکلی ندارد – همانطور که طراحی شده است کار می کند. اما اگر چیزی فراتر از گرم باشد، یا زمانی که قبلاً گرم نبوده است، ناگهان گرم باشد، ممکن است مشکل داشته باشید.

از چه دمایی بیشتر داغ محسوب می شود؟

اگر شارژر موبایل شما به حدی داغ است که در دست گرفتن یا لمس کردن آن ناراحت کننده است، این نشانه واضحی است که مشکلی وجود دارد. این ممکن است به دلیل نقص در داخل خود شارژر موبایل یا مشکل در اتصال بین شارژر موبایل و پریز باشد. شارژرهای معتبر و باکیفیت دارای مدار حفاظتی هستند که در صورت بروز مشکل، شارژر را به طور خودکار خاموش می کند. اما ممکن است این مدار خراب شود یا از شارژر بی کیفیت یا تقلبی استفاده کنید.

اگر شارژر شما به طور ناراحت کننده ای داغ است، آن را از پریز جدا کنید و به دنبال علائم قابل مشاهده کثیفی یا انسداد روی شاخک هایی باشید که به پریز برق متصل می شوند. همچنین، مطمئن شوید که درگاه شارژر موبایل شما تمیز است و پورت USB خود شارژر (اگر دارای آن است) را برای علائم کثیفی یا پرز بودن بررسی کنید.

هنگامی که پورت تمیز شد، دوباره امتحان کنید و اگر همچنان گرم شد، از کابل دیگری استفاده کنید تا ببینید آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. با این وجود، مواردی وجود دارد که نمی‌خواهید با استفاده از کابل‌های مختلف، شانسی را به دست آورید که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

چه زمانی یک شارژر داغ به خطر آتش سوزی تبدیل می شود؟

خطر آتش سوزی شارژر موبایل

اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده را در شارژر موبایل یا کابل شارژ خود مشاهده کردید، فوراً استفاده از شارژر یا کابل را قطع کرده و آن را تعویض کنید. اگر شارژر معیوب دارید، می توانید با پشتیبانی مشتری سازنده تماس بگیرید تا جایگزینی دریافت کنید.

  • علائم قابل مشاهده ذوب شدن در پلاستیک شارژر یا کابل شارژر.
  • بوی غیرمعمولی که از شارژر موبایل می آید، مانند بوی دود یا آب شدن پلاستیک.
  • علائم سوختگی (علامت سوختگی سیاه یا قهوه ای) روی شارژر، کابل یا خروجی که شارژر به آن وصل شده است.
  • مقدار ناگهانی گرما که جدید یا غیرعادی است.
  • شکستگی، ترک یا آسیب فیزیکی به کابل یا شارژر.

همچنین، به یاد داشته باشید که گوشی خود را دور از هر چیز قابل اشتعال یا قابل احتراق شارژ کنید. این برای هر شارژری صدق می کند، حتی شارژری که به خوبی کار می کند.

از شارژرهای با کیفیت و نام تجاری معتبر استفاده کنید

همانطور که در بالا به اختصار اشاره کردیم، یکی از دلایلی که ممکن است شارژر موبایل داغ داشته باشید، کیفیت پایین یا تقلبی بودن آن است. این قطعات با استانداردها و مقررات ایمنی که ما را ایمن نگه می دارد مطابقت ندارند.

در حال حاضر، این یک مسئله شناخته شده در صنعت است که فروشندگان آنلاین مانند Amazon.com و AliExpress بسیاری از محصولات الکترونیکی تقلبی و بالقوه خطرناک را می فروشند. این شامل شارژر موبایل بی سیم، سیمی و USB می شود. اگر شارژری خریداری کرده اید که کار نمی کند، به دنبال بازپرداخت وجه باشید و به خرید شارژر جدید مستقیماً از سازنده گوشی خود، مانند اپل یا سامسونگ فکر کنید.

HOW TO GEEK

سایر مقالات ما را در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

برای اطلاع از قیمت لپ تاپ دل کلیک کنید

مانیتور دل | تبلت دل | لوازم جانبی دل

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید