امروزه حتی سخت افزار های وای فای  ۶ در بازار وجود دارند. شما می توانید روتر، تلفن های هوشمند و لپ تاپ هایی را ببینید که از آخرین نسل وای فای پشتیبانی می کنند. در نمایشگاه گجت و فناوری جهان (CES) که در ۲۰۲۰ برگزار شد، بسیاری از دستگاه های اینترنت وای فای ۶ رونمایی شدند. ممکن است شما هم برخی از سخت افزار های سازگار با وای فای ۶ را دیده باشید، اما آیا این قابلیت ارزش ارتقا و استفاده را دارد؟

وای فای ۶ چیست؟

وای فای ۶ آخرین نسل از استاندارد وای فای است. اتحادیه وای فای در اقدامی نام استانداردهای قدیمی تر را تغییر داد، بنابراین امروزه منظور از ac 802.11 وای فای ۵  و ۸۰۲٫۱۱ منظور از ۸۰۲٫۱۱n وای فای ۴ می باشد. وای فای ۶ با نام ax 802.11 هم شناخته می شود، اما نامگذاری وای فای با نسخه آنها کار بسیار ساده تری است.

وای فای ۶ Wi-Fi 6 هنگام استفاده از روتر فقط با یک دستگاه واحد، می تواند ۴۰٪ سریع تر داده ها را انتقال دهد. قابلیت این وای فای در مناطقی شلوغ که امواج زیادی وجود دارد به چشم می آید. اینتل ادعا کرده که وای فای  ۶سرعت متوسط ​​هر کاربر را “حداقل چهار برابر” در چنین مناطقی بهبود می بخشد. البته این وای فای در هر شرایطی سرعت زیادی دارد، چه در یک کافه شلوغ یا چه در آپارتمان خودتان.

برای استفاده از وای فای ۶ وجود یک روتر کافی است!

اینترنت وای فای ۶

وای فای های نسل جدیدتر همیشه سریع و عالی هستند. همانطور که انتظار میرفت دستگاه های وای فای  ۶ با دستگاه های نسل های قبلی وای فای سازگار است. به این صورت که شما می توانید با یک تلفنی که از وای فای ۶ پشتیبانی می کند، به یک روتر وای فای  ۴ یا ۵ متصل شوید. یا حتی می توانید روتر مربوط به وای فای ۶ را خریداری کرده و دستگاه های قدیمی وای فای خود را به آن متصل کنید.

مهم است که بدانید که برای استفاده از وای فای ۶ به نقطه دسترسی (روتر)  دستگاه سازگار با این وای فای نیاز دارید. اگر فقط یکی از این دو از وای فای ۶ پشتیبانی کند، می توانند با استفاده از نسخه قدیمی وای فای با هم ارتباط برقرار کنند.

البته همه دستگاه های موجود در شبکه نیازی به پشتیبانی از وای فای ۶ ندارند. به عنوان مثال، اگر بخواهید تلفنی را که از وای فای ۶ پشتیبانی می کند را به یک روتر با همین ویژگی متصل کنید، اما دستگاه های قدیمی تری هم دارید که فقط با وای فای ۵ سازگار هستند نحوه ارتباط آنها به این شکل است؛ تلفن و روتر از طریق وای فای ۶ و دستگاه های دیگر با استفاده از وای فای ۵ با روتر ارتباط برقرار می کنند. روتر شما می تواند هر دو کار را به طور همزمان انجام دهد.

به احتمال زیاد با قابلیت هایی که از وای فای ۶ گفته شد، شما هم می خواهید روتر خود را ارتقا داده و از وای فای ۶ استفاده کنید. اما آیا حتی دستگاه هایی دارید که با وای فای ۶ سازگار باشد؟

احتمالاً نمی خواهید فقط به همین دلیل یک تلفن هوشمند یا لپ تاپ جدید سازگار با وای فای ۶ خریداری کنید. به علاوه این قابلیت آنچنان هم ضروری نبوده و هنوز بسیاری از دستگاه های موجود در بازار با این فناوری سازگاری ندارند.

احتمالاً هنگام خرید تلفن های جدید، لپ تاپ، تبلت و سایر دستگاه های دیگر به این فناوری اهمیت بیشتری داده و وای فای ۶ را انتخاب خواهید کرد. وای فای ۶ هم درست مانند امروزوای فای ۵ استاندارد خواهد شد.

روترهایی که با وای فای ۶ سازگار هستند

برخی از روترهای دارای وای فای ۶ در حال حاضر در بازار هستند. اگر “روتر وای فای ۶” را در یک فروشگاه اینترنتی آنلاین جستجو کنید، تعداد انگشت شماری از مدل های سطح بالا مانندTP-Link ، NETGEAR و Asus را مشاهده خواهید کرد. با این حال گزینه های کمتری نسبت به خرید یک روتر وای فای ۵ دارید. به علاوه روتر وای فای ۶ به طور قابل توجهی گران است.

در نتیجه به روزرسانی از یک روتر وای فای ۵ به روتر وای فای ۶، در حال حاضر پیشنهاد نمی شود، خصوصاً وقتی هیچ دستگاه سازگاری با آن ندارید.

در آغاز سال ۲۰۲۰ سخت افزار وای فای ۶ یک محصول جدید محسوب می شود. از طرف دیگر اگر نیاز به خرید یک روتر جدید دارید، سعی کنید یک مدل وای فای ۶ را در عین گران بودنش خریداری کنید تا با تکنولوژی روز پیش بروید.

در نمایشگاه گجت و فناوری جهان (CES) امسال، روترهای جدید وای فای ۶ رونمایی شده که به احتمال زیاد در طول سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل پیش بینی می شود که در اواخر امسال گزینه های بیشتری برای خرید داشته و قیمت معقول تری را برای آن هزینه می کنید.

چه دستگاه ‌هایی از وای فای ۶ پشتیبانی می ‌کنند؟

اینترنت وای فای ۶

اکثر دستگاه های موجود در بازار مثل تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت ها هنوز از وای فای ۶ پشتیبانی نمی کنند. اما آیفون۱۱ ، ۱۱ Pro و ۱۱ Pro Max همه از وای فای ۶ پشتیبانی می کنند. با این حال آیفون های قدیمی این فناوری را شامل نمی شوند.

از تلفن های اندرویدیف تعداد کمی وجود دارد که از وای فای ۶ پشتیبانی می کنند. سری Galaxy Note 10، Galaxy S10 و Galaxy Fold سامسونگ جزو این دسته هستند.

اکثر لپ تاپ ها هم از وای فای ۶ پشتیبانی نمی کنند. فقط دل لپ تاپ XPS 13 خود را با سخت افزار Killer Wi-Fi 6 حدود پایان سال ۲۰۱۹ منتشر کرد. همچنین HP هم یک سیستم Specter x360 13 به همراه تراشه وای فای ۶ را روانه بازار کرد. در کل پردازنده های نسل دهم اینتل هم پشتیبانی یکپارچه ای از وای فای ۶ دارند.

سایر دستگاه ها از وای فای  ۶پشتیبانی نمی کنند. تا به حال هیچ کنسول بازی، پلی استیشن، ایکس باکس، نینتندو سوئیچ (Nintendo Switch)، روکو (Roku)، تلوزیون اپل یا هر تلوزیون هوشمند دیگری دیده نشده که از وای فای ۶ پشتیبانی کند.

اگر چه وای فای ۶ از لحاظ فنی معرفی شده و در بازار وجود دارد، اما هنوز روزهای اولیه خود را طی کرده و دستگاه های معدودی از آن پشتیبانی می کنند. حتی اگر می خواهید همه چیز را در خانه خود به روز کنید تا با Wi-Fi 6 کار کنید ، نمی توانید.

آیا وای فای ۶ ارزش ارتقا و استفاده را دارد؟

اینترنت وای فای ۶

کاملا مشخص است که پاسخ این سوال مثبت می باشد. وای فای ۶ یک نسخه جدید و سریع تر از وای فای است که در نهایت در تمام دستگاه های استاندارد استفاده می شود، درست مانند وای فای ۴ و ۵

اما آیا لازم است این کار را الان و سریع انجام داد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این کار ضروری نیست. اگر به فکر خرید یک روتر جدید هستید، می توانید مدل های دارای وای فای ۶ را بررسی کرده و آنها با روترهای وای فای ۵  مقایسه کنید. این کار یک آینده‌نگری محسوب می شود، اما توصیه کنیم اگر از روتر فعلی خود راضی هستید، برای خرید روتر وای فای ۶ عجله نکنید.

اما اگر آیفون ۱۱، تلفن های مدرن سامسونگ یا یکی از لپ تاپ های انگشت شماری که با وای فای ۶ سازگار است دارید، می توانید از روتر وای فای ۶ برای داشتن سرعت بیشتر و بهتر استفاده کنید.

وای فای ۶ یک فناوری خوب است که دیر یا زود در تمام دستگاه ها وجود خواده داشت. به علاوه طی چند سال آینده قیمت آن بهتر هم می شود.

وای فای ۶E چیست؟

با تمام چیزهایی که گفتیم، جالب است بدانید که وای فای ۶E هم در حال آمدن به بازار و ایجاد تغییراتی می باشد. هیچ تاریخ انتشاری برای آن اعلام نشده، اما می دانیم که این وای فای در واقع وای فای ۶ تا باند فرکانس ۶ گیگاهرتز گسترش می دهد. این کار اختلالات امواج را کاهش دهد ، اما همچنان برای استفاده از آن به سخت افزار مجهز به وای فای ۶E نیاز خواهید داشت.

به علاوه برای استفاده از کانال های ۶ گیگاهرتزی نمی توانید یک تلفن سازگار با وای فای ۶ را به یک روتر وای فای ۶E وصل کنید. برای این کار حتما به یک روتر و تلفن دارای وای فای ۶E و نیاز دارید.

پیشرفت فناوری همچنان ادامه داشته و به احتمال زیاد پس از معرفی سخت افزار ۶E، درباره وای فای ۷ صحبت خواهیم کرد.

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید