آیفون‌های مدرن و گوشی‌های اندرویدی دارای امنیت بیومتریک فوق‌العاده راحت هستند، اما همیشه بهترین ایده نیست که این حالت  را روشن نگه دارید. خوشبختانه گوشی شما احتمالا دارای یک کلید کش بیومتریک است که می تواند هر قفل بیومتریک را در چند ثانیه غیرفعال کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید!

چرا بیومتریک خود را غیرفعال کنیم؟

یکی از ضعف های اصلی امنیت بیومتریک این است که نمی توانید داده های بیومتریک خود را پنهان کنید. اثر انگشت، الگوی عنبیه یا هر جنبه دیگری از بدن شما به وضوح قابل مشاهده و در دسترس است. اگر مجرمان یا مقامات تلفن شما را از شما بگیرند، می توانند انگشت خود را به قفل اثر انگشت فشار دهند.

حتی اگر کسی شما را به صورت فیزیکی لمس نکند، یک تلفن مصادره با عنبیه یا قفل باز کردن قفل صورت به سادگی باید به سمت شما نشانه گرفته شود. در حالی که می توانید رمز عبور یا رمز عبور را «فراموش کنید» و حدس زدن آنها بدون پاک کردن تلفن بسیار سخت است، نمی توانید ناگهان بیومتریک خود را تغییر دهید.

غیرفعال کردن بیومتریک در اندروید (۹ و بالاتر)

اگر از اندروید ۹ یا بالاتر استفاده می کنید، بهترین گزینه برای غیرفعال کردن سریع روش های باز کردن قفل بیومتریک استفاده از حالت قفل است. اگرچه برندهای مختلف گوشی‌های اندرویدی ممکن است تفاوت‌های کوچکی در نحوه فعال یا عملکرد این تنظیم داشته باشند، این یک ویژگی استاندارد است که به طور مشابه در همه تلفن‌های اندرویدی مدرن کار می‌کند.

با فعال بودن این حالت، می‌توانید بیومتریک را با فشار دادن دکمه پاور پنج بار متوالی غیرفعال کنید. در چند مارک تلفن، این ممکن است یک تماس اضطراری را نیز راه‌اندازی کند—اما می‌توانید به سادگی تماس را قبل از انجام آن لغو کنید.

غیرفعال کردن بیومتریک در آیفون

آیفون ها یا Touch ID یا Face ID را ارائه می دهند که به ترتیب با استفاده از اثر انگشت یا اسکن صورت قفل گوشی شما را باز می کنند. در حالی که این کار مفید است (و سریع)، اما اگر تلفن شما از شما گرفته شود، می تواند یک مسئولیت باشد.

خبر خوب این است که اپل راهی سریع برای غیرفعال کردن موقت بیومتریک تا زمانی که رمز عبور خود را وارد کنید ارائه می دهد. برخلاف اندروید، نیازی به تنظیم آن از قبل ندارید—به طور پیش فرض روشن است. به سادگی دکمه افزایش صدا و دکمه کناری را با هم نگه دارید تا زمانی که “Slide to Power Off” ظاهر شود. در آن مرحله بیومتریک غیرفعال می‌شود و برای تکمیل فرآیند نیازی به خاموش کردن تلفن نیست.

اگر Hey Siri را فعال کرده‌اید، می‌توانید بگویید «Hey Siri, این گوشی کیست؟» پس از پاسخ سیری، بیومتریک نیز غیرفعال می‌شود – اگر به دکمه‌های تلفن خود دسترسی ندارید، مفید است.

آماده شدن برای بدترین

اگر تلفن شما با استفاده از بیومتریک شما ضبط و قفل آن باز شود، هنوز کارهایی وجود دارد که می توانید برای بی ارزش کردن آن برای هر آنتاگونیستی انجام دهید.

می‌توانید با استفاده از یک برنامه یا در برخی موارد، یکی از ویژگی‌های داخلی دستگاه، اطلاعات واقعاً حساس را در یک مخزن رمزگذاری‌شده جداگانه روی تلفن خود نگهداری کنید. در صورت امکان، می توانید به سادگی فایل های رمزگذاری شده را در فضای ابری نگه دارید و از ذخیره کپی در تلفن خود خودداری کنید.

اگر برنامه‌هایی دارید که توانایی باز کردن قفل را با استفاده از بیومتریک گوشی ارائه می‌دهند، آن گزینه را به صورت موردی غیرفعال کنید. به عنوان مثال، برنامه بانکی شما یک هدف اصلی است. برای ورود به برنامه بانکی خود، بیومتریک را غیرفعال کنید.

سوئیچ های بیومتریک (Kill) در دستگاه های دیگر

اندروید و iOS دو پلتفرم محبوب موبایل هستند، اما علاوه بر گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های زیادی نیز وجود دارند که قفل بیومتریک را ارائه می‌دهند. اگر در هر جای دیگری از زندگی خود از امنیت بیومتریک استفاده می کنید، چه برای برنامه های کاربردی خانه هوشمند، چه برای امنیت یا روی رایانه لپ تاپ ، زمانی را صرف تحقیق کنید که آیا آن دستگاه یا برنامه راهی برای غیرفعال کردن سریع بیومتریک دارد یا خیر.

مربوط: بررسی امنیت احراز هویت بیومتریک

همچنین ممکن است بخواهید قبل از تصمیم به استفاده از آنها در همه جا، کمی بیشتر در مورد مشکلات ذاتی همه سیستم های بیومتریک به اشتراک بگذارید.

HOWTOGEEK

۲. مقاله مرتبط: تفاوت صندلی گیمینگ با صندلی اداری

۳. مقاله مرتبط: مانیتورهای گیمینگ (قسمت ۱)

۴. مقاله مرتبط: مانیتورهای گیمینگ (قسمت ۲)

۵. مقاله مرتبط: مانیتورهای گیمینگ (قسمت ۳)

۶. مقاله مرتبط: مانیتورهای گیمینگ (قسمت ۴)

سایر مقالات ما را در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

برای اطلاع از قیمت لپ تاپ دل کلیک کنید

مانیتور دل | تبلت دل | لوازم جانبی دل

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید