آپدیت نرم‌افزار ممکن است برایتان آزاردهنده باشد، جابه‌جایی یا حذف این آپدیت‌ها زمان‌بر است و حتی باعث از کار افتادن برنامه می‌شود.

با این حال، هر زمان که امکان پذیر باشد، ما به آپدیت نرم‌افزار را توصیه می‌کنیم زیرا که اینترنت مکان خطرناکی است.

 

آپدیت های امنیتی ۱۰۱

سیستم‌های عامل و برنامه‌های کاربردی که هر روز استفاده می‌کنید مطمئنا دارای نقص‌های امنیتی هستند. برنامه‌نویسی پروسه پیچیده‌ای است و این مشکلات نیز رایج هستند. در طی این پروسه آپدیت‌های امنیتی نیز ایجاد می‌شوند.

اگر به طور مرتب آپدیت‌ها را نصب کنید، (البته بیشتر برنامه‌های جدید این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهند) شما به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت خواهید کرد و از حمله اینترنتی، ایمن خواهید بود. اگر به‌روزرسانی‌ها را نصب نکنید، حمله‌های شناخته‌شده‌ای وجود دارد که ممکن است علیه شما مورد استفاده قرار گیرند. اگر از نسخه قدیمی و پشتیبانی نشده برنامه‌ای استفاده می‌کنید که به‌روزرسانی نشده است، مشکل‌ساز خواهد بود و شما باید برنامه را به نسخه جدید پشتیبانی شده ارتقا دهید.

به عبارت دیگر، اگر ورد ۲۰۰۰ را روی ویندوز XP اجرا ‌کنید، دچار مشکل می‌شوید. در طول سال‌ها نقص‌های  امنیتی شناخته‌ شده‌ای وجود دارند که می‌توانند علیه شما مورد استفاده قرار گیرد و حتی دانلود و باز کردن یک فایل DOC ممکن است خطرناک باشد.

 

واقعا چه خطری وجود دارد؟

نقص‌های امنیتی مختلفی وجود دارد، اما معمولا باگ‌ها اجازه می‌دهند فایل‌های به ظاهر قانونی، امنیت نرم‌افزار را به خطر بیاندازند. به عنوان مثال، یک تصویر JPEG یا فایل موسیقی MP3 ساخته شده، می‌تواند در یک برنامه از نقص شناخته شده برای اجرای بدافزار (malware) استفاده کند. یک مشکل در مرورگر وب می‌تواند به یک وب سایت مخرب اجازه دهد امنیت شما را دور زده و بدافزار نصب کند و یا اینکه مشکلی در سیستم عامل ممکن است باعث نفوذ کرم شود و سیستم شما را تسخیر کند.

یک مهاجم می‌تواند با دسترسی به کامپیوترتان بدافزار را نصب کند، یک حمله باج‌افزاری را اجرا کند که فایل‌های شما را گروگان نگه می‌دارد تا زمانی که پولی پرداخت کنید و یک keylogger روی سیستم شما قرار می‌دهد که گذرواژه و شماره کارت اعتباری شما را به مجرم می‌فرستد، یا داده‌های شخصی شما را ثبت می‌کند و از آن برای دزدی هویت استفاده می‌کند. یک RAT حتی می‌تواند در پس‌زمینه پنهان شود و از طریق وب‌کم  از شما عکس بگیرد.

شما با اطمینان از به روز بودن نرم افزارها، می‌توانید از خود محافظت کنید. برنامه‌هایتان را به‌روزرسانی کنید و مطمئن شوید با آپدیت‌های امنیتی پشتیبانی می‌شوند و در صورت امکان، آنها به صورت خودکار به‌روزرسانی‌ها را نصب می‌کنند.

 

آپدیت‌ها مخصوص مرورگرها و سیستم‌ عامل‌ها نیستند

آسیب‌پذیری مرورگرهای وب اجازه می‌دهد صفحات وب مخرب کنترل کامپیوتر شما را در دست بگیرند یا بدافزار نصب کنند. به همین ترتیب، حفره‌های امنیتی در سیستم‌های عامل، بسیار خطرناک هستند و اجازه می‌دهند که کرم و دیگر بدافزارها امنیت شما را دور بزنند. اما این مسئله فقط مربوط به مرورگرهای وب و سیستم‌های عامل نیست و برنامه‌های دیگر روی کامپیوتر شما نیز حفره‌های امنیتی دارند. برای مثال:

 • مایکروسافت آفیس

  دارای نقص امنیتی زیادی است و فقط محدود به Microsoft Outlook یا ماکرو نمی‌شود. نسخه قدیمی ورد ۲۰۰۰ ممکن است مناسب نیازهای شما باشد، اما دارای نقص امنیتی است که ممکن است مورد سو استفاده قرار گیرد؛ تنها با دانلود یک فایل مخرب DOC و باز کردن آن یا کپی یک تصویر در ورد، این برنامه آلوده شود. آفیس ۲۰۱۰ با به روزرسانی های امنیتی تا ۱۳ اکتبر ۲۰۲۰ پشتیبانی می‌شود. البته نسخه‌های قدیمی‌تر آسیب‌پذیر هستند.

 • ابزارهای بایگانی و باز کردن فایل‌ها

  مانند WinRAR ، ۷-Zip و WinZip دارای نقص امنیتی هستند. اگر یک آرشیو بدافزار را دانلود و باز کنید، می‌تواند بدافزار را روی کامپیوتر شما نصب کند. در نسخه‌های جدیدتر ابزار بایگانی، رفع مشکلات امنیتی فایل این مشکل را برطرف کرده است.

 • فتوشاپ

  فتوشاپ و سایر برنامه‌های تصویری دارای اشکالات امنیتی مختلفی هستند که در صورت باز کردن یک فایل تصویری مخرب، منجر به حمله بدافزار به سیستم شما می‌شود.

 • پخش کننده‌های رسانه‌ای

  مانند مدیا پلیر محبوب، آی تیونز اپل، و اسپاتی‌فای دارای مشکلاتی هستند و زمانی که شما یک فایل مخرب موسیقی یا ویدئویی را باز می‌کنید، کامپیوتر شما را تحت کنترل خود درمی‌آورند.

آپدیت نرم‌افزارها

اینها فقط چند نمونه هستند. اگر برنامه‌ای در سیستم شما وجود دارد که متصل به اینترنت است یا هر نوع فایل دانلود شده از اینترنت را باز می‌کند (حتی یک تصویر، متن، موسیقی، یا فایل ویدئویی)، به طور بالقوه در برابر نوعی از حمله آسیب‌پذیر است.

در صورت وجود آپدیت ، آنها را نصب کنید و از نسخه پشتیبانی شده نرم‌افزارها استفاده ‌کنید که آپدیت شده‌اند، برای مثال، از نسخه خیلی قدیمی مایکروسافت آفیس یا فتوشاپ استفاده نکنید، در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که نرم‌افزار شما در برابر هیچ حفره امنیتی شناخته‌شده‌ای آسیب‌پذیر نیست.

 

 

همیشه به جدیدترین ورژن‌ها نیازی ندارید

به‌روزرسانی‌ها ضروری هستند، اما ارتقا فوری نسخه‌های جدید همیشه مورد نیاز نیست. اگرچه توصیه می‌شود از نرم افزارهای قدیمی که به‌روزرسانی نمی‌شوند استفاده نکنید، اما بسیاری از شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان قبل از اینکه به نسخه بعدی ارتقا یابند، برای مدتی از نسخه‌های قدیمی نرم افزار پشتیبانی می‌کنند. به این موارد توجه کنید:

 • ویندوز ۸.۱ هنوز مورد استفاده است: اگرچه مایکروسافت از ویندوز ۷ و ویندوز XP پشتیبانی نمی‌کند، هنوز با به‌روزرسانی‌های امنیتی تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۳، از ویندوز ۸.۱ پشتیبانی می‌کند.
 • مایکروسافت آفیس سالها آپدیت می‌شود: شما مجبور نیستید هر بار برای Microsoft Office 365 هزینه پرداخت کنید یا آخرین نسخه Office را بخرید. به عنوان مثال اگر Office 2016 دارید، همچنان تا ۱۴ اکتبر ۲۰۲۴ با به روزرسانی‌های امنیتی پشتیبانی می‌شود.
 • macOS چند سال آپدیت می‌شود: اپل یک سیاست پشتیبانی کتبی رسمی ندارد، اما این شرکت به طور کلی از سه نسخه جدید macOS با به روزرسانی‌های امنیتی پشتیبانی می‌کند. بنابراین، اگر نسخه جدید macOSارائه شود، در صورت تمایل حدود دو سال وقت دارید همچنان با نسخه فعلی‌تان کار کنید.
 • مرورگر Firefox ESR به روزرسانی‌ها را برای مرورگر کندتر ارائه می‌دهد: اگر مرورگری می‌خواهید که کم‌تر تغییر کند، موزیلا یک “نسخه پشتیبانی گسترش‌یافته (ESR) ” فایرفاکس را ارایه می‌دهد. نسخه استاندارد فایرفاکس هر چهار هفته آپدیت اصلی می‌شود، اما نسخه ESR هر ۴۲ هفته آپدیت اصلی می‌شود. با این حال، موزیلا از به‌روزرسانی‌های امنیتی نسخه ESR پشتیبانی می‌کند.

موارد بالا با به‌روزرسانی‌های امنیتی پشتیبانی می‌شوند و این نکته مهمی است.

 

اما روش‌های دیگر …

البته روش‌های زیادی برا حفاظت کامپیوترتان وجود دارد و اگر شما یک کامپیوتر شخصی دارید و به اینترنت متصل نیست و نرم‌افزارهای قدیمی را روی آن اجرا می‌کنید، احتمالا این روش خوبی است. اگر شما یک فایل مخرب را دانلود کنید و به کامپیوتری که مورد حمله برنامه‌ای قرار گرفته، انتقال دهید، این امر منجر به دسترسی باج افزار و قفل شدن فایل‌های شما می‌شود.

در نهایت مهم است که خطرات ناشی از اجرای نرم‌افزارهای آپدیت نشده را درک کنیم. همیشه لازم نیست آخرین ورژن‌های نرم افزار را اجرا کنید، اما باید نرم افزاری را اجرا کنید که همچنان با به‌روزرسانی‌ها پشتیبانی می‌شوند. اگر هنوز به یک برنامه قدیمی وابسته هستید که به‌روزرسانی نشده است، توصیه می‌کنیم یک جایگزین جدید برای آن پیدا کنید و در نتیجه مطالب جدیدی یاد خواهید گرفت و یک نرم‌افزار امن و با پشتیبانی خواهید داشت.

البته لازم نیست به همه این توصیه‌ها عمل کنید و می توانید هر برنامه‌ای که می‌خواهید را اجرا کنید. اگر همچنان به اجرای نرم افزارهای پشتیبانی نشده می‌پردازید، احتیاط کنید و از ریسک آن آگاه باشید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید