توصیه می‌کنیم از یک مدیر رمز عبور مانند ۱Password، LastPass یا Bitwarden استفاده کنید. اما مرورگرهای وب مدرن دارای مدیریت رمز عبور داخلی هستند، پس چرا مدیریت رمز دیگری را نصب کنید؟ دلایل زیادی برای دوری از ابزار داخلی مرورگر وب وجود دارد.

چرا به یک مدیر رمز عبور احتیاج دارید؟

استفاده از مدیر رمز عبور بسیار مهم است. بزرگ‌ترین خطر برای حساب‌های آنلاین شما استفاده مجدد از رمز عبور است. اگر بارها و بارها از یک رمز عبور استفاده می‌کنید، اختلال در یک وب‌سایت، ممکن است منجر شود که ایمیل و رمز عبور شما مورد خطر قرار گیرد. مهاجمان سعی خواهند کرد از این ایمیل و رمز عبور برای ورود به سایت‌های دیگر استفاده کنند. این ترفند ساده‌ای است که این روزها با آن حساب‌های کاربری را “هک” می‌کنند.

راه‌حل این مشکل، استفاده از کلمات عبور منحصربه‌فرد در هرجایی است. اما چه کسی می‌تواند صدها و یا حتی ده­ها رمز عبور پیچیده و سخت را به خاطر بسپارد؟ یک مدیر گذرواژه می‌تواند این رمزها را به‌جای شما حفظ کند. شما تنها باید رمز عبور اصلی مدیر رمز عبور خود را، که قفل امن شما را باز می‌کند، به یاد داشته باشید. مدیر رمز عبور شما می‌تواند به‌طور تصادفی رمزهای عبور قوی ایجاد کند، آن‌ها را برای شما به یاد آورد و شما را با آن رمز عبورها به وب‌سایت‌های مختلف وارد کند.

مدیر رمز عبور مرورگر وب

۱Password، LastPass، Bitwarden و Dashlane همگی مدیران رمز عبور قابل‌اعتماد و مستقل هستند. برنامه منبع باز KeePass نیز خوب است، اما ویژگی‌های همگام‌سازی داخلی را ندارد.

مرورگرهای وب در گذشته می‌توانستند رمزهای عبور شما را برای چندین سال به خاطر بسپارند، اما مدیران رمز عبور آن‌ها اکنون پیچیده‌تر شده‌اند. بااین‌وجود، ما توصیه می‌کنیم از مدیر رمز عبوری که در مرورگر وب شما قرار دارد، چه کروم باشد و یا فایرفاکس، safari یا Edge، استفاده نکنید و از یک مدیر رمز عبور اختصاصی به‌جای آن استفاده نمایید.

مدیر رمز عبور مرورگر وب نیز تا حدی خوبی قابل قبول است

مدیر رمز عبور مرورگر وب

استفاده از مدیر رمز عبور مرورگر وب، بهتر از این است که از هیچ مدیریت رمزی استفاده نکنید. بدون هیچ نرم‌افزار دیگری، مرورگر وب شما می‌تواند تمام رمزهای عبور شما را به خاطر بسپارد و آن‌ها را به‌طور ایمن بین دستگاه‌های شما همگام‌سازی کند. این رمزها را می‌توان به‌صورت رمزگذاری شده در فضای ابری نیز ذخیره کرد. می‌توانید از رمزهای عبور قوی و بسیار سخت و پیچیده استفاده کنید، زیرا نرم‌افزار شما به‌طور خودکار آن‌ها را به جای شما به یاد می‌آورد. این ویژگی، حساب‌های شما را ایمن نگه می‌دارد، زیرا نیازی به استفاده مجدد از گذرواژه‌ها ندارید.

حسابی که با آن همگام‌سازی شده است، مانند حساب گوگل شما در کروم یا Apple ID شما در Safari، می‌تواند با احراز هویت دومرحله‌ای محافظت شود تا از ورود افراد دیگر جلوگیری کند.

اما در اینجا مشکلاتی به وجود می‌آید. مدیران رمز ورود داخلی در مرورگرهای وب به‌اندازه مدیران رمز عبور شخص ثالث قدرتمند و مفید نیستند. مدیران رمز ورود داخلی مرورگرهای وب در حال پیشرفت هستند، اما هنوز به حد کافی به دلایل زیر خوب نیستند:

فراتر از یک مرورگر

مدیران رمز عبور شخص ثالث سازگار با چندین پلت فرم و سازگار با همه مرورگرها هستند. مدیران گذرواژه داخلی مرورگر محدود به آن مرورگر خاص هستند. فرض می‌کنیم که از گوگل کروم در رایانه شخصی خود یا Mac و از Safari در iPhone استفاده می‌کنید. اگر از یک مدیر رمز عبور شخص ثالث استفاده می‌کنید، می‌توانید کلمات عبور خود را در هر مرورگری در اختیار داشته باشید. اگر از یک مدیر رمز عبور داخلی مرورگر وب استفاده می‌کنید، نمی‌توانید مرورگرهای مختلف خود را با یکدیگر منطبق کنید.

فراتر از این، مدیران رمز عبور برنامه‌های کاربردی خوبی برای دسک تاپ و موبایل ارائه می‌دهند و دسترسی به رمزهای عبور، کلیدهای مجوز، کدهای Wi-Fi و هر چیز دیگری را که می‌خواهید در همه‌جا ذخیره کنید، آسان می‌کند.

ایجاد گذرواژه‌ها

مدیر رمز عبور مرورگر وب

مدیران گذرواژه شخص ثالث، فقط گذرواژه‌های موجود شما را به خاطر نمی‌آورند، بلکه آن‌ها می‌توانند هنگام ایجاد یک حساب کاربری یا تغییر گذرواژه‌های حساب موجود، گذرواژه‌های قوی جدیدی را ایجاد کنند.

برخی از مرورگرها اکنون در حال اضافه نمودن ویژگی “ایجادکننده رمز عبور داخلی” هستند، کروم و Safari اکنون این ویژگی را دارند، اما این مرورگرها لزوماً همه گزینه‌هایی که در برنامه‌های مدیران رمز عبور موجود است، مانند امکان کنترل طول رمز عبور و اینکه چه نوع کاراکترهایی در آن گذرواژه وجود داشته باشد، را ارائه نمی‌دهند.

به اشتراک‌گذاری راحت گذرواژه‌ها

مدیران گذرواژه از ویژگی‌های اشتراک‌گذاری آسان رمز عبور برخوردار هستند. آیا می‌خواهید رمز عبور Netflix خود را با اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارید؟ می‌توانید این کار را با یک مدیر گذرواژه با ویژگی اشتراک‌گذاری داخلی انجام دهید. همه به همان رمز ورود دسترسی خواهید یافت و اگر رمز را تغییر دهید، برای همه افراد دیگر تغییر خواهد کرد.

مرورگرها ویژگی اشتراک‌گذاری گذرواژه داخلی را ندارند. می‌توانید با یک پیام متنی یا ایمیل، رمز عبور را برای شخص دیگری ارسال کنید، که خیلی امن نیست. در صورت انجام چنین کاری، اگر مجبور باشید گذرواژه را تغییر دهید، به‌صورت خودکار رمز داده‌شده به شخص دیگر، به‌روزرسانی نمی‌شود. ویژگی‌های اشتراک گذرواژه راهی عالی برای اشتراک حساب‌های خانگی است.

هشدارهایی درباره خطرات رمز عبور

مدیران گذرواژه هشدارهای داخلی مانند LastPass’s Security Challenge و ۱Password’s WatchTower را دارند. آن‌ها رمزهای عبور ضعیف و قبلاً استفاده‌شده را به شما نشان می‌دهند و حتی به شما می‌گویند که گذرواژه‌ای که استفاده می‌کنید در یک پایگاه داده رمز عبور واردشده است. این حالت به شما کمک می‌کند تا در محافظت از حساب‌های دیجیتال خود به‌روز باشید. برای بررسی اینکه آیا رمز عبور شما به سرقت رفته یا نه، نیازی به سرویس جداگانه‌ای ندارید.

مرورگرهای وب به کم کم ویژگی‌هایی مانند این ویژگی‌ را اضافه می‌کنند، گوگل در مدیریت رمز عبور خود، کنترل‌کننده رمز عبور دارد. گوگل همچنین افزونه بررسی رمز عبور را برای کروم ارائه کرده است، که در داخل مرورگر ساخته می‌شود، اما این افزونه به‌اندازه ویژگی‌های مشابه موجود در برنامه مدیران رمز عبور قدرتمند نیست.

ذخیره‌سازی رمزها، فراتر از گذرواژه‌ها

مدیران گذرواژه به شما این امکان را می‌دهند تا چیزهایی بیشتر از رمزهای عبور خود را ذخیره کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید یادداشت‌های ایمن حاوی متنی مانند کد ورودی ساختمان و کلمه عبور Wi-Fi را ذخیره کنید. حتی می‌توانید پیوست­های پرونده را به مخزن ذخیره‌سازی خود اضافه کنید، که این حالت مکانی عالی برای ذخیره اسناد مالیاتی، کپی‌های اسکن شده گذرنامه و گواهینامه رانندگی و سایر اطلاعات حساس شما می­باشد.

برای ذخیره‌سازی پرونده‌هایی مانند این‌ها، می‌توانید خودتان فایل‌های بایگانی رمزگذاری شده را ایجاد کنید و آن‌ها را در یک سرویس ذخیره‌سازی ابری بارگذاری کنید. با استفاده از مخزن مدیر رمز عبور، این امر برای شما بسیار راحت‌تر می‌شود.

ذخیره‌سازی اطلاعات حساس در حین اشتراک‌گذاری این اطلاعات با دیگران نیز به‌خوبی کار می‌کند – می‌توانید انواع اطلاعات و اسناد حساس را ذخیره کنید و آن‌ها را با هر کس دیگری که نیاز به دسترسی به آن‌ها دارد به اشتراک بگذارید.

انتقال اطلاعات به راحتی صورت میگیرد

از این بابت که مدیران رمز عبور مرورگر وب کاراتر و قدرتمندتر می‌شوند، خرسندیم، اما آن‌ها هنوز نمی‌توانند با مدیران رمز عبور قدرتمندتر موجود رقابت می‌کنند.

اگر این نکات شما را متقاعد کرده است و در حال حاضر از مدیر رمز عبور مرورگر وب خود استفاده می‌کنید، نگران نباشید، می‌توانید از این به بعد از یک مدیر رمز عبور استفاده کنید و تمام نام­های کاربری و کلمه‌های عبور خود را از مدیر گذرواژه داخلی مرورگر وب خود به مدیر رمز عبور جدید وارد کنید. مدیر رمز عبوری که شما انتخاب می‌کنید شما را در روند واردکردن اطلاعات راهنمایی می‌کند.

آیا مدیران رمز عبور ایمن هستند؟

ذخیره‌سازی تمام گذرواژه‌هایتان در یک برنامه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. مگر قرار نبود شما این گذرواژه‌ها را به خاطر بسپارید؟ اما ما (و بسیاری دیگر از متخصصان) با دلیل می‌گوییم که این گزینه مطمئن‌تر از گزینه‌های جایگزین است. به همین دلیل است که باید به مدیران رمز عبور اعتماد کنید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید