معمولا هنگام تبلیغ لپ تاپ ها اعلام می کنند که عمر باتری این لپ تاپ ها بین ۱۵ تا ۲۴ ساعت است، اما وقتی شما یک لپ تاپ را بخرید به زحمت ۱۰ ساعت برای شما کار می کند.

این اتفاق در همه لپ تاپ ها می افتد

همه تولیدکنندگان لپ تاپ و رایانه به دلایل مختلفی مجبور به این کار هستند تا عمر باتری لپ تاپ ساخته شده را بیشتر از زمان واقعی آن تبلیغ کنند. اگر یک تولید کننده بخواهد واقع‌بینانه در تبلیغاتش بگوید که عمر باتری لپ تاپ ۸ ساعت است، در حالی که سایر تولید کنندگان عمر باتری های لپ تاپ خود را ۱۵ ساعت تبلیغ کنند، آن شرکت تولیدی نادیده گرفته می شود.

بنابرین این امر کاملا طبیعی است که تولید کننده‌ها در تبلیغات خود چنین حرفی بزنند. اما سوال اینجاست که تولید کنندگان لپ تاپ چطور با این قضیه کنار می آیند؟

ممکن است برخی از آن ها دروغ بگویند، اما شرکت هایی هستند که با مردم روراست بوده و واقعا ممکن است عمر باتری لپ تاپ تولیدی آن ها ۱۵ ساعت باشد.

مرتبط : چه زمانی وقت آن است که باتری لپ تاپ خود را تعویض کنیم؟

واژه گمراه کننده “حداکثر”

اگر کمی دقت کنید می بینید قبل از عبارت عمر باتری کلمه “حداکثر” وجود دارد. در واقع با این ترفند شرکت سازنده عمر باتری را دقیقا ۱۶ ساعت تضمین نمی کند؛ بلکه حداکثر ۱۶ ساعت. یعنی لپ تاپ شما در شرایط ایده‌آل و در صورت عدم استفاده منظم تا ۱۶ ساعت دوام می آورد.

مرتبط : ۲۰ نکته طلایی برای طول عمر باتری لپ‌تاپ

استفاده از این کلمات گمراه کننده در انواع تبلیغات رایج است. فروشگاهی که اعلام می کند شما حداکثر تا ۵۰٪ در خرید خود پس انداز می کنید دروغ نمی گویند، حتی اگر شما با خرید از این فروشگاه فقط تا ۳٪ پس انداز کرده باشید.

یا زمانی که یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی می گوید سرعت “حداکثر ۵۰ مگابیت در ثانیه” را دریافت خواهید کرد، اگر در واقعیت حتی فقط ۳۰ مگابیت بر ثانیه سرعت شما باشد، حرف آن ارائه دهنده کاملا درست خواهد بود. به همین دلیل است که شما به اندازه‌ای که پول می دهید، سرعت موردنظر را ندارید.

استفاده از پخش ویدیو (Video Playback)

کلمه “حداکثر” فقط یک معیاری است که تولید کنندگان از آن استفاده می کنند، چرا که برای تبلیغات به اعداد واقعی نیاز داریم. به همین دلیل وعده ها و ارقامی که سازندگان اعلام می کنند در دنیای واقعی کاربردی نیست.

استفاده از پخش ویدیو هم یکی از کارهایی که در این زمینه انجام می شود. سازندگان شروع به ضبط ویدئو از لپ تاپ می کنند تا در ویدیو مدت زمان تمام شدن باتری و خاموش شدن لپ تاپ مشخص شود. آن ها فقط این ویدیو را تا زمانی که لپ تاپ خاموش شود ضبط می کنند. به همین سادگی! ترفند آن ها برای ضبط این نوع ویدیوها این است که ویژگی های پس زمینه را غیرفعال کرده یا میزان روشنایی صفحه را پایین تر از حد معمول قرار می دهند.

البته این کار یک راز برای سازندگان محسوب نمی شود. بلکه اکثر مردم از این موضوع اطلاعی ندارند و به آن توجه نمی کنند.

استفاده از پخش ویدیو (Video Playback) آسانترین راه است

پخش مداوم ویدیو به نظر ایده جالبی نیست. چه کسی حوصله دارد ۱۶ ساعت فیلم را بدون توقف و انجام دادن کار دیگری تماشا کند؟

سازندگان اهمیتی نمی دهند که شما کامل این فیلم را نگاه می کنید یا خیر. آنچه برایشان مهم است این است که در آن فیلم به گونه‌ای ثابت کرده‌اند که عمر باتری لپ تاپ ۱۶ ساعت است.

لپ ‌تاپ‌ ها و گوشی‌ های هوشمند از سیستم رمزگشایی ویدیو با شتاب سخت افزاری استفاده می‌ کنند.  لپ تاپ ها از سخت افزار ویژه ای درون واحد پردازنده گرافیکی خود (GPU) برخوردار هستند که ضمن استفاده از کمترین مصرف انرژی، ویدیو را رمزگشایی کرده و باعث کاهش مصرف CPU می شود. برای مثال هنگامی که شما یک فیلم MP4 را پخش می کنید، حتی اگر در یک وب سایت یا برنامه باشد، این سخت افزار به جای واحد پردازندش مرکزی ویدیو را رمزگشایی کرده و باعث صرفه جویی در انرژی می شود.

این ویژگی بسیار شگفت انگیز است.

چرا که در صرفه جویی مصرف باتری کمک کرده، هنگام تماشای فیلم لپ تاپ یا تلفن هوشمند شما را خنک نگه می دارد و در نهایت باتری دوام بیشتری می یابد.

با این حال  سازندگان همچنان از ترفند خود برای تبلیغ عمر باتری لپ تاپ ها استفاده می کنند. در حالی که هر کار دیگری که با سیستم انجام می شود، مثل جستجو در یک وب سایت یا نوشتن یکمتن در مایکروسافت ورد ، نسبت به پخش فیلم از باتری بیشتری استفاده می کند.

تولید کنندگان رایانه ها معمولاً عمر باتری را با استفاده از فیلم و برنامه های تلویزیونی موجود در ویندوز ۱۰ محک می زنند، که در این آزمایش همیشه از شتاب سخت افزاری رایانه استفاده شده است. این ویژگی در هر پخش کننده ویدیویی موجود نیست و ممکن است  در صورت وجود فعال نباشد. به عنوان مثال اگر پخش کننده ویدیوی مورد نظر شما VLC باشد، می توانید شتاب سخت افزار آن را فعال کنید.

به دنبال معیارهای واقعی بگردید

به جای اعتماد به معیارهای شرکت تولید کننده، بهتر است که لپ تاپ‌ مورد نظرتان را که قصد خرید آن را دارید، مورد بررسی‌های مستقل قرار دهید. معمولا قابلیت لپ تاپ ها را با سناریوهای متنوعی محک می زنند. بنابراین می توانید عمر باتری را با تست کردن آن توسط خوتان بررسی کنید.

به عنوان مثال در حالی که مایکروسافت عمر باتری لپ تاپ Surface Book 2 خود را تا حداکثر ۱۷ ساعت معرفی می کند، پس از انجام تست مشخص شد که طی جستجو در وب باتری لپ تاپ حدود ۹٫۷ ساعت دوام می آورد. این زمان اگر چه برای یک باتری زمان بسیار خوبی است، اما در حقیقت باتری هیچ لپ تاپی تا ۱۷ ساعت دوام نمی آورد.

البته چیزی که گفتیم فقط شامل شرکت مایکروسافت نمی شود. تمام سازندگان لپ تاپ این کار را برای معرفی عمر باتری انجام می دهند و مایکروسافت هم مانند هر شرکت دیگری این کار را انجام می دهد.

تخمین عمر دقیق باتری غیرممکن است

تخمین عمر دقیق باتری همیشه کار دشوار است. زمانی که شما از لپ تاپ استفاده می کنید، ممکن است بسته به کاری که انجام می دهید باتری برای پنج ساعت یا دو ساعت دوام بیاورد.

به این دلیل است که انجام فعالیت های زیاد در لپ تاپ باعث افزایش مصرف برق می شود. زمانی که یک ویدیو را با شتاب سخت افزاری و روشنایی کم پخش کنیم، آن لپ تاپ  از قدرت و انرژی زیادی استفاده نمی کند. در حالی که اگر سطح روشنایی را افزایش دهیم لپ تاپ قدرت و انرژی بیشتری را مصرف می کند.

در نتیجه عمر باتری لپ تاپ بسته به کار هایی که با آن انجام می دهید تغییر می کند. به همین دلیل تولید کنندگان تصمیم گرفته‌اند یک عدد را حدودی به مشتریان اعلام می کنند. با این حال تست عمر باتری برای اکثر افراد بسیار دقیق و مفید خواهد بود.

برای خرید لپ تاپ و خرید لوازم جانبی و استفاده از خدمات پس از فروش دل به نمایندگی دل ایران ( کندل ) مراجعه بفرمایید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید