وای فای ۶ نام استاندارد وای فای نسل بعدی است که سرعت آن از ac 802.11 نیز بیشتر خواهد بود. فرقی نمی‌کند از آن در مناطق پر ازدحام مانند استادیوم‌ها یا در منزل استفاده کنید، این استاندارد علاوه بر سرعت بیشتر، عملکرد بهتری خواهد داشت. وای فای ۶ در اواخر سال ۲۰۱۹ رسما وارد شد و سخت افزار مجهز به این تکنولوژِی در سال ۲۰۲۰ معرفی شد.

مرتبط : امنیت وای فای ( Wi-Fi ) خانه شما چقدر است؟

Wi-Fi اکنون شماره ورژن دارد

بله، اکنون وای فای شماره ورژن دارد! حتی نام‌های استاندارد گیج کننده قدیمی  وای فای مانند ” ac 802.11 ” به نام‌های کاربر پسند مانند “Wi-Fi 5” تغییر نام داده‌اند.

ورژن‌های وای فای به این صورت می‌باشد:

  • Wi-Fi 4 که n11 است و در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
  • Wi-Fi 5 که ac11 است و در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
  • Wi-Fi 6 ورژن جدیدی است که با نام ax11 نیز شناخته می‌شود و در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.

همچنین اتحادیه وای فای اعلام کرد که مایل است این عددگذاری‌ها در نرم‌افزارها هم پیاده شوند، بنابراین هنگام اتصال به تلفن هوشمند، تبلت یا لپ تاپ می‌توانید تشخیص دهید کدام شبکه وای فای جدیدتر و سریعتر است. در نتیجه ممکن است به زودی شماره‌های وای فای را در گوشی، تبلت یا لپ تاپ خود مشاهده کنید.

البته از آن‌جایی که نسخه‌های قدیمی‌تر وای فای مورد استفاده نیستند، به طور رسمی نام‌گذاری نشده‌اند، ولی اگر این اتفاق می‌افتاد نام‌گذاری آن‌ها به شکل زیر انجام می‌شد:

  • Wi-Fi 1 در واقع همان b11 بود که در سال ۱۹۹۹ عرضه شده است.
  • Wi-Fi 2در واقع همان a11 بود که در سال ۱۹۹۹ عرضه شده است.
  • Wi-Fi 3 در واقع همان g11 بود که در سال ۲۰۰۳ عرضه شده است.

مرتبط : نحوه قطع اتصال وسایل الکترونیکی کودکان از Wi-Fi

وای فایی سریع‌تر

طبق معمول  آخرین استاندارد وای فای انتقال داده را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد. اگر از یک روتر استفاده می‌کنید و فقط یک دستگاه به آن وصل است، سرعت انتقال داده‌هایتان با وای فای ۶ نسبت به وای فای ۵ تا %۴۰ بیشتر خواهد بود.

وای فای ۶ توانسته داده‌ها را به طور کارآمدی رمزنگاری کند و در نتیجه کارایی بالاتری دارد. عمدتا، داده‌های بیشتری در امواج رادیویی بسته بندی می‌شوند. به طور کلی بیشتر بسته‌ها در یک موج رادیویی قرار می‌گیرند. به مرور چیپ‌هایی که کار رمزنگاری و رمزگشایی این سیگنال‌ها را بر عهده دارند قدرتمندتر شده و می‌توانند کارهای بیشتری را انجام دهند.

این استاندارد جدید حتی می‌تواند سرعت شبکه‌های ۲.۴GHz را هم افزایش دهد. در حالی که صنعت برای کاهش تداخلات به جای شبکه از وای فای ۵۰GHz استفاده کرده است، وای فای ۲.۴GHz هنوز بهتر می‌تواند از اجسام جامد (نظیر دیوار) عبور کند. به همان اندازه که از تلفن‌های بی سیم قدیمی و مانیتورهای بی‌سیم قدیمی خیلی استفاده نمی‌شود، برای وای فای GHz 2.4تداخلی ایجاد نمی‌شود.

افزایش طول عمر باتری

همچنین یک ویژگی جدید به نام «target wake time» یا «TWT» در وای فای ۶ معرفی شده است که باعث می‌شود مصرف باتری در تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و هر دستگاه وای فای دیگری افزایش پیدا کند. زمانی که نقطه‌ی دسترسی با دستگاه شما (مثل تلفن هوشمند) صحبت می‌کند، می‌تواند به آن بگوید که دقیقا در چه زمانی باید رادیوی وای فای خود را خاموش کرده و در چه زمانی روشن کند تا بتواند سیگنال بعدی را دریافت کند. این کار باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شود، زیرا که رادیو وای فای می‌تواند زمان بیشتری را در حالت خاموشی بگذراند و این یعنی افزایش طول عمر باتری.

همچنین این ویژگی به دستگاههای “اینترنت اشیا” کم مصرف که از طریق وای فای متصل می‌شوند نیز کاربردی است.

عملکرد بهتر در مناطق شلوغ

اگر در جای شلوغی باشید که وای فای دستگاه‌های زیادی روشن باشد، معمولا عملکرد وای فای خود با مشکل مواجه خواهد شد. به عنوان مثال یک استادیوم، فرودگاه، هتل، فروشگاه یا حتی یک اداره‌ی شلوغ را تصور کنید که همه به وای فای وصل هستند، در چنین شرایطی معمولا وای فای به کندی عمل می‌کند.

وای فای ۶ یا ax 802.11از تکنولوژی‌های جدید زیادی استفاده کرده است تا در چنین شرایطی مفید باشد. طبق گفته اینتل، وای فای ۶ سرعت متوسط هر کاربر را “حداقل چهار برابر” در مناطق پر ازدحام با تعداد زیادی دستگاه متصل بهبود می بخشد.

این ویژگی فقط برای مناطق شلوغ نیست. حتی اگر در خانه باشید و دستگاه‌های زیادی به وای فای شما متصل باشند نیز این افزایش سرعت را احساس خواهید کرد.

وای فای ۶ چگونه در شلوغی کار می‌کند؟

وای فای 6

شاید دانستن جزئیات لازم نباشد و فقط برایتان کافی باشد که بدانید وای فای ۶ در شلوغی بهتر عمل می‌کند، ولی اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، ادامه‌ی این بخش را مطالعه کنید.

وای فای ۶  اکنون می‌تواند یک کانال وایرلس را به تعداد زیادی زیر کانال تقسیم کند. هر یک از این زیر کانال‌ها می‌توانند داده‌های در نظر گرفته شده برای دستگاه دیگری را حمل کنند. این امر از طریق تکنولوژی به نام Orthogonal Frequency Division Multiple Access یا OFDMA حاصل می‌شود. نقطه دسترسی وای فای که می‌تواند همزمان با دستگاه‌های بیشتری صحبت کند.

همچنین استاندارد جدید «riderless» به معنی (بدون سوار) MIMO یا افزایش ورودی و خروجی چندگانه را بهبود بخشیده است. این مساله نیاز به چندین آنتن دارد که کمک می‌کند نقطه‌ی دسترسی با چندین دستگاه به طور همزمان صبحت کند. با وای فای ۵، نقطه دسترسی می‌توانست همزمان با دستگاه‌های دیگر صحبت کند، اما این دستگاه‌ها نمی‌توانستند همزمان پاسخ دهند. وای فای ۶ دارای نسخه بهبودیافته چند کاربره یا MU-MIMO است که به دستگاه‌های وایرلس امکان می‌دهد همزمان باهم پاسخ دهند.

نقاط دسترسی بی‌سیمی نزدیک به هم ممکن است در یک کانال داده‌هایشان را ارسال کنند. در این حالت، رادیو منتظر می‌ماند و منتظر یک سیگنال واضح قبل از پاسخ دادن است. در وای فای ۶ نقاط دسترسی بی‌سیمی که در کنار یکدیگر قرار دارند می‌توانند به گونه‌ای تنظیم شوند که رنگ‌های « Basic Service Set یا BSS» آن‌ها با هم متفاوت باشد که این “رنگ” فقط یک عدد بین ۰ تا ۷ است. سپس این سیگنال را نادیده می‌گیرد و بدون انتظار ارسال می‌کند، بنابراین عملکرد در مناطق متراکم بهبود خواهد یافت که این تگنولوژی  “استفاده مجدد از فرکانس فضایی” یا (spatial frequency re-use) نامیده می‌شود. البته تنها برخی از مطالب جالب ذکر شدند، همچنین استاندارد جدید وای فای شامل پیشرفت‌های کوچکتر نیز می‌شود. به عنوان مثال وای فای ۶ شامل اصلاح نور بهتر است.

تهیه‌ی دستگاهی مجهز به Wi-Fi 6 و تایید شده

وقتی می‌خواهید دستگاه جدیدی بخرید که مجهز به این ورژن وای فای باشد، دیگر نیازی نیست که سعی کنید به یاد بیاورید ac 802.11 آخرین استاندارد بود یا ax  ۸۰۲.۱۱ زیرا که تولید کننده‌ی دستگاه می‌تواند بر روی آن بنویسد که از وای فای ۶ استفاده کرده است یا وای فای ۵.

همچنین شما در دستگاه‌هایی که تیم صادر کننده گواهی وای فای آن را تایید کرده اند، لوگو ” Wi-Fi 6 Certified ” را خواهید دید. البته پیش از این نیز برخی از دستگاه‌ها علامت «Wi-Fi Certified» را بر روی خود داشتند، ولی این علامت مشخص نمی‌کرد که از کدام نسخه‌ی وای فای استفاده می‌کردند.

Wi-Fi 6 چه زمانی عرضه خواهد شد؟

وای فای 6

برخی از روترها ممکن است “فناوری ax 802.11” را تبلیغ کنند، اما وای فای ۶ هنوز نهایی و عرضه نشده است و موجود نیست. همچنین هنوز هیچ دستگاه گیرنده‌ای از وای فای ۶ پشتیبانی نمی‌کند و در دسترس نیست.

اتحادیه وای فای در سال ۲۰۱۹ این استاندارد را نهایی کرد و سخت افزار مجهز به وای فای ۶ در اواخر سال ۲۰۱۹ و در سراسر سال ۲۰۲۰ منتشر شد. حتی لازم نیست زیاد به آن فکر کنید زیرا که در آینده، روترهای جدید، تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های دارای وای فای فقط با این فناوری ارائه می‌شوند.

مثل همیشه، فرستنده و گیرنده باید از جدیدترین نسل وای فای پشتیبانی کنند تا بتوانند از مزایای آن بهر‌مند شوند. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید عملکرد وای فای ۶ را در تلفن خود داشته باشید، به روتر بی سیم (نقطه دسترسی) و تلفن هوشمندی که از وای فای ۶ پشتیبانی کند نیز نیاز خواهید داشت. اگر می‌خواهید لپ‌تاپی که از وای فای ۵ پشتیبانی می‌کند را به وای فای ۶ متصل کنید، ارتباط آن دو بر اساس وای فای ۵ انجام خواهد شد، ولی همزمان می‌توانید از وای فای ۶ بین روتر و تلفن همراه خود استفاده کنید.

اکنون “Wi-Fi 6E” نیز وجود دارد که بیشتر از ۲.۴ گیگاهرتز یا ۵ گیگاهرتز و معمولاً بیش از ۶ گیگاهرتز سرعت دارند. سخت افزار Wi-Fi 6E پس از سخت افزار وای فای ۶  وارد خواهد شد.

مرتبط : آموزش مشاهده رمزهای عبور ذخیره شده Wi-Fi

اعداد ورژن بزرگ هستند اما اجباری نیستند.

وای فای 6

ما از شماره نسخه ها هیجان زده‌ایم. این یک تغییر ساده و آسان است که باید مدتها قبل انجام می‌شد. این باید درک نسخه‌های وای فای را برای افراد عادی بسیار آسان کند. از این گذشته، بسیاری از افراد با به روزرسانی روترهای خانگی خود می‌توانند سرعت وای فای بیشتری را تجربه کنند اما همه از این موضوع مطلع نیستند.

با این حال، اتحادیه وای فای شرکت‌ها را مجبور به استفاده از این شماره نسخه‌ها نکرده است، اگرچه آنها “را ترغیب می کند” که این شماره‌ها را قبول کنند. ممکن است برخی از تولید کنندگان این شماره‌گذاری را نادیده بگیرند و نسل جدید را تنها ax 802.11 بنامند. این مساله به طور کامل به شرکت‌های تولید کننده بستگی خواهد داشت و به احتمال زیاد بسیاری از شرکت‌ها برای تغییر نام ac 802.11 موجود به Wi-Fi 5 عجله نخواهند کرد.

ما امیدواریم که اکثر شرکت‌ها خیلی سریع با طرح جدید نامگذاری موافقت کنند.

مرتبط : آموزش دسترسی به تنظیمات روتر Wi-Fi

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید