همه ی برنامه های کامپیوتر هنگام کار، توسط رم پردازش می‌شوند. رم شما با سرعت مشخصی که توسط سازنده تعیین شده است کار می کند، اما در عرض چند دقیقه می‌توانید این سرعت را در BIOS افزایش دهید. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم : ” چرا باید رم خود را اورکلاک کنید ؟ ”

مرتبط : ۵ نکته ای که قبل از به روزرسانی RAM کامپیوتر خود باید به آن توجه کنید

اهمیت سرعت رم

هر برنامه ای که اجرا می کنید از طریق SSD یا هارد شما در رم بارگیری می شود(که سرعت نسبتا پایینی دارند)، مدتی در آنجا می‌ماند و زمانی که CPU(پردازنده) به آن احتیاج داشته باشد، قابل دسترسی است.

بهبود سرعت عملکرد رم می تواند به طور مستقیم عملکرد  پردازنده را در شرایط خاص بهبود بخشد، اگرچه وقتی پردازنده نتواند به راحتی حافظه بیشتری را با سرعت مورد نیاز پردازش کند بازده کمتری دارد. در کارهای روزمره، افزایش سرعت چند نانو ثانیه ای رم، ممکن است اهمیتی نداشته باشد، اما اگر واقعا با اعداد و پردازش آنها سروکار دارید هرگونه بهبود عملکرد کوچک می‌تواند برای شما مفید باشد.

هنگام بازی کردن سرعت رم می‌تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد. هر فریم ممکن است فقط چند میلی ثانیه برای پردازش داده های زیادی زمان داشته باشد، بنابراین اگر بازی ای که شما انجام می دهید به CPU محدود است (مانند CSGO)، رم سریعتر می تواند فریم ها را بهبود بخشد. نگاهی به این معیار از نظر فنی Linus:

چرا باید رم خود را اورکلاک کنید

وقتی پردازنده خیلی کار می‌کند، نرخ فریم متوسط با رم سریعتر، معمولا چند درصد افزایش میابد. سرعت رم در فریم ها حائز اهمیت است. به عنوان مثال، وقتی یک منطقه یا اشیای جدید را در یک بازی بارگیری می کنید، که باید در یک فریم اتفاق بیفتد، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد اگر می‌خواهید روی حافظه بارگیری شود. به این ریز گردشی گفته می شود و حتی اگر متوسط ​​فریم ریت بالا باشد، باعث می شود بازی ها به هم بریزند.

 

اورکلاک کردن رم ترسناک نیست

اورکلاک کردن رم به خطرناکی CPU یا GPU نیست. وقتی شما سی پی یو را اورکلاک می کنید باید دائم نگران این باشید که آیا خنک کننده های شما از پس خنک کردن کامپیوتر بر می‌آیند یا نه. CPU یا GPU اورکلاک شده می‌تواند خیلی پر جلوه تر از پردازنده فعال در تنظیمات موجود باشد.

البته با داشتن مموری به هیچ وجه گرمای زیادی تولید نمی کنند، بنابراین کاملا بی خطر هستند. حتی در اورکلاک های ناپایدار هم، بدترین اتفاقی که می افتد این است که هنگام آزمایش ثبات ارور دریافت می‌کنید. اگر این اورکلاک کردن روی لپ تاپ است، وقتی با شکست مواجه شد باید CMOS را پاک کنید (برای بازنشانی BIOS به تنظیمات پیش‌فرض).

 

سرعت، زمان و تأخیر CAS

سرعت رم معمولا با مگا هرتز اندازه گیری میشود که به اختصار به صورت “Mhz” مینویسند. مگاهرتز یک واحد اندازه گیری بر ساعت است (رم چند بار در ثانیه می‌تواند به حافظه‌ی خود دسترسی داشته باشد) و سی پی یو نیز با همین واحد اندازه گیری میشود. سرعت پیش فرض برای DDR4 (جدید ترین نوع حافظه) معمولا ۲۱۳۳ یا ۲۴۰۰ مگاهرتز است. اگرچه این سرعت در واقع یک دروغ بازاریابی است؛ DDR مخفف “Double Data Rate” است، یعنی RAM برای هر چرخه ساعت دو بار خوانده و می نویسد پس رم درواقع ۱۲۰۰ مگاهرتز یا ۲۴۰۰ مگا تیک در ثانیه است.

البته بیشتر رم های DDR4 معمولا ۳۰۰۰ مگاهرتز، ۳۲۰۰ مگاهرتز یا بالاتر هستند که بخاطر XMP  “Extreme Memory Profile” است. XMP معمولا رم است که به سیستم می‌گوید “سلام، من می دانم که DDR4 فقط قرار است تا حداکثر سرعت ۲۶۶۶ مگاهرتز را پشتیبانی کند، اما چرا من را به سرعت روی جعبه، اورکلاک نمی کنید؟ ” این یک اورکلاک از کارخانه است، که از قبل تنظیم شده، آزمایش شده و آماده کار است. XMP این کار را در سطح سخت افزاری با یک تراشه روی خود رم به نام تراشه تشخیص حضور سریال انجام می دهد، بنابراین فقط یک پروفایل XMP در هر تراشه وجود دارد:

 

چرا باید رم خود را اورکلاک کنید

هر کیت رم در واقع دارای سرعت های مختلفی است؛ سرعت پیش فرض از همان سیستم تشخیص حضور استفاده می کند و JEDEC نامیده می شود.هر چیزی بالاتر از سرعت پیش فرض JEDEC، اورکلاک است، به این معنی که XMP به سادگیِ یک نمایهٔ JEDEC  است که توسط کارخانه اورکلاک شده است.

چرا باید رم خود را اورکلاک کنید

زمان بندی رم و تأخیر CAS، اندازه گیری متفاوتی از سرعت هستند. این اندازه گیری ها، اندازه گیری تاخیر هستند(رم شما با چه سرعتی پاسخ میدهد).  Latency Cas اندازه گیری چرخه های زمانی مختلف بین ارسال دستور READ به حافظه و پاسخ گرفتن CPU است که معمولاً بعد از سرعت رم و به عنوان “CL” خوانده می شود، به عنوان مثال “۳۲۰۰ Mhz CL16”.

تاخیر CAS معمولا به سرعت رم وابسته است، سرعت بالاتر تاخیر بالاتر. اما تاخیر CAS تنها یکی از زمان بندی های متفاوتی است که باعث عملکرد رم می شود; بقیه آنها به طور کلی فقط به عنوان “زمان بندی رم” نامیده می شوند. هرچه زمان بندی کمتر و محکم تر باشد سرعت رم شما نیز سریعتر خواهد بود.اگر می خواهید در مورد معنای واقعی هر زمان بندی بیشتر بدانید، می توانید این راهنما را از Gamers Nexus بخوانید.

 

XMP همه ی کارها را برای شما انجام نمیدهد

ممکن است رم خود را از G.Skill ،Crucial یا Corsair خریداری کنید، اما این شرکت ها تراشه های حافظه DDR4 واقعی را که باعث ضعیف شدن رم شما می شود، نمی سازند.آنها این موارد را از ریخته گری های نیمه رسانا خریداری می کنند، یعنی تمام رم موجود در بازار فقط از چند مکان اصلی تأمین می شود: سامسونگ، میکرون و هاینکس.

علاوه بر این، کیت های پر زرق و برق حافظه که در تأخیرهای CAS پایین برای ۴۰۰۰+ مگاهرتز درجه بندی می شوند، همان حافظه “کند” هستند که نصف قیمت آن هستند. هر دوی آنها از تراشه های حافظه B-die DDR4 سامسونگ استفاده می کنند، به جز اینکه یکی از آنها دارای پخش کننده حرارت رنگی طلایی، چراغ های RGB و یک قسمت بالایی دارای روکش است. (بله این کیت واقعی است و می‌توانید آن‌را بخرید).

وقتی تراشه ها از کارخانه می آیند، در فرآیندی به نام binning تست می شوند. همه رم ها بهترین عملکرد را ندارند . بعضی از رم ها با تاخیر CAS کم در ۴۰۰۰+ مگاهرتز واقعاً خوب کار می کنند و برخی از رم ها نمی توانند بیش از ۳۰۰۰ مگاهرتز را اورکلاک کنند اینها لاتاری سیلیکونی نامیده میشوند و این همان چیزی است که کیت های سرعت بالا را گران می کند.

اما سرعت روی جعبه همیشه با پتانسیل واقعی رم شما مطابقت ندارد.سرعت XMP فقط نمره ای است که تضمین می کند حافظه در ۱۰۰٪ از زمان با سرعت نامی کار می کند و  بیشتر مربوط به بازاریابی و تقسیم بندی محصول است تا محدودیت رم. فعال کردن XMP آسانتر از اورکلاک کردن آن است.

 

XMP همچنین به چند زمان بندی خاص محدود میشود.

آنها “فقط زمان بندی اولیه (CL ،RCD ،RP ،RAS) را تنظیم می کنند “، و از آنجا که سیستم SPD مورد استفاده برای ذخیره پروفایل های XMP دارای مجموعه ای محدود از ورودی است، بقیه تصمیم گیری در اختیار مادربرد است، که همیشه درست ترین انتخاب را ندارد. در مورد من، تنظیمات “auto” مادربرد ASUS مقادیر بسیار عجیبی را برای برخی از زمان بندی ها تنظیم کرده است. کیت رم من تا زمانی که خودم زمانبندی ها را درست نکردم از کار با پروفایل XMP خارج از جعبه خودداری می کرد.

علاوه بر این، فرآیند binning کارخانه یک محدوده ولتاژ مشخص دارد که می خواهند در آن فعالیت کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است کیت رم خود را با ولتاژ ۱.۳۵ ولت بین کنند، در صورت عدم عبور، تست طولانی را انجام ندهند و آن را در “سطل میانی ۳۲۰۰ مگاهرتز” قرار دهند که بیشتر کیت های حافظه در آن قرار می گیرد. اما اگر با ولتاژ ۱.۳۷۵ با مموری کار کنید چه؟ ۱.۳۹۰ ولت چطور؟ هیچکدام هنوز به ولتاژهای ناامن DDR4 نزدیک نیستند و حتی فقط کمی ولتاژ اضافی می تواند به ساعت حافظهٔ بسیار بالاتر کمک کند.

 

نحوه اورکلاک کردن رم

سخت ترین قسمت اورکلاک رم این است که بفهمید از چه سرعتی و زمانی باید استفاده کنید زیرا BIOS بیش از ۳۰ تنظیمات جداگانه دارد تا بتوانید آنها را تغییر دهید.خوشبختانه، فقط چهار مورد از آنها زمان “اولیه” محسوب می شوند و می توانید آنها را با ابزاری به نام “Ryzen DRAM Calculator” محاسبه کنید. متناسب با سیستم های AMD است، اما همچنان برای کاربران اینتل کارایی خواهد داشت زیرا بیشتر مربوط به زمان حافظه است، نه پردازنده.

این ابزار را بارگیری کنید و سرعت و نوع رم خود را در آن وارد کنید (اگر سرعت و نوع رم خود را نمی دانید، شماره قسمت رم خود را در گوگل سرچ کنید تا آن را پیدا کنید). برای بارگیری مشخصات ریت کیت خود، دکمه بنفش “R – XMP” را فشار دهید و سپس “Calculate SAFE” یا “Calculate FAST” را برای مشاهده زمان بندی جدید خود فشار دهید.

با استفاده از دکمه “compare timings” می توانید این زمان بندی ها را با مشخصات رتبه بندی شده مقایسه کنید و متوجه خواهید شد که همه چیز در تنظیمات SAFE کمی سخت تر شده و تأخیر اولیه CAS در تنظیمات FAST کاهش می یابد. چه برای شما موفقیت آمیز باشد چه نباشد تنظیمات فست برای شما خوب عمل می‌کند زیرا همه اینها به کیت وارد شده از کارخانه بستگی دارد اما شما احتمالاً می توانید آن را در یک محدوده ولتاژ ایمن کار کنید.

شما باید یک عکس از این زمان سنجی ها را به دستگاه دیگری ارسال کنید زیرا باید اینها را در BIOS وارد کنید. پس از شروع کار، باید تأیید کنید که اورکلاک با استفاده از دستگاه تست حافظه داخلی ماشین حساب پایدار است. این روند کمی طولانی است، بنابراین می توانید راهنمای ما برای اورکلاک رم خود را بخوانید تا درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مرتبط : نحوه وارد شدن به BIOS در ویندوز ۱۰

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید